Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów

Pacjent leczony w szpitalu oczekuje, że wyzdrowieje i otrzyma najlepszą możliwą opiekę, a przy tym nie zostanie narażony na błędy lekarskie, które mogą powodować niepożądane skutki dla zdrowia oraz infekcje. Jednak niemal połowa obywateli UE uważa, że mogłaby doznać uszczerbku w trakcie leczenia: dotyczy to zarówno szpitali, jak i zakładów podstawowej opieki zdrowotnej.

Zapewnienie bezpieczeństwa każdemu, kto ma styczność ze służbą zdrowia, to jak dotąd jedno z najpilniejszych wyzwań w dziedzinie opieki zdrowotnej. Dlatego w 2009 roku państwa członkowskie UE przyjęły zalecenie, w którym przystały na szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

W UE około 10 proc. hospitalizowanych pacjentów pada ofiarami błędu lekarskiego. Do takich błędów zalicza się niewłaściwą diagnozę bądź nieodpowiednią dawkę przepisanego leku. Ponadto u jednego na dwudziestu pacjentów występuje zakażenie związane z opieką zdrowotną. Większości tych uszczerbków można zapobiegać, wymaga to jednak wysiłków ze strony decydentów, pracowników służby zdrowia, a nawet samych pacjentów.

Komisja opublikowała ostatnio sprawozdanie pdfdotyczące wdrażania tego zalecenia pdfprzez państwa członkowskie, w którym stwierdza się, że:

  • państwa członkowskie włączyły kwestię bezpieczeństwa pacjentów do polityki zdrowia publicznego i podjęły liczne działania na rzecz profilaktyki i kontroli zakażeń związanych z opieką zdrowotną;
  • należy dalej rozwijać systemy umożliwiające zgłaszanie zdarzeń niepożądanych oraz wyciąganie z nich wniosków;
  • wciąż jeszcze można wiele poprawić, jeżeli chodzi o zaangażowanie pacjentów w dbanie o swoje bezpieczeństwo oraz szkolenie pracowników opieki medycznej;
  • działania powinny być ukierunkowane nie tylko na szpitale, lecz także na opiekę pozaszpitalną;
  • potrzebna jest większa liczba dowodów, jeżeli chodzi o koszty niebezpiecznej opieki.

W trakcie nieformalnego spotkania w dniach 4–5 marca 2013 r. w Dublinie unijni ministrowie zdrowia potwierdzili swoje zainteresowanie dalszymi pracami w obszarach określonych w sprawozdaniu.

Wiedza na temat bezpieczeństwa pacjentów stale ewoluuje, a organizacje opieki zdrowotnej z państw członkowskich, które wykonały już ogromną pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa pacjentów, nadal robią znaczące postępy w tym kierunku. Komisja Europejska będzie bazować na zdobytym doświadczeniu i dzielić się najlepszymi praktykami i wiedzą z krajami w całej UE. W ten sposób nadal będzie dbać o to, by pacjenci nie byli narażani na zbędne lub potencjalne szkody związane z opieką zdrowotną oraz by opieka ta stała się bezpieczniejsza dla wszystkich.

Bezpieczeństwo pacjentów

Więcej na ten temat