Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

Magyarország - Hozzátartozói nyugellátások

Ez a fejezet a következő ellátásokkal foglalkozik:

  • Özvegyi nyugdíj
  • Árvaellátás
  • Szülői nyugdíj

Milyen esetben vehető igénybe?

A biztosított személy halála esetén a túlélő hozzátartozói jogosultak hozzátartozói nyugellátásra, feltéve, hogy az elhunyt az előírt biztosítási időszakkal rendelkezett vagy öregségi nyugdíjban részesült halála előtt. Az, aki hozzátartozója halálát – a bíróság jogerős ítélete szerint – szándékosan okozta, a hozzátartozói nyugellátásra nem jogosult. A hozzátartozói nyugellátást a biztosított személy özvegyének, árva gyermekeinek vagy szüleinek folyósítják. A hozzátartozók részére baleseti hozzátartozói nyugellátás jár, amennyiben a halál oka munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés.

Milyen feltételeknek kell megfelelni?

Özvegyi nyugdíj

Özvegyi nyugdíjra az a személy jogosult, akinek házastársa öregségi nyugdíjasként halt meg, vagy akinek házastársa

  • 22 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el és
    • az iskolai tanulmányainak megszűnését követő 180 napon belül, vagy
    • összesen legalább 2 év szolgálati időt szerzett,
  • a 22 éves életkor betöltését követően, de a 25 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 4 év szolgálati időt szerzett,
  • a 25 éves életkor betöltését követően, de a 30 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 6 év szolgálati időt szerzett,
  • a 30 éves életkor betöltését követően, de a 35 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 8 év szolgálati időt szerzett,
  • a 35 éves életkor betöltését követően, de a 45 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el, és legalább 10 év szolgálati időt szerzett,
  • a 45 éves életkor betöltését követően hunyt el és legalább 15 év szolgálati időt szerzett.

Özvegyi nyugdíjra az is jogosult, akinek házastársa a fent hivatkozott szolgálati időt nem szerezte meg, de (fentebb felsorolt) valamely alacsonyabb életkorhoz előírt szolgálati időt az ott meghatározott életkor betöltéséig megszerezte, feltéve, hogy ezt követően szolgálati idejében a haláláig harminc napnál hosszabb megszakítás nincs.

Ideiglenes és állandó özvegyi nyugdíj:

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj 1 évig folyósítható vagy legfeljebb 3 évig akkor, ha az özvegy fogyatékos vagy tartósan beteg árva gyermekről gondoskodik.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj állandó özvegyi nyugdíjnként folyósítható tovább, amennyiben a házastárs:

  • az özvegy a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt betöltötte, vagy
  • megváltozott munkaképességű személynek minősül, vagy
  • az elhunyt személy jogán legalább két (árvaellátásra jogosult) kiskorú gyermeke van. vagy gondoskodik egy árváról, aki fogyatékosnak vagy tartósan betegnek minősül (és árvaellátásra jogosult).

Árvaellátás

Árvaellátásra az a gyermek jogosult – ideértve a korábbi házasságban vagy az élettársi közösségben együtt élők gyermekét is – akit házasságban vagy életközösségben egy háztartásban közösen neveltek. Az örökbe fogadott gyermeknek vér szerinti szülője jogán árvaellátás nem jár, kivéve, ha a gyermeket a vér szerinti szülő házastársa fogadta örökbe.

Árvaellátás jár a testvérnek, az unokának, a dédunokának és az ükunokának, ha őt az elhunyt saját háztartásában eltartotta, és a gyermeknek tartásra köteles és képes hozzátartozója nincs.

Szülői nyugdíj

Szülői nyugdíjra az a szülő, nagyszülő (a továbbiakban együtt: szülő) lehet jogosult, aki a gyermekének, unokájának halálakor megváltozott munkaképességű vagy a 65. életévét betöltötte, és a gyermeke, unokája a halálát megelőző egy éven át őt túlnyomó részben eltartotta, vagyis a gyermeke halálával a szülő az eltartóját veszítette el.

