Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

By, Tonio Borg, European Commissioner for Health

By, Tonio Borg, European Commissioner for Health

Vjerujem da svatko ima pravo na zdravlje. Svatko bi trebao imati pristup zdravstvenoj skrbi dobre kvalitete bez obzira na spol, dob, rasu, spolnu orijentaciju, vrstu bolesti, društveni status, obrazovanje ili državu iz koje dolazi. Kako bismo to ostvarili, moramo se boriti protiv diskriminacije u zdravstvu.

Prošle sam se godine osobno obvezao pred Europskim parlamentom da ću se boriti protiv svih oblika diskriminacije u zdravstvu.

Od tada sam poslušao sve one koji se suočavaju s diskriminacijom, koji se osjećaju kao žrtve stigmatizacije, koji imaju problema dobiti zdravstvenu zaštitu koja im je potrebna zbog njihove bolesti, njihova izbora ili podrijetla. Sastao sam se s ljudima koji su došli k meni – od zaraženih HIV-om / oboljelih od side do pripadnika etničkih manjina – jer su doživjeli diskriminaciju. Jednakost ne znači da se stvaraju nova pravila za posebne skupine stanovništva. Jednakost znači da im se ne uskraćuju prava, bilo to namjerno ili zapostavljanjem njihovih potreba.

Trebamo pomoći svim žrtvama diskriminacije i naći rješenja. Zbog toga sam pozvao širok raspon dionika u Gastein početkom listopada i u Bruxelles u ožujku sljedeće godine na veliku konferenciju o borbi protiv diskriminacije kako bismo razgovarali o tome što trebamo učiniti kako bi svatko imao jednak pristup uslugama zdravstvene zaštite. Važno je da se na konferencijama potakne prava rasprava o mjerama potpore državama članicama kako bi se unaprijedio pristup svih kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i preventivnoj skrbi i kako bi se uklonili svi oblici diskriminacije.

EU aktivno promiče i štiti temeljna ljudska prava svih ljudi koji žive u EU-u nizom programa i aktivnosti. Temeljna su prava utvrđena Ugovorom iz Lisabona i Poveljom EU-a o temeljnim pravima, kojima se zabranjuje svaka vrsta diskriminacije na osnovi spola, dobi, invalidnosti, religije ili vjerovanja, rase ili etničkog podtrijetla i spolne orijentacije.

Iako su proteklih godina u EU-u nejednakosti u zdravstvu znatno smanjene, što se može vidjeti iz našeg nedavnog izvješća o nejednakostima u zdravstvupdf, moramo biti odlučni u nastojanjima da prevladamo zdravstvene razlike koje su još uvijek prisutne među društvenim skupinama i regijama i među državama članicama te uklonimo prepreke pristupu ranjivih skupina zdravstvenoj zaštiti.

Djelovanje u svrhu premošćenja zdravstvenih nejednakosti i borbe protiv svih oblika diskriminacije diljem Europe mora ostati prirotitet ako Europa želi uspjeti na svome putu prema socijalnoj koheziji.

Anti-discrimination in health

Više o ovoj temi