Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Vytenis Andriukaitis, az Európai Bizottság egészségügyi és élelmiszer-biztonsági biztosa

szerző: Vytenis Andriukaitis, az Európai Bizottság egészségügyi és élelmiszer-biztonsági biztosa

Közel egy éve, amikor hivatalba léptem, az ebolajárvány volt a legelső kihívás, amelyre megoldást kellett találnunk. Hrisztosz Sztilianidesz biztossal látogatást tettünk az érintett országokban, azaz Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. Noha csak néhány napot töltöttünk Afrikában, testközelből is megtapasztalhattuk az ottani helyzetet. Betekintést kaptunk abba, milyen lehet hosszú hónapokig a helyszínen harcolni e halálos kór terjedésének megfékezéséért.

Az Egészségügyi Díj megalapításának gondolata hazatérésünk után nem sokkal fogalmazódott meg bennünk. Szerettük volna ugyanis, ha egy díjjal jelképesen fejet hajthatunk azok előtt a nem kormányzati szervek előtt, amelyek a járvány sújtotta területeken harcba szálltak az ebolával, Európában és világszerte pedig azért küzdöttek, hogy ne kelljen közegészségügyi veszélyhelyzetet hirdetni.

Ezért hívtuk életre az Európai Uniós Egészségügyi díjat. Mivel idén a nyugat-afrikai ebolajárvány elleni küzdelemben részt vevő nem kormányzati szervezetek emberfeletti erőfeszítéseit, bátorságát és elszántságát akartuk jutalmazni, magától értetődő volt, hogy a díjazottak névsorát az Európai Bizottságnak és az EU luxemburgi elnökségének az ebola tanulságairól rendezett közös konferenciáján hirdessük ki.  

Az Európai Uniós Egészségügyi Díjjal azoknak a nemzetközi, európai, tagállami és regionális nem kormányzati szervezeteknek a kezdeményezéseit és szerepvállalását kívánjuk elismerni, amelyek az EU határain belül és kívül egyaránt oroszlánrészt vállaltak a polgárok egészségének védelmében. Szerettem volna, ha idén az ebola elleni küzdelem hőseié lenne a főszerep, de szándékunk az, hogy ezentúl minden évben más terület legjobbjainak munkáját jutalmazzuk. Boldog lennék, ha a díj nemcsak az eddigi eredmények egyfajta elismerése lenne, hanem arra is ösztönözné a szervezeteket, hogy ne hagyjanak fel munkájukkal, amely valóban nélkülözhetetlen.

Az idei díjazottak azokat a bevált módszereiket is megosztották velünk, amelyekkel még eredményesebben tudunk felkészülni a súlyos válsághelyzetek kezelésére. A három díjazottat 26 elismerésre méltó pályázó közül választotta ki az Európai Bizottság elnökletével működő, közegészségügyi szakemberekből és uniós NGO-k képviselőiből álló zsűri.  Hosszas tanácskozás után a zsűritagok három szervezetet, az ALIMA-t (Alliance for International Medical Action), a Concern Worldwide-ot és a Spanyol Vöröskeresztet jutalmazták.

Az aranyérmes ALIMA azzal érdemelte ki a zsűritagok elismerését, hogy Maliban és Szenegálban segített megfékezni a vírus terjedését, kezelést nyújtott a fertőzötteknek, miközben ebolakezelő központot épített Guineában, és oroszlánrészt vállalt az ebola gyógymódjának kutatásában.

A második helyezett Concern Worldwide az elhunytak biztonságos és emberhez méltó temetésében, illetve sírhelyek feltérképezésében szerzett elévülhetetlen érdemeket a Sierra Leone-i Freetownban.

A bronzérmes a spanyol Vöröskereszt lett „A beavatkozás öt pillére” elnevezésű ebolaellenes stratégiájával, amelynek keretében közvetlen egészségügyi ellátást nyújtott, visszakövette a fertőzöttekkel való érintkezések láncolatát, gondoskodott a helyi közösségek megfigyeléséről és pszichológiai támogatásáról, valamint több nyugat-afrikai ebolakezelő központ létrehozásához és működtetéséhez is támogatást nyújtott.

Az ebola számos tanulsága közül az egyik legfontosabb, hogy bolygónk lakóinak egészségét csak összehangolt és egységes fellépéssel lehet megvédeni.  Noha a járványok nem ismernek határokat, a három díjnyertes szervezet bebizonyította, hogy a bátorság, az együttérzés és a szolidaritás szintén határtalan.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Bővebben erről a témáról