Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Hrvatska (službeni naziv : Republika Hrvatska) - Davanja u novcu (bolovanje)

U ovom poglavlju objašnjava se pravo na naknadu plaće u slučaju privremenog gubitka radne sposobnosti, odnosno bolovanja.

To parvo možete ostvariti ako ste prijavljeni na obvezno zdravstveno osiguranje kod Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) kao radno aktivna osoba. Pravo također ostvaruju i osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u Hrvatskoj zaposlene u drugoj državi članici Europske unije ili državi s kojom Hrvatska ima sklopljen međunarodni ugovor, a koje nisu obvezno zdravstveno osigurane prema propisima države rada na način kako je to određeno propisima Europske unije ili međunarodnim ugovorom.

Ovdje je pokrivena:

  • naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad;
  • novčana naknadu zbog bolesti.

U kojim situacijama mogu podnijeti zahtjev?

Pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad možete ostvariti ako ste zaposleni ili samozaposleni, ako ste poljoprivrednik, svećenik, osoba koja pruža pomoć i njegu hrvatskom ratnom veteranu, roditelj kojem je priznat status njegovatelja te u drugim okolnostima.

Vaša radna sposobnost može privremeno biti smanjena ne samo zbog bolesti ili ozljede. Tako se pravo na bolovanje može ostvariti, primjerice, u slučaju liječničkog pregleda koji se ne može obaviti izvan radnog vremena radnika, zbog potrebe medicinske izolacije, komplikacija u trudnoći, pratnje bolesnoj osobi te skrbi za bolesno dijete ili supružnika.

Koje uvjete moram ispuniti?

Ako ste zaposlena ili samozaposlena osoba, da biste ostvarili pravo na naknadu plaće tijekom bolovanja trebate imati najmanje 9 mjeseci neprekinutog staža osiguranja. Ako ste imali prekide u karijeri onda vaš prethodni staž osiguranja treba iznositi barem 12 mjeseci u posljednje 2 godine.

Ako ne ispunjavate te uvjete, imate pravo na naknadu plaće u minimalnom iznosu. Međutim, taj limit se ne odnosi na naknadu plaće zbog priznate ozljede na radu odnosno profesionalne bolesti (pogledajte temu Invalidnost).

Ako ste zdravstveno osiguranje stekli temeljem drugog dohotka (autorski ugovor, ugovor o autorskom pravu), da biste imali pravo na naknadu plaće, morate imati potvrdu da ste privremeno nesposobni za rad. To potvrđuje nadležno tijelo Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Republike Hrvatske (HZZO).

Koja su moja prava i kako ih mogu ostvariti?

Naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad

Za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (bolovanja), imate pravo na naknadu plaće na teret HZZO-a, odnosno na novčanu naknadu.

Naknadu plaće za vrijeme bolovanja obično plaća poslodavac za prva 42 dana bolovanja, odnosno 7 dana za radnika s invaliditetom. Iznos naknade ovisi o kolektivnom ugovoru ili ugovoru o radu, ali ne može biti manji od 70 % prosjeka vaših primanja u zadnjih 6 mjeseci prije odlaska na bolovanje.

Od 43. dana bolovanja, odnosno 8. za radnika s invaliditetom, naknadu plaće obračunava i isplaćuje poslodavac, na teret HZZO-a. U tom slučaju najniži iznos naknade ne može biti niži od 111,00 EUR dok je najviši iznos limitiran na 566,00 EUR.

U slučaju nelikvidnosti ili stečaja poslodavca, HZZO može naknadu plaće za vrijeme bolovanja isplatiti direktno na vaš račun.

Naknada plaće u prosjeku vaših šestomjesečnih primanja na teret HZZO-a isplaćuje se u slučaju bolesti koja je posljedica Domovinskog rata, radi njege oboljelog djeteta do 3 godine starosti, kod donacije tkiva i organa, medicinske izolacije te kod komplikacija u trudnoći.

Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja imate do oporavka, ali u pravilu ne dulje od neprekinutog razdoblja od 18 mjeseci za istu bolest. Nakon toga naknada se smanjuje na pola.