Mire jogosult Ön és hogyan nyújthat be kérelmet?

Özvegyi nyugdíj

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj a házastárs halálától legalább egy évig jár. Amennyiben az özvegy saját háztartásában 18 hónaposnál fiatalabb gyermeket gondoz a gyermek 18 hónapos koráig, vagy ha a gyermek fogyatékos, az ideiglenes özvegyi nyugdíj a gyermek 3 éves koráig jár.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósítását követően állandó özvegyi nyugdíjat folyósítanak annak, aki elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt; vagy megváltozott munkaképességűnek tekinthető; vagy legalább két árváról gondoskodik (vagy egy fogyatékos vagy tartósan beteg árváról), aki(k) az elhunyt gyermeke(i) és aki(ke)t saját háztartásában tart el. Az állandó özvegyi nyugdíj akkor is jár, ha az erre jogosító fenti feltételek valamelyike a házastárs elhalálozástól számított tíz éven belül következik be.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj 60%-a annak az öregségi nyugdíjnak, amely az elhunytat halála időpontjában megillette vagy megillette volna. Az özvegyi nyugdíj a saját jogú nyugellátásban nem részesülő özvegy esetén szintén az elhunytat megillető öregségi nyugdíj 60%-a, egyéb esetben pedig a 30%-a.

Amennyiben egynél több kedvezményezett van, az özvegyi nyugdíj egyenlő mértékben oszlik meg közöttük. A törvény nem határoz meg nyugdíjminimumot.

Árvaellátás

Az árvaellátás a gyermek 16. életévének betöltése napjáig vagy a nappali tagozatos tanulmányok tartamára, de legfeljebb a huszonötödik (illetve rendkívüli körülmények esetén huszonhetedik) életév betöltéséig jár. Amennyiben a gyermek az ellátásra való jogosultság ideje alatt megrokkant, a jogosultság – életkorától függetlenül – fennmarad a rokkantság időtartamáig.

Árvaellátásra akkor jogosult a gyermek, ha az elhunyt szülője az özvegyi nyugdíjhoz előírt szolgálati időt a halála előtt megszerezte vagy öregségi nyugdíjasként halt meg.

Kivételes árvaellátás bizonyos feltételek mellett folyósítható, pl. ha az elhunyt személy nem teljesíti teljes mértékben a jogosultsági feltételeket.

Az árvaellátás az elhunyt személyt megillető nyugdíjnak 30%-a, amennyiben mindkét szülő elhunyt vagy az életben lévő szülő rokkant akkor a 60%-a. Ezen ellátás minimum összege havi 50.000 Ft. Ha a gyermek mindkét szülője után jogosult az árvaellátásra, azt az árvaellátást kell folyósítani, amelynek összege számára kedvezőbb.

Szülői nyugdíj

A szülői nyugdíjat azonos módon és azonos feltételek mellett számítják ki, mint az özvegyi nyugdíjat (60% vagy 30%). Amennyiben egynél több kedvezményezett van, a szülői nyugdíj egyenlő mértékben oszlik meg közöttük. A törvény nem határoz meg nyugdíjminimumot.

Az esetlegesen kitöltendő nyomtatványok

A hozzátartozói nyugdíjellátások iránti igényt formanyomtatvány kitöltésével kell benyújtani. A kérelmek letölthetők a https://magyarorszag.hu/szuf_szolg_lista?kategoria=NYU oldalról, illetve bármely nyugdíjbiztosítási szervnél megtalálhatóak.

Nemzetközi ügyekben kérelmét Budapest Főváros Kormányhivatalánál kell benyújtania.

Ismerje meg jogait!

Európai Bizottsági kiadvány és weboldal:

 

Kivel kell felvennie a kapcsolatot?

Budapest Főváros Kormányhivatala
Budapest
Fiumei út 19/a
1081 MAGYARORSZÁG

postai cím: 1916 Budapest

http://www.kormanyhivatalok.hu

Kapcsolódó hírek

Nincsenek kapcsolódó hírek az elmúlt fél évre visszamenőleg.

Oldal megosztása