breadcrumb.ecName

Európa sa usiluje riešiť „únik mozgov“ mladých ľudí z ťažko zasiahnutých regiónov.

  • 05 Oct 2022
Sloboda pohybu je pre Európsku úniu zásadná, no môže viesť k odchodu mladých talentov a pracovnej sily z jedného regiónu do druhého. Nedávny dialóg medzi mladými lídrami a komisárkou EÚ Elisou Ferreira zdôraznil oblasti, ktoré treba riešiť, a ukázal niekoľko opatrení na riešenie tohto problému.
Európa sa usiluje riešiť „únik mozgov“ mladých ľudí z ťažko zasiahnutých regiónov.

Napriek zlepšeniam v oblasti vzdelávania čelia viaceré regióny EÚ nízkemu počtu kvalifikovaných ľudí a zrýchlenému úbytku pracujúceho obyvateľstva, keďže sa ľudia sťahujú za prácou alebo za lepšou kvalitou života. Tento model pohybu z určitej oblasti je známy ako „únik mozgov“.

V súčasnosti žije jeden z desiatich ľudí v EÚ v regióne, ktorý čelí tejto výzve. Najviac trpia regióny s nižším ako priemerným hospodárskym rastom, napríklad vidiecke oblasti v južnej a vo východnej Európe.

V súlade s cieľom politiky súdržnosti EÚ znížiť rozdiely medzi regiónmi má Komisia v úmysle udržať si a pritiahnuť talenty do týchto regiónov. Cieľom nie je ponúkať všade rovnaké príležitosti, ale prispôsobiť sa miestnym potrebám podľa silných a slabých stránok každého regiónu.

Povzbudzovať mladých ľudí, aby zostali v zasiahnutých regiónoch alebo sa do nich presťahovali, môže pomôcť zvrátiť únik mozgov. Slovami komisárky pre súdržnosť a reformy Elisy Ferreira je nanajvýš dôležité udržať „energiu mládeže“ pri živote v oblastiach a krajinách, kde sú potrebné.

 

Politický dialóg

V rámci Európskeho roka mládeže pozvala komisárka Ferreira mladých účastníkov z celej Európy, aby diskutovali o riešeniach úniku mozgov a vymenili si nápady. Politický dialóg sa uskutočnil v septembri a zúčastnilo sa na ňom 13 mladých lídrov zastupujúcich orgány, ako sú národné rady mládeže a združenia zamestnávateľov.

Pri otvorení dialógu komisárka zdôraznila význam mladých ľudí pri vytváraní nových podnikov, služieb a riešení. Účastníci potom zdôraznili niekoľko sektorov, ktoré potrebujú väčšiu podporu, ako je zdravotníctvo, sociálne služby alebo energetika prechádzajúca na zelené zdroje.

Kaja Pavlinić, podpredsedníčka správnej rady Chorvátskej siete mládeže, zdôraznila, že pohostinstvo a cestovný ruch bojujú v jej krajine s problémami. Tieto podniky sú hlavnými hnacími silami hospodárstva a museli sa obrátiť na mladých pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby zaplnili medzeru v nedostatku pracovníkov. 

Niekoľko účastníkov naznačilo, že prechod na nové ekonomické modely by mohol ochrániť životné prostredie a poskytnúť sociálne záchranné siete pre zraniteľnejších ľudí.

„Hospodársky rast môže byť aj základom niektorých problémov, ktorým čelia mladí ľudia v Európe,“ povedala María Rodríguez Alcázar, členka predstavenstva Európskeho fóra mládeže. „Rast je často na úkor práv a pracovných podmienok.“

Aktívne zapájanie mládeže

Účastníci aj komisárka sa zhodli, že hlbšie zapojenie do demokracie by podnietilo mladých ľudí, aby zostali v regiónoch. 

 

Christiana Xenofontos, členka predstavenstva Európskeho fóra mládeže, uviedla: „Ako mladí ľudia musíme cítiť, že sme neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti, našich regiónov, našich miest, aby sme tam zostali a mohli ponúknuť svoje schopnosti.“ 

Pozitívne a obohacujúce prostredie si mladí Európania veľmi cenia, najmä po kríze spôsobenej koronavírusom. 

„Všetci si so sebou nesieme jazvy po pandémii, najmä naša generácia,“ dodala Christiana Xenofontos.

Jan Pałasz, člen predstavenstva Poľskej rady mládeže, o svojej vlastnej krajine povedal: „V porovnaní so situáciou pred rokom sa percento tých, ktorí sú nerozhodní, či zostať alebo odísť za prácou do zahraničia, päťnásobne zvýšilo na 15 %.“

Inkluzívna budúcnosť

Komisárka Ferreira sa všetkým účastníkom poďakovala za účasť a príspevky do diskusie. Uznala požiadavku na kvalitu života a pocit začlenenia, nielen zamestnania.

Mladých ľudí v súčasnosti podporuje niekoľko nástrojov a iniciatív financovaných EÚ, ktoré chránia regióny pred únikom mozgov.

Jednou z nich je Nový európsky Bauhaus, interdisciplinárna iniciatíva, ktorá podporuje zelenú dohodu.

„Myšlienka Bauhausu,“ vyjadrila sa komisárka, „je taká, že každý rok oceňujeme mladých ľudí, ktorí zlepšujú kvalitu svojho životného prostredia.“

Cieľom iniciatívy je podporovať udržateľnosť, inkluzívnosť a atraktívne a pohodlné životné priestory.

 

Ďalšia podpora sa poskytne budúci rok. Európsky rok zručností 2023, ktorý v septembri oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, pomôže riešiť únik mozgov v celej Európe.

Zatiaľ čo všetci Európania sa naďalej tešia zo slobody pohybu, na nikoho by sa nemalo zabudnúť. Z nových príležitostí na rast musí mať prospech celá EÚ, najmä naši mladí ľudia.