To smanjenje se ne odnosi na određene teške bolesti.

U slučaju njege članova obitelji, trajanje novčane pomoći je ograničeno i to za njegu djeteta do sedam godina života na 60 dana, odnosno 40 dana za starije dijete. No, ako je zbog prirode bolesti potrebna duža njega, bolovanje je moguće produžiti.

Za skrb o supružniku ili djetetu starijem od 18 godina novčana naknada je limitirana na 20 dana.

Pravo na bolovanje utvrđuje vaš izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, odnosno u privatnoj praksi. Pravo na naknadu plaće imate sve dok vaš liječnik, odnosno ovlašteni liječnik HZZO-a ne utvrdi da ste sposobni za rad ili dok vam nije utvrđen invaliditet konačnim rješenjem nadležnog tijela mirovinskog osiguranja.

Poslodavac morabiti obaviješten o bolovanju. Najkasnije u roku od tri dana obvezni ste mu dostaviti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad i o očekivanom trajanju nesposobnosti.

Tiskanicu Izvješće o bolovanju, u kojoj je utvrđen početak i kraj bolovanja, ispunjava i izdaje izabrani liječnik. U izvješće o bolovanju zbog korištenja rodiljnog dopusta upisuje se samo početni datum otvaranja rodiljnog dopusta.

Za vrijeme bolovanja, na vaš zahtjev, izabrani liječnik izdat će vam Obavijest o trajanju bolovanja, kada vam je to potrebno radi obračuna naknade plaće na teret poslodavca.

Bolovanje po ocjeni izabranog liječnika može trajati najdulje do roka kojeg liječnik odredi.

Novčana naknada

U pravilu, naknadu plaće isplaćuje poslodavac (iz vlastitih izvora ili iz sredstava HZZO-a).

U nekim slučajevima, naknadu morate zatražiti podnošenjem zahtjeva regionalnom uredu HZZO-a u području svog trajnog ili privremenog boravka (npr. za obvezni rodiljni dopust ili za probleme vezane uz trudnoću i porod).

Novčana naknada određuje se kao prosjek uplaćenih doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (vidjeti Pojmovnik). Isplaćuje je HZZO i iznosi 70 % prosječne osnovice, te ne može biti viša od 566,00 EUR. Nema ograničenja za novčanu naknadu u slučaju obveznog rodiljnog dopusta i bolovanja uzrokovanog ozljedom na radu, odnosno bolesti uzrokovane radom.

Pojmovnik

  • Staž osiguranja je vrijeme tijekom kojeg vam poslodavac, ili vi sami kao samozaposlena osoba, uplaćuje obvezne doprinose za zdravstveno, odnosno mirovinsko osiguranje.
  • Prosječna osnovica je prosjek osnovica osiguranja na koji je uplaćen doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupila nemogućnost obavljanja poslova.
  • Trajno prebivalište odnosi se na mjesto i adresu u Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila. Uobičajeno boravište termin je koji se odnosi na osobe koje se koriste pravom slobode kretanja radnika u državama članicama EU. Označava trajnost - neko vrijeme živite u nekoj državi članici EU i tu namjeravate ostati u doglednoj budućnosti.
  • Privremeno boravište odnosi se na mjesto i adresu privremenog boravka u Hrvatskoj. Prijavljuje se ako će trajati dulje od 3 mjeseca.

Tiskanice koje trebate ispuniti

Obrazac za žalbu

http://www.hzzo.hr/wp-content/uploads/2016/10/obrazac-zalba.doc?831c2f

Upoznajte se sa svojim pravima

Na sljedećim poveznicama možete se upoznati sa svojim zakonskim pravima, to nisu stranice Europske komisije i ne predstavljaju stajališta Komisije:

Publikacije i mrežne stranice Komisije:

Koga trebate kontaktirati?

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje

Margaretska 3

HR-10000 Zagreb

Tel: 0800 7979

http://www.hzzo.hr/

Ministarstvo zdravstva

Ksaver 200a

HR-10000 Zagreb

Tel: +385 14607557, +385 8007999

https://zdravlje.gov.hr/kontakti/1982

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu