Kopā ar Ukrainu brīvībai un demokrātijai

Līdz ar Krievijas nepamatoto militāro agresiju pret Ukrainu Eiropā atkal ir ienācis karš.

Kopš liktenīgā 2022. gada 24. februāra, kad Krievijas karaspēks šķērsoja Ukrainas robežu, Eiropa ir nelokāmi atbalstījusi ukraiņus.

Mēs nodrošinām patvērumu cilvēkiem, kas bēg no Krievijas armijas raķešu uzbrukumiem. Mēs sniedzam finansiālu atbalstu, lai palīdzētu valstij apmierināt savas vajadzības. Mēs sniedzam militāru palīdzību. Mēs piemērojam sankcijas vainīgajiem.

Un mēs atbalstām Ukrainu tās ceļā uz ES.

“Eiropa būs Ukrainas pusē ik dienu kā karā, tā pēc tam.”

Urzula fon der Leiena

Ieguldījums Ukrainas aizsardzības spējās 

Mēs esam snieguši vērienīgu humāno, finansiālo un militāro palīdzību, kas šobrīd sasniedz 118,3 miljardus eiro. No tiem 43,5 miljardi eiro ir piešķirti Ukrainas militāro spēju stiprināšanai. Pateicoties jaunajam Ukrainas mehānismam, nākamo četru gadu laikā nodrošināsim vēl 50 miljardus eiro.

Tā mēs palīdzam nodrošināt pamatpakalpojumus — saglabāt skolas atvērtas, maksāt algas un pensijas —, savukārt Ukrainas iedzīvotāji turpina cīnīties pret iebrucēju.

Šajos tumšajos laikos mēs nesam gaismu mājokļos, nodrošinot miljoniem spuldžu un tūkstošiem transformatoru un elektroenerģijas ģeneratoru.

Esam sarūpējuši simtiem skolas autobusu, lai Ukrainas bērniem būtu vieglāk un drošāk nokļūt savās skolās.

Un mēs esam palīdzējuši cilvēkiem, kuri bija spiesti pamest savu zemi. Eiropieši ir dāsni atvēruši viņiem savas mājas. 

Mēs esam snieguši palīdzību, dzīvesvietu, mājokli, piekļuvi darbvietām, veselības aprūpei un izglītībai vairāk nekā četriem miljoniem ukraiņu, kas ieradušies ES.

Krievijas saukšana pie atbildības

Solidarizēšanās ar Ukrainu nozīmē iestāšanos par taisnīgumu.

ES Krievijai ir noteikusi vērienīgas sankcijas, lai vājinātu tās kara mašinēriju un tās rūpniecisko un ekonomisko spēju karot.

Mēs strādāsim pie tā, lai nodrošinātu, ka atbildīgie samaksā par saviem noziegumiem un atbild par saviem nodarījumiem Hāgas Starptautiskajā centrā, kura uzdevums ir saukt pie atbildības par agresijas noziegumu pret Ukrainu.

Par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, kas pastrādāti Bučā, Mariupolē, Harkivā, Hersonā, Ļvivā, Irpinā un daudzās citās vietās, nedrīkst aizmirst, un tie netiks aizmirsti.

Ceļš uz kopīgu un gaišāku nākotni

Ukraina pieder pie Eiropas saimes.

Tikai dažas dienas pēc tam, kad Krievija sāka savu nenepamatoto agresiju, Ukraina iesniedza pieteikumu dalībai ES, un nepilnus divus gadus vēlāk ES līderi vienojās par pievienošanās sarunu sākšanu ar Ukrainu.

Arī Eiropa paātrina savu virzību uz noturīgāku nākotni. ES krasi samazināja Krievijas fosilā kurināmā importu, tādējādi nostiprinot mūsu enerģētisko drošību, paātrinot pāreju uz tīrāku, vietēji ražotu enerģiju.

Šī brutālā agresija ir arī parādījusi, ka mums ir jānostiprina sava drošība un aizsardzība. Mēs pašlaik strādājam pie jaunas Eiropas aizsardzības rūpniecības stratēģijas, kuras mērķis ir atbalstīt dalībvalstu centienus pētniecības, ražošanas un publiskā iepirkuma jomā un uzlabot piegādes drošību kopumā.

“Ukraina priekšējās rindās aizstāv visu, kas mums eiropiešiem ir svarīgs un dārgs: mūsu brīvību, demokrātiju, mūsu domas un vārda brīvību.”

Urzula fon der Leiena

Slava Ukraini
un ilgu mūžu Eiropai