Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

Szerző: Tonio Borg egészségügyi európai biztos

Szerző: Tonio Borg egészségügyi európai biztos

Meggyőződésem, hogy az egészségügyi ellátás mindenkit megillet. Mindenki számára biztosítani kell, hogy hozzá tudjon férni színvonalas egészségügyi ellátáshoz, nemi és faji hovatartozásra, életkorra, szexuális irányultságra, egészségi állapotra, társadalmi helyzetre, iskolázottságra és lakóhelyre való tekintet nélkül. Ahhoz, hogy ez valósággá váljon, küzdenünk kell az egészségügy terén jelentkező hátrányos megkülönböztetés ellen.

Tavaly személyesen vállaltam arra kötelezettséget az Európai Parlamentben, hogy a diszkrimináció minden formája ellen harcot indítok az egészségügyi ágazatban.

Az azóta eltelt időben kiemelt figyelmet szenteltem annak, hogy meghallgassam mindazokat, akik hangot kívánnak adni a velük szemben tanúsított diszkrimináció, illetve az őket érő társadalmi megbélyegzés miatti sérelmeiknek, illetve akik azt panaszolják, hogy állapotuk, döntéseik vagy származásuk miatt nem részesülnek olyan minőségű egészségügyi ellátásban, amilyenre szükségük van. Találkoztam azokkal az emberekkel – HIV-fertőzésben, illetve AIDS-betegségben szenvedő betegekkel éppúgy, mint különböző etnikai kisebbségek tagjaival –, akik azért fordultak hozzám, mert nem részesülnek egyenlő elbánásban. Az egyenlőség nem azt jelenti, hogy egyes társadalmi csoportok számára új jogokat hozunk létre, hanem azt, hogy az őket megillető jogokat nem tagadjuk meg tőlük, sem szándékosan, sem azáltal, hogy figyelmen kívül hagyjuk szükségleteiket.

Mindazokat meg kell szólítanunk, akiknek hátrányos megkülönböztetésben van részük, és mindnyájuk helyzetére megoldást kell keresnünk. Ezért hívtam meg az érdekelt felek széles körét Gasteinbe kora októberre, illetve a megkülönböztetésmentesség témájában jövő márciusban Brüsszelben megrendezésre kerülő nagyszabású konferenciára. A cél az, hogy megvitassuk, mit kell tennünk azért, hogy mindenki egyforma mértékben férhessen hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz. Fontos, hogy ezeken a konferenciákon tényleges párbeszéd bontakozzon ki arról, milyen intézkedésekkel lehet a tagállamokat támogatni abban, hogy javítsák a színvonalas egészségügyi ellátáshoz és a preventív ellátáshoz való általános hozzáférést, és felszámolják a diszkrimináció minden formáját.

Az EU tevékenyen – számos program révén és tevékenység formájában – küzd azért, hogy érvényre juttassa és védelmezze az EU területén élő emberek mindegyikét megillető alapvető emberi jogokat. Ehhez a Lisszaboni Szerződés és az Európai Unió Alapjogi Chartája szolgál alapul. Ezek a dokumentumok a diszkrimináció minden – nemi, faji vagy etnikai hovatartozáson, életkoron, fogyatékosságon, vallási vagy más meggyőződésen, illetve szexuális irányultságon alapuló – formáját tiltják.

Noha az elmúlt néhány évben az egészségügy terén tapasztalható egyenlőtlenségek EU-szerte számottevően mérséklődtek – ahogy arról az egészségügyi egyenlőtlenségekről nemrégiben közzétett jelentésünkpdf is tanúskodik –, ezentúl is elszántan és lankadatlanul kell azért küzdenünk, hogy megszüntessük az egészségügy terén a társadalmi csoportok, régiók és tagállamok között továbbra is fennálló különbségeket és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését gátló akadályokat.

A jövőben is prioritást kell jelentenie számunkra, hogy Európa-szerte felszámoljuk az egészségügyi egyenlőtlenségeket és a diszkrimináció minden formáját, ha azt akarjuk, hogy Európában siker koronázza a szociális kohézió kiteljesítését.

Az egészségügyi ellátás megkülönböztetésmentességéért

Bővebben erről a témáról