Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Veselības un patērētāju ģenerāldirektora vietnieks Martins Seišels (Martin Seychell)

Veselības un patērētāju ģenerāldirektora vietnieks Martins Seišels (Martin Seychell)

Kad pacients ārstējas slimnīcā, viņš cer izveseļoties un saņemt vislabāko iespējamo aprūpi bez ārstniecības kļūdām, kas varētu slikti ietekmēt veselību vai radīt inficēšanos. Tomēr gandrīz pusei ES iedzīvotājiem šķiet, ka, ārstējoties tiklab slimnīcā, kā primārās aprūpes iestādē, viņu veselība ir apdraudēta.

Jautājums, kā garantēt, ka nevienam, kas saņem veselības aprūpes pakalpojumus, netiktu nodarīts kaitējums, ir viena no akūtākajām veselības aprūpes problēmām. Tāpēc 2009. gadā ES dalībvalstis pieņēma ieteikumu, kur tās vienojās par vairākiem pasākumiem, kā uzlabot pacientu drošību.

Eiropas Savienībā ap 10 % hospitalizēto pacientu ārstēšanā pieļauta medicīniska kļūda, piemēram, noteikta nepareiza diagnoze vai izrakstīta nepareiza zāļu deva, turklāt katrs 20. pacients veselības aprūpes laikā tiek inficēts. No daudzām kļūmēm var izvairīties, ja pūlies pieliek politikas veidotāji, mediķi un arī paši pacienti.

Komisija nesen publicēja ziņojumu pdfpar to, kā dalībvalstis šo ieteikumu pdfīsteno. Secinājumi:

  • dalībvalstis pacientu drošību ir paredzējušas valsts veselības aizsardzības politikā un ir veikušas daudzus pasākumus, lai novērstu un ierobežotu inficēšanos veselības aprūpes laikā;
  • sistēmas ziņošanai un uzzināšanai par nevēlamiem gadījumiem varētu tikt pilnveidotas;
  • dalībvalstis var darīt vairāk, lai pacientu drošībā iesaistītu pašus pacientus un izglītotu medicīnas personālu;
  • pasākumi jāveic ne tikai slimnīcās, bet arī primārajā aprūpē;
  • ir vajadzīga sīkāka izpēte par to, cik izmaksā riskanta pacientu aprūpe.

Neformālā sanāksmē, kas notika 2013. gada 4.–5. martā Dublinā, ES veselības ministri izrādīja interesi par turpmāku darbu ziņojumā norādītajās jomās.

Zināšanas par pacientu drošību nepārtraukti tiek papildinātas, un veselības aprūpes organizācijas dalībvalstīs dara lielu darbu, lai uzlabotu pacientu drošību. Turpinot ņemt vērā ES dalībvalstīs gūto pieredzi, izplatīt paraugpraksi un zināšanas, Eiropas Komisija arī turpmāk raudzīsies, lai pacientiem veselības aprūpē netiktu nodarīts papildu kaitējums un lai visiem būtu drošāka veselības aprūpe.

Pacientu drošība

Vēl par šo tematu