Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Magyarország - Öregségi ellátások

Ez a fejezet a magyarországi öregségi nyugdíjjal és korhatár előtt igénybe vehető ellátásokkal kapcsolatban ad tájékoztatást.

Milyen esetben vehető igénybe?

A kötelező társadalombiztosítási nyugdíjrendszer által nyújtott ellátások a következők: öregségi nyugdíj (kizárólag a nyugdíjkorhatár betöltése után) és a 40 év jogosultsági idővel rendelkező nők számára biztosított öregségi nyugdíj és a hozzátartozói nyugellátások.

Öregségi nyugdíjra azok a személyek jogosultak akik az öregségi nyugdíjkorhatárukat betöltötték és a jogszabályban előírt szolgálati időt megszerezték.

Az öregségi nyugdíj abban az esetben is megállapítható, ha az igénylő keresőtevékenységet folytat.

A keresőtevékenységet folytató nyugdíjas a jövedelme után járulékfizetésre nem kötelezett.

Milyen feltételeknek kell megfelelni?

Öregségi nyugdíj

Öregségi nyugdíjra azok jogosultak,akik az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és a szükséges szolgálat időt megszerezték 2023-ban az öregségi nyugdíjkorhatár 65 év.

Korai nyugdíjba vonulási lehetőségek

Az úgynevezett öregségi nyugdíj nők számára 40év jogosultsági idővel – életkoruktól függetlenül – azokat a nőket illeti meg, akik legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkeznek. A jogosultság időnek minősül a keresőtevékenység és a terhességi gyermekágyi segély (2014. december 31-ig), a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, az örökbefogadói díj (2020. január 1-től), a gyermekgondozási segély (2015. december 31-ig), a gyermekgondozást segítő ellátás (2016. január 1-jétől), a gyermeknevelési támogatás, a gyermekneveléssel összefüggő ápolási díj vagy a gyermekek otthongondozási díja időtartama. Legalább 32 év keresőtevékenység szükséges a fent említett gyermekneveléssel összefüggő ellátások mellett; vagy 30 év keresőtevékenység az ápolási díj vagy a gyermek otthongondozási díja mellett. A 32 év jogosultsági időt egy évvel csökkentik minden felnevelt gyermek után az öt vagy annál több gyermeket saját háztartásában nevelő nők esetében; a 32 év jogosultsági idő összesen legfeljebb azonban hét évvel csökkenthető.

Számos olyan ellátás, amely nem öregségi nyugdíj, a nyugdíjkorhatár elérése előtt is folyósítható:

  • korhatár előtti ellátás azon személyek számára, akik még nem érték el a nyugdíjkorhatárukat és korkedvezményes öregségi nyugdíjban, bányásznyugdíjban, művésznyugdíjban részesültek 2011. december 31-én;
  • átmeneti bányászjáradék azok számára, akik legalább 25 év biztosítási időt és 5000 műszakot teljesítettek a bányákban;
  • táncművészeti éltejáradék azok számára, akik 25 év biztosítási időt teljesítettek táncosként a jogszabályban felsorolt táncegyüttesben;
  • szolgálati járandóság azoknak, akik szolgálati nyugdíjra voltak jogosultak rokkantság következtében és 25 évet töltöttek a fegyveres erőknél 2011. december 31. előtt.

Mire jogosult Ön és hogyan nyújthat be kérelmet?

Az ellátások formanyomtatványon igényelhetők. Amennyiben Ön Magyarországon él, a formanyomtatvány a (lakóhely szerinti) fővárosi, vármegyei kormányhivatalnál nyújtható be személyesen, postai vagy elektronikus úton.

Nemzetközi nyugdíjügyek esetében a kérelmét a Budapest Főváros Kormányhivatalánál kell benyújtania.

Az öregségi nyugdíj összege a havi átlagkereset összegétől és a szolgálati időtől (biztosítási időszaktól) függ. Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegét – főszabályként – az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért kereset, jövedelem alapján kell meghatározni.

Nyugdíjminimum

A magyar nyugdíjrendszer biztosítja az öregségi nyugdíjminimumot, annak aki minimum 20 év szolgálati idővel rendelkezik, amelynek összege 28.500 Ft. Amennyiben a nyugdíjjárulékfizetés alapjául szolgáló kereset a nyugdíjminimum összegénél alacsonyabb, a nyugdíj megegyezik a havi átlagkereset 100%-ával.

A nyugdíjazás halasztása

Aki húsz év szolgálati idővel rendelkezik és a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább 30 naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül, amelynek mértéke minden 30 nap után az öregségi nyugdíj 0,5%-a. Ez esetben az öregségi nyugdíj összege a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét meghaladhatja.

Haláleseti támogatás

Az önkormányzatok támogatást nyújthatnak a temetés költségeinek fedezésére, de ilyen jellegű támogatás biztosítása az önkormányzat részéről nem kötelező.

Közpénzből finanszírozott temetés: az önkormányzat, illetve polgármester és a képviselő-testület azon a településen, ahol a haláleset történt, biztosítja az elhunyt személy temetésének közpénzből való finanszírozását a halál bejelentését követő 30 napon belül, amennyiben a temetéstsenki nem vállalja, vagy a temetésért felelős személy nem található vagy megtagadja a temetés finanszírozását. A temetés költségét az az önkormányzat téríti meg, amelynek az elhunyt halálát megelőzően lakosa volt.

Az esetlegesen kitöltendő nyomtatványok

A kérelmek letölthetők a https://magyarorszag.hu/szuf_szolg_lista?kategoria=NYU oldalról, illetve bármely nyugdíjbiztosítási szervnél megtalálhatóak.

Nemzetközi ügyekben a kérelmét Budapest Főváros Kormányhivatalánál kell benyújtania.

Ismerje meg jogait!

Európai Bizottsági kiadvány és weboldal:

Kivel kell felvennie a kapcsolatot?

Budapest Főváros Kormányhivatala
Budapest
Fiumei út 19/a
1081 MAGYARORSZÁG

postai cím: 1916 Budapest

http://www.kormanyhivatalok.hu

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása