breadcrumb.ecName

Europa nastoji rješavati „odljev mozgova” mladih iz najteže pogođenih regija

  • 05 Oct 2022
Sloboda kretanja temelj je Europske unije, no ona može uzrokovati odlazak mladih talenata i radne snage iz jedne regije u drugu. U nedavnom su dijalogu između mladih vođa i povjerenice EU-a Elise Ferreire istaknuta područja koja je potrebno rješavati te je pokazano nekoliko mjera kojima se problem može rješavati.
Europa nastoji rješavati „odljev mozgova” mladih iz najteže pogođenih regija

Unatoč poboljšanjima u obrazovanju nekoliko regija EU-a suočeno je s malim brojem osoba s vještinama te ubrzanim smanjenjem radne populacije jer se ljudi sele radi posla ili bolje kvalitete života. Taj obrazac kretanja iz određenog područja poznat je kao „odljev mozgova”.

Trenutačno jedna od 10 osoba u EU-u živi u regiji koja je suočena s tim izazovom. Najviše pate regije s gospodarskim rastom nižim od prosječnog, kao što su ruralna područja u južnoj i istočnoj Europi.

U skladu s ciljem kohezijske politike EU-a u vezi sa smanjenjem razlika među regijama, Komisija namjerava zadržati i privući talent u navedene regije. Cilj nije ponuditi iste prilike svugdje, već prilagoditi lokalne potrebe prema jakostima i slabostima svake regije.

Poticanje mladih da ostanu u pogođenim regijama ili da se presele u njih može pomoći u obrtanju odljeva mozgova. Riječima povjerenice za koheziju i reforme Elise Ferreire, ključno je održavati živom „energiju mladih” u područjima i zemljama gdje su potrebni.

 

Dijalog o politici

U okviru Europske godine mladih povjerenica Ferreira pozvala je mlade sudionike iz svih dijelova Europe da raspravljaju o rješenjima za odljev mozgova te da razmijene ideje. Dijalog o politici održan je u rujnu, a na njemu je sudjelovalo 13 mladih vođa koji su predstavljali tijela poput nacionalnih vijeća mladeži i udruga poslodavaca.

Prilikom otvaranja dijaloga povjerenica je istaknula važnost mladih u generiranju novih poslova, usluga i rješenja. Sudionici su zatim istaknuli nekoliko sektora kojima je potrebna podrška, poput zdravstvene skrbi, socijalnih usluga ili energetskih sektora koji prelaze na zelene izvore.

Kaja Pavlinić, potpredsjednica upravnog odbora Mreže mladih Hrvatske, naglasila je da je u njezinoj državi sektor ugostiteljstva i turizma u poteškoćama. Poduzeća u tom sektoru najveći su pokretači gospodarstva, a mlade radnike morala su potražiti izvan EU-a da bi se zatvorila rupa u manjku radne snage. 

Nekoliko je sudionika predložilo da bi prijelaz na nove gospodarske modele mogao čuvati naš okoliš i pružati socijalne sigurnosne mreže za ranjivije ljude.

„Gospodarski rast također može biti okosnica nekih problema s kojima je mladež u Europi suočena”, rekla je María Rodríguez Alcázar, članica odbora Europskog foruma mladih. „Rast se često ostvaruje na račun pravâ i radnih uvjeta.”

Aktivno uključivanje mladih

I sudionici i povjerenica složili su se da bi dublje uključivanje u demokraciju potaknulo mladež da ostane u regijama. 

 

Christiana Xenofontos, članica odbora Europskog foruma mladih, rekla je: „Kao mladi, mi trebamo osjetiti sastavni dio naših društava, naših regija i naših gradova da bismo tamo ostali i nudili svoje vještine.” 

Mladi Europljani izrazito cijene pozitivnu i njegujuću okolinu, posebice nakon krize uzrokovane koronavirusom. 

„Svi nosimo ožiljke pandemije, posebice naša generacija”, dodala je Xenofontos.

Dok je govorio o svojoj državi, Jan Pałasz, član odbora pri Poljskom vijeću mladih, rekao je: „U usporedbi s razdobljem prije godinu dana postotak onih neodlučnih u vezi s time ostati ili otići u inozemstvo radi posla povećao se peterostruko, na 15 %.”

Uključiva budućnost

Povjerenica Ferreira zahvalila je sudionicima na sudjelovanju i doprinosu. Prepoznala je postojanje potražnje za kvalitetom života i osjećajem uključenosti, a ne samo potražnje za poslom.

Nekoliko instrumenata i inicijativa financiranih iz EU-a trenutačno podržava mlade i štiti regije od odljeva mozgova.

Jedna takva inicijativa je Novi europski Bauhaus, interdisciplinarna inicijativa kojom se promiče zeleni plan.

„Ideja Bauhausa”, rekla je povjerenica, „jest ta da svake godine nudimo nagradu mladima koji poboljšavaju kvalitetu svoje okoline i oni primaju nagradu.”

Njezin je cilj promicati održivost, uključenost i privlačne, udobne prostore za život.

 

Dodatna podrška bit će dostupna sljedeće godine. Europska godina vještina u 2023., koju je početkom rujna najavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, pomoći će u rješavanju odljeva mozgova diljem Europe.

Dok svi Europljani i dalje uživaju u slobodi kretanja, nitko se ne smije zapostaviti. Cijeli EU mora imati koristi od novih prilika za rast, posebice naša mladež.