Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

John F. Ryan, riaditeľ Európskej komisie zodpovedný za oblasť verejného zdravia a krízového riadenia

John F. Ryan, riaditeľ Európskej komisie zodpovedný za oblasť verejného zdravia a krízového riadenia

Cezhraničné ohrozenie zdravia predstavuje značnú výzvu pre rozvinuté aj nedostatočne rozvinuté krajiny. V dôsledku šírenia vektorov a rozvoja rýchlych dopravných spojení v rámci kontinentov a medzi nimi, môžu byť všetky časti sveta rýchlo zasiahnuté výskytom ohnísk nákazy. Potenciálne závažné vplyvy na ľudské zdravie sú často sprevádzané podstatnými spoločenskými a hospodárskymi narušeniami. Dobrou obranou je preto riadna príprava, ktorá sa snúbi so silnými hlavnými kapacitami vo forme systémov dohľadu a mechanizmov ohlasovania, varovania a reakcie zameraných na zdravie ľudí a zvierat. Koordináciou vnútroštátnych reakcií v EÚ na takého hrozby sa zabezpečuje, aby opatrenia prijaté na vnútroštátnej úrovni mohli byť navzájom zlučiteľné, a mohli sa tak vzájomne posilňovať.

Hoci riziko priameho prenosu vírusu Zika z komára rodu Aedes na človeka je v Európe minimálne, od prvého zaznamenania aktuálneho ohniska vírusu Zika je EÚ v úzkom kontakte s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), orgánmi členských štátov, sektorom cestovného ruchu a sektorom dopravy, strediskom pre kontrolu a prevenciu ochorení USA a s ďalšími relevantnými medzinárodnými a európskymi orgánmi. Cieľom je pomôcť členským štátom čo najlepšie sa pripraviť na výskyt tohto ohniska. Na základe posúdení rizík vypracovaných ECDC výbor pre zdravotnú bezpečnosť EÚ skúma koordinovanú reakciu na výskyt ohniska zároveň s jeho rozvojom, pričom táto reakcia sa pozmeňuje súčasne s rozširovaním ohniska v Ázii.

Naša schopnosť reakcie bola pred tromi rokmi posilnená prijatím rozhodnutia 1082/2013/EÚ o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia a nedávno zavedeným európskym lekárskym zborom na mobilizáciu lekárov a odborníkov v oblasti verejného zdravia v EÚ aj mimo nej v rámci pracovnej skupiny pre globálne zdravotné núdzové situácie. 

Komisia pracuje na zrýchlení vykonávania medzinárodných predpisov v oblasti zdravia a prispieva k činnosti Svetovej zdravotníckej organizácie a ďalších skupín v záujme posilnenia globálnej zdravotnej pripravenosti a reakcie na biologické a chemické hrozby, rádiologický a jadrový terorizmus a pandémiu chrípky. Znalostné centrum Komisie v oblasti riadenia rizík súvisiacich s katastrofami sa zameriava na posilnenie odolnosti EÚ a členských štátov voči katastrofám a na posilnenie ich kapacity prevencie, pripravenosti a reakcie na núdzové situácie.

V rozhodnutí o cezhraničných ohrozeniach zdravia sa takisto posilňuje koordinácia opatrení pripravenosti v celej EÚ a vytvára sa priestor na pravidelné podávanie správ, v ktorých sa identifikujú možné zlepšenia. Zaviedla sa v ňom možnosť pre členské štáty spoločne poskytovať zdravotnícke protiopatrenia a tento mechanizmus sa v súčasnosti úspešne uplatňuje.

Zavedenie účinných stratégií na prevenciu ochorení, ako je napr. vysoká miera očkovania alebo predchádzanie antimikrobiálnej rezistencii, či posilnenie prevencie HIV, žltačky a TBC, sú ďalšie príklady, kedy môžu členské štáty profitovať zo spolupráce na spoločných výzvach.

Záverom možno konštatovať, že význam prevencie a pripravenosti na prenosné ochorenia a ďalšie ohrozenia zdravia nemožno podceňovať, pretože tvoria základnú súčasť ochrany občanov a spoločnosti.

Health Crisis Management

Viac o tejto téme