Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Martin Seychell, zástupce generálního ředitele GŘ pro zdraví a spotřebitele

Martin Seychell, zástupce generálního ředitele GŘ pro zdraví a spotřebitele

Od pobytu v nemocnici pacient zpravidla očekává, že se uzdraví, že mu bude poskytnuta ta nejlepší péče a během léčby mu nebude přivozena újma na zdraví v důsledku lékařského pochybení. Nicméně téměř polovina občanů EU má pocit, že takovou újmu utrpěli, a to buď přímo v nemocnici, nebo během léčby v zařízení primární péče.

Členské státy EU proto v roce 2009 přijaly doporučení, které obsahuje několik opatření na zvýšení bezpečnosti pacientů. Jeho cílem bylo zajistit, že bezpečnost osob, kterým je poskytována lékařská péče, není brána na lehkou váhu. Zajištění bezpečnosti totiž dnes představuje jednu z nejpalčivějších otázek v oblasti zdravotnictví.

Přibližně 10 % hospitalizovaných pacientů v EU se stane obětí lékařského pochybení: jde například o stanovení špatné diagnózy nebo předepsání nesprávného dávkování léku. Kromě toho každý dvacátý pacient se během pobytu ve zdravotním zařízení nakazí infekcí. Velkému procentu těchto případů lze přitom zabránit. K tomu je však zapotřebí, aby se v dané věci angažovali političtí činitelé, zdravotníci i sami pacienti.

Komise nedávno vydala zprávu pdfo provádění výše uvedeného doporučení pdfjednotlivými členskými státy. Z této zprávy vyplývá, že

  • členské státy EU bezpečnost pacientů zahrnuly do politik v oblasti veřejného zdraví a podnikly mnoho kroků k zajištění prevence a kontroly infekcí spojených se zdravotní péčí
  • je možné dále zdokonalovat systémy nahlašování a sledování nežádoucích incidentů
  • zlepšit by se dala rovněž míra zapojení pacientů do otázek jejich bezpečnosti, jakož i školení pracovníků ve zdravotnictví
  • opatření by se neměla týkat pouze nemocnic, ale také ostatní lékařské péče
  • zároveň je třeba zajistit více informací o nákladech, jež vzniknou v důsledku nedostatečně bezpečné péče, která pacienty poškodí.

Během neformální schůzky ministrů zdravotnictví členských zemí EU, která se konala 4.–5. března 2013, země potvrdily, že se hodlají problematickým oblastem uvedeným ve zprávě dále věnovat.

V oblasti bezpečnosti pacientů získáváme stále nové poznatky a díky současnému úsilí zdravotnických organizaci ve všech členských zemí se v této otázce daří dosáhnout značného pokroku. Díky tomu, že členské země EU mezi sebou sdílejí nové poznatky a osvědčené postupy a učí se vzájemně z minulých chyb, bude moci Evropská komise i nadále zajišťovat, že pacienti nebudou v zařízeních zdravotní péče zbytečně poškozováni na zdraví a léčba tak bude pro všechny mnohem bezpečnější.

Bezpečnost pacientů

Více k tomuto tématu