Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Vytenis Andriukaitis, Európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín

Vytenis Andriukaitis, Európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín

Vypuknutie eboly bolo prvou výzvou, ktorú som musel riešiť, keď som pred necelým rokom nastúpil do úradu. Spolu s komisárom Stylianidesom som navštívil postihnuté krajiny – Guineu, Libériu a Sierru Leone. Zdržali sme sa tam len niekoľko dní, ale aj to stačilo, aby sme nielen videli, ale aj pocítili, čo sa tam dialo. Mohol som si len predstavovať, aké to bolo niekoľko mesiacov bojovať s touto smrtiacou chorobou v teréne a brániť, aby sa nerozšírila.

S myšlienkou ceny za zdravie sme prišli krátko po tom, ako sme sa vrátili. Chceli sme oceniť a odmeniť iniciatívy mimovládnych organizácií bojujúcich proti ebole v tejto oblasti a podporiť vyššiu úroveň verejného zdravia v Európe a na celom svete.

Práve to stojí za vznikom vôbec prvej ceny EÚ za zdravie. Keďže tento rok sa cenou malo odmeniť hrdinské úsilie, odvaha a odhodlanie mimovládnych organizácií zapojených do boja proti ebole v západnej Afrike, bolo len prirodzené vyhlásiť ocenených na konferencii „Získané poznatky o ebole“ v Luxemburgu, ktorú spoločne organizovali Európska komisia a luxemburské predsedníctvo Rady Európskej únie.  

Zámerom ceny EÚ za zdravie je oceniť iniciatívy a zapojenie medzinárodných, európskych, národných a regionálnych mimovládnych organizácií, ktoré významne prispeli k verejnému zdraviu v EÚ aj mimo nej. Tento rok som touto cenou chcel vyjadriť uznanie boju proti ebole, ale každý rok bude zameraný na inú tému. Rád by som ňou ocenil úspechy dosiahnuté v minulosti, ale zároveň povzbudil organizácie v tom, aby vo svojej dôležitej práci pokračovali aj v budúcnosti.

V tomto roku nám víťazi ukázali najlepšie postupy, ktoré pomáhajú zlepšiť našu pripravenosť čeliť vážnej kríze. Víťazi boli spomedzi 26 kandidátov vybraní porotou EÚ zloženou z odborníkov v oblasti verejného zdravia a zástupcov mimovládnych inštitúcií EÚ pod predsedníctvom Komisie.  Po dlhom zvažovaní porota vybrala troch víťazov: ALIMA – Alliance for International Medical Action, Concern Worldwide a Španielsky Červený kríž.

Organizácia ALIMA získala prvú cenu za pomoc pri bránení šíreniu vírusu v Mali a Senegale, poskytovanie liečby, kontrolu a monitorovanie prenosu, vybudovanie centra pre liečbu eboly v Guinei a zapojenie sa do výskumu liečby eboly.

Druhú cenu získala organizácia Concern Worldwide za pomoc pri zaisťovaní bezpečných a dôstojných pohrebov a za mapovanie hrobov vo Freetowne v Sierre Leone.

Tretiu cenu získal Španielsky Červený kríž za svojich „päť pilierov intervencie“ ako reakciu na ebolu, ktoré zabezpečili priamu zdravotnú starostlivosť, vysledovanie kontaktov, dohľad a psychosociálnu podporu miestnym komunitám a pomohli vybudovať a otvoriť centrá pre liečbu eboly v západnej Afrike.

Jedným z mnohých „získaných poznatkov o ebole“ je poznanie, že ochrana svetového zdravia si vyžaduje koordinované, jednotné úsilie.  Choroba nepozná hranice, ale ako nám ukázali tieto mimovládne organizácie, ani odvaha a súcit.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Viac o tejto téme