Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Novosti 30/10/2013

Stručna procjena u Hrvatskoj: Socijalno poduzetništvo nudi mogućnosti zapošljavanja najpotrebitijima

Na skupu stručne procjene održanom u Zagrebu (Hrvatska) u listopadu 2013. razmatrano je kako se socijalnim poduzetništvom može poduprijeti gospodarski oporavak te se boriti protiv socijalne isključenosti integriranjem ugroženih osoba na tržište rada.

© OESB Consulting GmbH

Zemlja domaćin: Hrvatska

Datum: 29.-30. listopada 2013.

Sudionici: Češka Republika - Finska - Francuska - Grčka - Italija - Litva - Rumunjska - Slovenija - Ujedinjeno Kraljevstvo

Socijalno gospodarstvo Europe, koje je tijekom krize bilo u boljem stanju od mnogih drugih sektora, dobro je pozicionirano ne samo za isporuku dobara i usluga na etičan način te kao odgovor na lokalne potrebe, nego i za zapošljavanje osoba s tjelesnim teškoćama i ugroženih osoba. Stručna procjena bila je usmjerena na način na koji Hrvatska namjerava jačati taj sektor, putem svoje Strategije za socijalno poduzetništvo (2014.-2020.). Naglašene su važne veze između programa usmjerene na zapošljavanje ugroženih skupina -- posebice nezaposlenih mladih ljudi -- i strategije EU-a 2020.

Stručna procjena uključivala je terenski posjet novom poslovnom centru, koji nudi prostor i savjete za tvrtke koje tek pokreću poslovanje (Hub Zagreb) i prezentacije od strane tri socijalna poduzetnika koji su ostvarili korist od potpore Huba.

Naučene lekcije

  • Zemlje trebaju razvijati široki okvir politika kako bi poticale socijalno poduzetništvo. Važna su fleksibilna pravila vezana uz državnu pomoć i javnu nabavu.
  • Kriza je rezultirala novim izazovima ali i prilikama za učenje; pronalaženje načina za prilagodbu izmijenjenom kontekstu može nadahnuti prethodno neistražene pristupe i svježe ideje.
  • Ostali ključni elementi su: financiranje za pokretanje novih tvrtki i tekuća potpora za rast i održivost, kao i programi umrežavanja.
  • Socijalna poduzeća za radnu integraciju trebaju proširivati mogućnosti zapošljavanja svih ugroženih skupina, na primjer, Garancija za mlade ne bi trebala istisnuti potporu drugim ugroženim skupinama.

Podijeli ovu stranicu