Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Hrvatska (službeni naziv : Republika Hrvatska) - Davanja u naravi (zdravstvena skrb)

U ovom poglavlju pojašnjena su vaša prava iz sustava zdravstvene skrbi u Hrvatskoj na teret obveznog zdravstvenog osiguranja.

Ako ste građanin neke od članica Europske unije, a tijekom boravka u Hrvatskoj se iznenada razbolite, ozlijedite ili doživite nesreću, imate pravo koristiti zdravstvenu zaštitu na osnovu Europske kartice zdravstvenog osiguranja.

ovo poglavlje pokriva:

  • obvezno zdravstveno osiguranje;
  • dopunsko zdravstveno osiguranje.

U kojim situacijama mogu podnijeti zahtjev?

Na obvezno zdravstveno osiguranje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) osiguravaju se sve osobe s prebivalištem u Hrvatskoj te stranci s odobrenim stalnim boravkom, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.

Obvezni su se osigurati i državljani drugih država članica Europske unije, pod uvjetom da nisu osigurani u drugoj državi članici kao i državljani države koja nije članica Europske unije, ako im je odobren privremeni boravak u Hrvatskoj.

Oni se osiguravaju na temelju radnog odnosa kod poslodavca koji ima sjedište u Hrvatskoj, odnosno na temelju obavljanja gospodarske ili profesionalne djelatnosti u Hrvatskoj, ako propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.

Na dopunsko zdravstveno osiguranje možete se osigurati samo ako imate utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju u HZZO-u.

Koje uvjete moram ispuniti?

Obvezno zdravstveno osiguranje kod HZZO-a se ostvaruje po različitim osnovama (primjerice radni odnos, obavljanje gospodarske djelatnosti, mirovina, član obitelji nositelja osiguranja).

Zdravstvenu zaštitu na teret obveznog zdravstvenog osiguranja ostvarujete ako ste prijavljeni na osiguranje u HZZO-u. Svoj status osigurane osobe HZZO-a dokazujete zdravstvenom iskaznicom, odnosno ovjerenom kopijom prijave na zdravstveno osiguranje.

Ako ste osiguranik obveznog zdravstvenog osiguranja i stariji ste od 18 godina, možete se osigurati i na dopunsko zdravstveno osiguranje.

Koja su moja prava i kako ih mogu ostvariti?

Obvezno zdravstveno osiguranje

Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja možete zatražiti podnošenjem prijave nadležnoj područnoj službi/regionalnom uredu HZZO-a prema mjestu prebivališta ili boravka. U pravilu, trebate se prijaviti u roku od 30 dana.

Osiguranjem ostvarujete:

  • pravo na primarnu zdravstvenu zaštitu;
  • pravo na specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu;
  • pravo na bolničku zdravstvenu zaštitu;
  • pravo na korištenje lijekova koji su utvrđeni osnovnom i dopunskom listom lijekova HZZO-a;
  • pravo na stomatološko-protetsku pomoć i stomatološko-protetske nadomjestke; 
  • pravo na ortopedska i druga pomagala te pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu.

Obavezno zdravstveno osiguranje pokriva i ozljede na radu i profesionalne bolest (pogledajte temu Invaliditet, poglavlje Ozljede na radu i profesionalne bolesti).

U pravilu, pravo na zdravstvenu zaštitu nije vezano obavezom prethodnog osiguranja iako ta obaveza može biti propisana za neka ortopedska i stomatološka pomagala. Pritom su od uvjeta prethodnog osiguranja izuzeta djeca i osobe s invaliditetom.

Dio troškova zdravstvene skrbi trebate snositi sami. Najniži iznos naknade troškova je 1,00 EUR dok najviši iznos naknade za sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite po jednom računu ne smije prelaziti 266,00 EUR.

No, HZZO u cijelosti pokriva neke oblike zdravstvene zaštite. Primjerice, to se odnosi na djecu mlađu od 18 godina, redovne studente, osobe s invaliditetom kojima je potrebna stalna pomoć i trudnice.

Dopunsko zdravstveno osiguranje

Policu dopunskog zdravstvenog osiguranja ugovarate s HZZO-om. Cijena police dopunskog zdravstvenog osiguranja iznosi 112,00 EUR godišnje, odnosno 9,00 EUR mjesečno.

Iz vaše police dopunskog zdravstvenog osiguranja pokrivaju se troškovi zdravstvene zaštite u kojima ste dužni sudjelovati kao osiguranik obveznog zdravstvenog osiguranja.

Pojmovnik

  • Trajno prebivalište odnosi se na mjesto i adresu u Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih uz životne interese, kao što su obiteljski, profesionalni, ekonomski, socijalni, kulturni i drugi interesi.
  • Privremeno boravište odnosi se na mjesto i adresu u Hrvatskoj gdje osoba privremeno boravi, ali se na toj adresi nije trajno nastanila. Privremeno se boravište prijavljuje ako će trajati dulje od 3 mjeseca.
  • Uobičajeno boravište je termin koji se odnosi na osobe koje se koriste pravom slobode kretanja radnika u državama članicama EU-a i na koje se u tom slučaju primjenjuje zakonodavstvo jedne države članice. Termin označava trajnost - neko vrijeme živite u nekoj državi članici EU-a i tu namjeravate ostati u doglednoj budućnosti.

Tiskanice koje trebate ispuniti

Obrazac za prijavu za obvezno zdravstveno osiguranje

http://www.hzzo.hr/wp-content/uploads/2017/12/TISKANICA2_04122017.pdf?831c2f

Obrazac za žalbu za sva potraživanja

http://www.hzzo.hr/wp-content/uploads/2016/10/obrazac-zalba.doc?831c2f

Upoznajte se sa svojim pravima

Na sljedećim poveznicama možete se upoznati sa svojim zakonskim pravima. To nisu stranice Europske komisije i ne predstavljaju stajališta Komisije:

Publikacije i mrežne stranice Komisije:

Koga trebate kontaktirati?

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje

Margaretska 3

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: 0800 7979 (obvezno zdravstveno osiguranje), 0800 7989 (dopunsko zdravstveno osiguranje)

http://www.hzzo.hr/

Ministarstvo zdravstva

Ksaver 200a

HR-10000 Zagreb

Tel: +385 14607555, 0800 7999

http://www.zdravlje.gov.hr/

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu