Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Magyarország - Tartós ápolás-gondozás

Ez a fejezet az idősek, a fogyatékossággal élők, a pszichiátriai és szenvedélybetegek, valamint a hajléktalanok tartós ápolási-gondozási szolgáltatásait mutatja be. Ez a fejezet foglalkozik az ápolási díjjal és a gyermekek otthongondozási díjával is.

Milyen esetben vehető igénybe?

Időseket célzó tartós ápolás-gondozás

E szolgáltatásokat rászorultság alapján biztosítják.

Fogyatékossággal élő személyek tartós ápolása-gondozása

Fogyatékossággal élő, egyéb egészségkárosodásban szenvedő vagy egy másik személy segítségére szoruló személyek esetében biztosítható.

A pszichiátriai és szenvedélybetegek, valamint a hajléktalanok tartós ápolása-gondozása

Súlyos rászorultság esetén biztosítható (a napi tevékenységek megfelelő elvégzésére való képesség hiánya) az életkor vagy a (mentális) egészségi állapot miatt.

Ápolási díj

Az ápolási díj olyan személyeknek jár, akik hosszú távon gondozzák valamely fogyatékos vagy tartós betegségben szenvedő, tartós gondozásra szoruló hozzátartozójukat.

Gyermekek otthongondozási díja

Ebben a juttatásban azok a szülők részesülnek, akik a súlyos fogyatékossága vagy tartós betegsége miatt önellátásra képtelen gyermeküket ápolják.

Milyen feltételeknek kell megfelelni?

Időseket célzó tartós ápolás-gondozás

Időseket célzó tartós ápolás-gondozást a következő feltételekkel biztosítják:

  • a személy rászorultsága alapján;
  • Az értékelés figyelembe veszi a személy szociális és egészségügyi ellátásra, valamint a napi tevékenységekben való segítségnyújtásra vonatkozó igényeit, és meghatározza az ápolási szintet (0–3):

0) képes önállóan irányítani és végezni a tevékenységeket;

1) támogatásra szorul bizonyos tevékenységekhez;

2) részleges támogatásra szorul;

3) teljes támogatásra szorul.

A házi segítségnyújtás személyi gondozás 1. vagy 2. szint esetén nyújtható, míg a szociális segítségnyújtás 1. vagy 2. szint esetén nyújtható, vagy akár 0. szint esetén is, ha a szolgáltatást igénybe vevő:

  • 65 évnél idősebb, és egyedül él;
  • 70 évnél idősebb, és otthona nem rendelkezik javított víz- és fűtésszolgáltatással;
  • 75 évnél idősebb, és egészségi állapota miatt nem tudja egyedül elhagyni a lakást és/vagy részben vagy egészben nem tudja elvégezni a háztartási tevékenységeket.

Az ápolási és gondozási intézmények (idősek otthona) a 3. ápolási szint esetén használhatók.

Fogyatékossággal élő személyek tartós ápolása-gondozása

Orvosi vélemény által alátámasztott fogyatékossággal élő személyek számára biztosítható.

A pszichiátriai és szenvedélybetegek, valamint a hajléktalanok tartós ápolása-gondozása

Súlyos rászorultság esetén biztosíthatók e szolgáltatások (a napi tevékenységek megfelelő elvégzésére való képesség hiánya).

Ápolási díj

Az ápolási díj olyan személyeknek jár, akik tartósan ápolják, gondozzák valamely súlyosan fogyatékos vagy tartós betegségben szenvedő, tartós gondozásra szoruló hozzátartozójukat. Az ápolási díjat a járási hivatalok biztosítják. A helyi önkormányzatok is biztosíthatnak azok számára támogatást, akik tartósan ápolják hozzátartozójukat, de az önkormányzatok nem kötelesek ilyen ellátást nyújtani.

Gyermekek otthongondozási díja

Ezt a járási hivatalok nyújták azon szülők számára, akik súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg gyermeket gondoznak.

Mire jogosult Ön és hogyan nyújthat be kérelmet?

Mire terjed ki az adott szolgáltatás?

A tartós ápolás-gondozás fogalma nincs részletesen meghatározva, valamint nem létezik különálló tartósápolási-gondozási rendszer; a tartós ápolási-gondozási szolgáltatásokat az egészségügyi és a szociális szolgáltatási rendszer keretében biztosítják. A tartós ápolási- gondozási szolgáltatások a szociális segélyen alapulnak és az állami költségvetésből finanszírozzák azokat. Pénzbeli és természetbeni ellátások is biztosíthatók.

Ápolási díj

A központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszeg 100%-a (azaz havi 45.665 Ft), míg a fokozott ápolást igénylő súlyos fogyatékossággal élő személyek esetében az alapösszeg 150%-a (havi 68.500 Ft). Az összeg az alapösszeg 180%-a (azaz havi 82.200 Ft) az olyan fogyatékkal élő vagy tartósan beteg hozzátartozóját tartósan ápoló, gondozó személyek esetén, akinek egészségi állapota komplex minősítés alapján nem haladja meg a 30%-os mértéket, vagy aki magasabb összegű családi pótlékban részesül és fokozott gondozásra szorul. A helyi önkormányzatok is biztosíthatnak azok számára támogatást, akik tartósan ápolják-gondozzák hozzátartozójukat, de erre nincsenek kötelezve. A jogosultság megállapítása és az odaítélt összeg az adott önkormányzat döntésén múlik.

Gyermekek otthongondozási díja

A havi díj a minimálbér (2023. január 1-től 232.200 Ft) 100%-ának felel meg.

Az esetlegesen kitöltendő nyomtatványok

Az ápolási díjhoz és a gyermekek otthongondozási díjához szükséges nyomtatvány a járási hivataloknál vehető át. A szociális szolgáltatások önkéntes alapon, a kérelmező szóbeli vagy írásbeli kérelmi keresetével vehető igénybe. A személyes ellátást biztosító szociális szolgáltatások igénybevételéről szóló nyilatkozatot csatolni kell a kérelemhez.

Ismerje meg jogait!

Az alábbi hivatkozás az Ön törvényes jogait tartalmazza, nem az Európai Bizottság által fenntartott oldal, valamint nem képviseli a Bizottság álláspontját:

Európai Bizottsági kiadvány és weboldal:

Kivel kell felvennie a kapcsolatot?

  • A szolgáltatóval.
  • A járási hivatallal.

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása