Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Magyarország - Munkahelyi baleset és foglalkozási megbetegedés esetén nyújtott baleseti ellátás

A magyar egészségbiztosítási rendszer baleseti ellátást biztosít a biztosított személyek számára.

Milyen esetben vehető igénybe?

A biztosítás minden olyan sérülésre és betegségre kiterjed, amely a biztosítottat foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri, illetve amelyet a biztosított munkába vagy onnan lakására menet közben szenved el (munkahelyi baleset), valamint arra a betegségre, amely a biztosított foglalkozásának a különös veszélye folytán keletkezett (foglalkozási megbetegedés). Foglalkozási megbetegedés minden olyan akut és krónikus betegség, mely a foglalkozás gyakorlása során jelentkezik, és amely munka közbeni fizikai, vegyi, biológiai, pszichoszociális vagy ergonómiai kóros tényezők, illetve a dolgozó az optimálisnál nagyobb vagy kisebb alkalmazásának következménye. Az a személy, aki a sérülést szándékosan okozta önmagának, illetve aki szándékosan késlekedett azzal, hogy orvoshoz forduljon, vagy bejelentse a balesetet, nem jogosult az ellátásokra.

Foglalkozási balesetek és foglalkozási megbetegedések esetén járó ellátások:

  • (természetbeni) baleseti egészségügyi szolgáltatások
  • baleseti táppénz
  • baleseti járadék

Milyen feltételeknek kell megfelelni?

A baleseti táppénzt azon személyeknek folyósítják, akik valamely munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében keresőképtelenné válnak (azaz munkával kapcsolatos, orvosi kezelést igénylő egészségi állapotuk következtében vagy segédeszköz hiányában) nem képesek munkájukat elvégezni.

A baleseti járadékra az jogosult, akinek munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében 13%-ot meghaladó egészségkárosodása keletkezett, de rokkantsági ellátások nem illetik meg.

Természetbeni ellátások között szerepel az általános orvosi ellátás, a gyógyszer-, segédeszköz- és egészségügyi ellátás 100%-os támogatása, valamint a betegséggel vagy sérüléssel kapcsolatos térítésmentes fogászati ellátás.

Mire jogosult Ön és hogyan nyújthat be kérelmet?

Baleseti táppénz

A baleseti táppénz az ellátás alapját képező jövedelem 100%-ával (úti baleset esetén 90%-ával) azonos mértékű és legfeljebb egy évig folyósítható, szükség esetén azonban ez az időtartam egy évvel meghosszabbítható. Meghosszabbítás csak orvosi javaslatra adható.

Baleseti járadék

Amennyiben a munkaképesség csökkenése nem haladja meg a 20%-ot, a járadék legfeljebb két évig; amennyiben meghaladja, a munkaképesség helyreállításáig időbeli korlátozás nélkül jár. A járadék összege a munkaképesség csökkenésétől függ és a havi átlagkereset 8, 10, 15, illetőleg 30%-a.

A felhatalmazott rehabilitációs szakértői csoport összetett értékelést nyújt az orvosi, szociális és foglalkoztatási kérdésekről. A szakértői csoport az értékelés alapján határoz az egészségkárosodás, a szakmai munkaképesség és a rehabilitáció lehetőségének mértékéről, valamint a rehabilitáció irányáról és időtartamáról.

Az esetlegesen kitöltendő nyomtatványok

Baleseti táppénz a munkáltatónak benyújtott orvosi munkaképtelenségi igazolással igényelhető. A kérelem elbírálása előtt a hatóságnak el kell bírálnia, hogy a baleset munkahelyi balesetnek minősül-e.

Ismerje meg jogait!

Az alábbi hivatkozás az Ön törvényes jogait tartalmazza, nem az Európai Bizottság által fenntartott oldal, valamint nem képviseli a Bizottság álláspontját:

Európai Bizottsági kiadvány és weboldal:

Kivel kell felvennie a kapcsolatot?

Magyar Államkincstár

Budapest
Fiumei út 19/a

1081 MAGYARORSZÁG
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu

e-mail: penzbeli@onyf.allamkincstar.gov.hu

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása