breadcrumb.ecName

Ar jūsų regionas konkurencingas? Komisija skelbia regionų konkurencingumo indeksą

  • 27 March 2023
Ar jūsų regionas konkurencingas? Komisija skelbia regionų konkurencingumo indeksą

Šiandien Komisija paskelbė regionų konkurencingumo indeksą (RKI) – visiškai peržiūrėtą jau seniai nustatytos priemonės, pagal kurią vertinami skirtingi visų ES regionų konkurencingumo aspektai, redakciją.

Iš visiškai peržiūrėto RKI 2.0 matyti, kad tarp ES regionų vis dar yra didelių skirtumų, tačiau taip pat matyti, kad mažiau išsivystę regionai didina savo konkurencingumą. Indeksas taip pat rodo, kad Utrechto, Pietų Olandijos ir Prancūzijos sostinės regionas Il de Fransas yra konkurencingiausi ES regionai.

Mažiau išsivystę regionai vystosi

Pagal indeksus nuo 2016 m. iki 2022 m. metų regionų konkurencingumas mažiau išsivysčiusiuose regionuose pagerėjo, o pereinamojo laikotarpio regionų rezultatai buvo įvairesni. Labiau išsivystę regionai ir toliau pasiekia geriausių rezultatų.

Vis dėlto mažiausiai konkurencingi vis dar mažiau išsivystę rytinių ES valstybių narių regionai.

Pagal indeksus nuo 2016 m. iki 2019 m. visų rytinių ES valstybių narių regionų rezultatai pagerėjo, o pietinių ES regionų, kurių konkurencingumo lygis taip pat santykinai žemas, rezultatai buvo nevienodi. Pagal indeksus nuo 2019 m. iki 2022 m. dauguma rytinių ES regionų, įskaitant Baltijos valstybes, Kroatiją, Vengriją, Lenkiją ir Slovėniją, toliau vystėsi. Tačiau kai kurios Čekijos, Rumunijos, Slovakijos ir Bulgarijos dalys dar labiau nutolo nuo ES vidurkio.

Pietinėje ES dalyje Portugalijos, Ispanijos ir daugumos Graikijos regionų rezultatai pagerėjo (nors pastarojoje buvo labai žemo lygio), tačiau dauguma Italijos ir Kipro regionų nutolo nuo ES vidurkio.

Sostinių regionai beveik visuomet yra konkurencingiausi, tačiau konkurencingesnėse valstybėse narėse atotrūkis yra mažesnis

Sostinių regionai yra konkurencingiausi visose valstybėse narėse, išskyrus Vokietiją, Italiją ir Nyderlandus. Atotrūkis tarp šių ir kitų regionų gali būti didelis; ypač didelis jis yra Prancūzijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje.

Konkurencingesnėse šalyse atotrūkis tarp sostinės regiono ir kitų regionų paprastai yra mažesnis. Tai rodo, kad viešąja politika ir investicijomis turėtų būti skatinama aukštynkryptė konvergencija, kuri padeda mažiau konkurencingiems regionams gerinti savo veiklos rezultatus ir mažinti atotrūkį, kartu užtikrinant, kad konkurencingiausi regionai ir toliau klestėtų.

Konkurencingesni regionai turi didelių pranašumų

Konkurencingesniuose regionuose BVP vienam gyventojui yra didesnis. Šiuose regionuose moterys turi geresnes pagrindines sąlygas, todėl gali pasiekti geresnių rezultatų, ir mažiau jaunų moterų nedirba, nesimoko ir nedalyvauja mokymuose (NEET rodikliai). Galiausiai konkurencingesni regionai yra ypač patrauklūs neseniai baigusiems studijas asmenims, nes juose lengviau rasti darbą.

Sanglaudos politikos svarba ES regionų konkurencingumui

Iš RKI 2.0 rezultatų matyti, kad ES regionams vis dar reikia ES paramos jų konkurencingumui didinti ir skirtumams tarp jų mažinti. Sanglaudos politika yra pagrindinė ES investicijų politika, kuria remiami regionai darbo vietų kūrimo, verslo konkurencingumo, ekonomikos augimo, darnaus vystymosi ir piliečių gyvenimo kokybės gerinimo srityse.

Teritorinis konkurencingumas – gebėjimas regione sudaryti patrauklias ir tvarias sąlygas įmonėms ir žmonėms gyventi ir dirbti. Šis patikslintas indeksas suteikia mums daugiau informacijos apie skirtingus konkurencingumo lygius ES regionuose ir yra vertinga geresnio politikos formavimo priemonė. Tai suteiks mums galimybę formuoti geresnę politiką, kuri gali užtikrinti patrauklias ir tvarias gyvenimo sąlygas Europos regionų piliečiams. Tai pagrindinis sanglaudos politikos tikslas. Kadangi kiekvienas regionas yra unikalus, teikiame specialiai pritaikytą paramą, kad suteiktume jiems daugiau galių ir padėtume jiems pasinaudoti savo pajėgumais ir ištekliais.

Už sanglaudą ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira - 27/03/2023

Pagrindiniai faktai

2010 m. pradėtas skelbti ir kas trejus metus skelbiamas RKI leidžia ES regionams stebėti ir vertinti jų raidą laikui bėgant ir palyginti su kitais regionais. Tai svarbi priemonė, kuria naudojantis galima Europos mastu įvertinti regionų konkurencingumą, pagrįstą 68 rodikliais.

2022 m. regionų konkurencingumo indeksui naudojama visiškai peržiūrėta metodika ir perskaičiuojami du ankstesni indeksai. Šį RKI 2.0 sudaro 3 subindeksai: „Bazinis“, „Efektyvumo“ ir „Inovacijų“ ir 11 ramsčių, susijusių su įvairiais konkurencingumo aspektais: „Institucijos“, „Makroekonominis stabilumas“, „Infrastruktūra“, „Sveikata“, „Pradinis ugdymas“, „Aukštasis mokslas, mokymas ir mokymasis visą gyvenimą“, „Darbo rinkos efektyvumas“, „Rinkos dydis“, „Technologinis pasirengimas“, „Verslo sudėtingumas“ ir „inovacijos“.

RKI 2.0 grindžiamas statistiniais NUTS 2 (Teritorinių statistinių vienetų nomenklatūra) regionais. Visi rodikliai parengti iki karo Ukrainoje. Tai pirmasis RKI be Jungtinės Karalystės.

Daugiau informacijos