Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis

Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis

Ebolos karštligės protrūkis buvo pirmasis uždavinys, kurį turėjau spręsti, kai beveik prieš metus pradėjau eiti pareigas. Kartu su Komisijos nariu Ch. Stylianidžiu nuvykome į šalis, kuriose įvyko šis protrūkis – Gvinėją, Liberiją ir Sierą Leonę. Lankėmės tik keletą dienų ir ne tik pamatėme, bet ir pajutome, kas vyksta. Galėjau tik įsivaizduoti, ką reiškia mėnesių mėnesiais kovoti su šia mirtina liga ir lokalizuoti jos židinius.

Idėja įsteigti sveikatos apdovanojimą kilo netrukus po mūsų grįžimo. Norėjome įvertinti iniciatyvas, kurių imasi nevyriausybinės organizacijos (NVO), vietoje kovojančios su Ebolos karštlige ir už geresnę visuomenės sveikatą Europoje ir pasaulyje, ir už jas apdovanoti.

Štai todėl ir tokiu būdu buvo įsteigtas pirmasis ES sveikatos apdovanojimas. Kadangi šįmet juo siekta apdovanoti su Ebolos karštlige Vakarų Afrikoje kovojančias NVO už didvyriškas pastangas, drąsą ir atkaklumą, buvo labai prasminga nugalėtojus paskelbti per Liuksemburge vykusią konferenciją „Kovos su Ebolos karštlige patirtis“, kurią drauge surengė Europos Komisija ir Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujantis Liuksemburgas.  

ES sveikatos apdovanojimu siekiama už iniciatyvas ir veiklą paskatinti tarptautines, europines, nacionalines, regionines nevyriausybines organizacijas, reikšmingai prisidėjusias prie visuomenės sveikatos gerinimo Europos Sąjungoje ir už jos ribų. Norėjau, kad šįmet apdovanojimu būtų įvertinta kova su Ebolos karštlige, bet tema kasmet bus vis kita. Norėčiau, kad apdovanojimu būtų ne tik įvertinami pasiekti laimėjimai, bet ir skatinama, kad organizacijos toliau tęstų savo gyvybiškai svarbų darbą.

Šių metų konkurso nugalėtojai pateikė gerosios praktikos pavyzdžių, padėsiančių mums geriau pasirengti kovoti su rimtomis krizėmis. Juos iš 26 stiprių kandidatų atrinko ES vertinimo komisija, sudaryta iš visuomenės sveikatos specialistų ir ES nevyriausybinių organizacijų atstovų. Jai pirmininkavo Europos Komisijos atstovas.  Po ilgų svarstymų vertinimo komisijos nariai išrinko tris nugalėtojus: ALIMA (Tarptautinis medicinos pagalbos aljansas), organizaciją „Concern Worldwide“ ir Ispanijos Raudonojo Kryžiaus organizaciją.

Aljansui ALIMA skirta pirmoji vieta už pagalbą lokalizuojant viruso protrūkius Malyje ir Senegale, gydymą, užsikrėtimo kontrolę ir stebėjimą, Ebolos karštligės gydymo centro Gvinėjoje statybą ir indėlį į Ebolos karštligės gydymo tyrimus.

Antroji vieta atiteko organizacijai „Concern Worldwide“ už pagalbą organizuojant saugias ir orias laidotuves ir kapaviečių žymėjimus Fritaune, Siera Leonėje.

Ispanijos Raudonojo Kryžiaus organizacijai skirta trečioji vieta už penkeriopus atsako į Ebolos karštligės protrūkį veiksmus, kai buvo teikiama tiesioginė medicinos pagalba, atsekamas viruso kelias, vykdomas stebėjimas, teikiama psichologinė ir socialinė pagalba vietos bendruomenių nariams. Ispanijos Raudonasis Kryžius taip pat padėjo įsteigti Ebolos karštligės gydymo centrus Vakarų Afrikoje ir užtikrinti jų veiklą.

Iš didelės patirties, įgytos kovojant su Ebolos karštlige, matyti, kad norint apsaugoti pasaulio gyventojų sveikatą, reikia koordinuotų, vieningų veiksmų.  Ligos nepaiso valstybių sienų, bet šios nevyriausybinės organizacijos pademonstravo, kad sienos ne kliūtis ir drąsai bei gerumui.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Daugiau šia tema