Ukrajna mellett – a szabadság és a demokrácia védelmében

Oroszország indokolatlan agressziós háborút indított Ukrajna ellen, véget vetve a béke korszakának Európában.

Az orosz csapatok 2022. február 24-én átlépték az ukrán határt – e sorsfordító nap óta Európa megingathatatlan elkötelezettséggel támogatja Ukrajna népét.

Menedéket nyújtunk a Putyin bombái elől menekülőknek. Pénzügyi támogatással segítjük az országot, hogy fenn tudja tartani magát. Katonai segítséget nyújtunk. Szankcionáljuk a tetteseket.

És támogatjuk Ukrajnát minden lépésében, amellyel az EU felé közeledik.

„Európa Ukrajna mellett fog állni a háború minden egyes napján, és azt követően is”

Ursula von der Leyen

Erősítjük Ukrajna ellenálló képességét és rezilienciáját 

Példátlan mértékű humanitárius, pénzügyi és katonai segítséget nyújtunk: eddig 118,3 milliárd eurót fordítottunk Ukrajna támogatására, ebből 43,5 milliárd eurót katonai segítségnyújtásra. A következő négy évben az új Ukrajna-eszköz révén további 50 milliárd euróval fogjuk segíteni az országot.

Ez az összeg hozzájárul ahhoz, hogy Ukrajna működtetni tudja az alapvető közszolgáltatásokat: nyitva tudja tartani az iskolákat, gondoskodni tudjon a fizetésekről és a nyugdíjakról, miközben népe folytatja a harcot a megszállók ellen.

E sötét időkben fényt viszünk az ukrán családok otthonaiba: több millió villanykörtét, több ezer transzformátort és generátort küldtünk.

Több száz iskolabuszt adtunk az országnak, hogy az ukrán gyermekek könnyebben és biztonságosabban juthassanak el az iskolába.

De ott állunk azok mellett is, akik kénytelenek voltak elhagyni otthonukat. Az európaiak otthonaikba fogadták a háború elől menekülőket. 

Több mint négymillió ember érkezett az Unióba. Számukra segítséget, tartózkodási lehetőséget, lakhatást biztosítunk, gondoskodunk arról, hogy munkát vállalhassanak, egyészségügyi ellátásban részesüljenek, a gyermekek iskolába járjanak.

Oroszország elszámoltatása

A közösségvállalás Ukrajnával az igazságszolgáltatásért való kiállást is magában foglalja.

Az EU széles körű szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, hogy lassítsa az orosz háborús gépezetet, és ipari és gazdasági téren egyaránt meggyengítse az országot, hogy az minél kevésbé legyen képes háborút viselni.

Azon dolgozunk, hogy a felelősök megfizessenek a bűncselekményeikért, és az Ukrajna elleni agresszió bűntettével kapcsolatos büntetőeljárás lefolytatásával foglalkozó hágai nemzetközi központ felelősségre vonja őket.

A Bucsában, Mariupolban, Harkivban, Herszonban, Lvivben, Irpinben és számos más helyen elkövetett háborús bűncselekményekről és emberiesség elleni bűncselekményekről nem lehet és nem is szabad megfeledkezni.

Közös és szebb jövő megalapozásán fáradozunk

Ukrajna az európai országok családjába tartozik.

Néhány nappal Oroszország indokolatlan agressziójának kezdete után Ukrajna EU-tagságért folyamodott, nem egészen két évvel később pedig az uniós vezetők úgy döntöttek, hogy megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával.

Európa a maga jövőjén is dolgozik, hogy minél hamarabb alkalmazkodóképesebbé és ellenállóbbá váljon. Az EU drasztikusan csökkentette az orosz fosszilis tüzelőanyagok behozatalát, növelve energiabiztonságunkat, és felgyorsítva a tisztább, hazai termelésű energiára való átállást.

Ez a brutális agresszió arra is rávilágított, hogy meg kell erősítenünk saját biztonságunkat és védelmünket. Ezért most új európai védelmi ipari stratégiát dolgozunk ki, hogy támogassuk a tagállamok erőfeszítéseit – a kutatástól a gyártásig vagy a beszerzésig –, és általánosságban javítsuk az uniós ellátásbiztonságot.

„Ukrajna a frontvonalban állva védelmezi mindazt, amit mi, európaiak, nagyra becsülünk: a szabadságot, a demokráciát, a gondolat- és szólásszabadságot.”

Ursula von der Leyen

Szlava Ukrajini
, és éljen Európa!