Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Vytenis Andriukaitis, komisař EU pro zdraví a bezpečnost potravin

Vytenis Andriukaitis, komisař EU pro zdraví a bezpečnost potravin

Vypuknutí epidemie viru Ebola představovalo první výzvu, kterou jsem musel řešit, když jsem skoro před rokem nastoupil do funkce. Spolu s komisařem Stylianidesem jsme navštívili postižené země – Guineu, Libérii a Sierru Leone. Zůstali jsme tam jen pár dní, ale i to stačilo, abychom nejen viděli, ale také pocítili, co se tam děje. Mohl jsem si pouze představovat, co obnáší bojovat měsíce proti této smrtelné chorobě přímo na místě a snažit se zabránit jejímu šíření.

Nápad založit cenu EU v oblasti zdraví přišel krátce po našem návratu. Chtěli jsme vyzdvihnout a ocenit iniciativy nevládních organizací, které bojují proti ebole v terénu a podporují zvýšení úrovně veřejného zdraví v Evropě i na celém světě.

Právě za těchto okolností první cena EU v oblasti zdraví vznikla. A protože cílem tohoto ročníku je ocenit nezměrné úsilí, odvahu a odhodlání nevládních organizací, jež jsou zapojeny do boje proti ebole v západní Africe, bylo jen logické vyhlásit vítěze během konference nazvané „Ponaučení vyplývající z epidemie eboly“, kterou v Lucemburku spolupořádaly Evropská komise a lucemburské předsednictví Rady Evropské unie.  

Cena EU v oblasti zdraví oceňuje iniciativy a angažovanost mezinárodních, evropských, vnitrostátních a regionálních nevládních organizací, které významně přispěly ke zlepšení veřejného zdraví v EU i v zahraničí. Chtěl jsem, aby byl letošní ročník věnován boji proti ebole, ale téma soutěže se bude každý rok měnit. Přál bych si, aby tato cena vyzdvihovala nejen minulé úspěchy, ale také povzbuzovala organizace k tomu, aby ve své mimořádně potřebné práci pokračovaly také v budoucnu.

Letošní vítězové nám představili příklady osvědčených postupů, jež zlepšují naši připravenost na zvládání závažných krizí. Ze 26 skutečně výjimečných kandidátů je vybrala evropská porota složená z odborníků na veřejné zdraví, zástupců nevládních organizací EU a také Komise, která porotě předsedala.  Po řádném uvážení vybrali porotci tři vítěze: sdružení ALIMA (Alliance for International Medical Action), organizaci Concern Worldwide a španělský Červený kříž.

ALIMA získala první cenu za zastavení šíření viru v Mali a Senegalu, za poskytování léčby, opatření bránící přenosu, a dále za dohled při výstavbě centra pro léčbu eboly v Guineji a celkový přínos pro výzkum léčby této choroby.

Druhou cenu si odnesla organizace Concern Worldwide, která pomáhala zajišťovat bezpečné a důstojné pohřby a mapování hrobů ve městě Freetown v Sieře Leone.

Španělský Červený kříž získal třetí cenu za svých „pět intervenčních pilířů“ pro reakci na epidemii viru Ebola, v rámci kterých poskytoval přímou zdravotní péči, zajišťoval vysledování kontaktu s chorobou, dohled a psychosociální podporu pro místní komunity a v neposlední řadě pomohl vytvořit a provozovat centra pro léčbu eboly v západní Africe.

Jedním z mnoha „ponaučení vyplývajících z epidemie eboly“ totiž je, že ochrana zdraví světové populace si vyžaduje koordinované a společné úsilí.  Nemoci neznají hranice, ale tyto nevládní organizace nám ukázaly, že hranice nemá ani odvaha a soucit.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Více k tomuto tématu