breadcrumb.ecName

Доколко конкурентоспособен е Вашият регион? Комисията публикува индекса за регионална конкурентоспособност

  • 27 March 2023
Доколко конкурентоспособен е Вашият регион? Комисията публикува индекса за регионална конкурентоспособност

Днес Комисията публикува индекса за регионална конкурентоспособност (RCI) — напълно преработената версия на отдавна наложил се инструмент, с който се измерват различните измерения на конкурентоспособността за всички региони на ЕС.

Според изцяло преработения RCI 2.0 продължават да съществуват големи различия между регионите на ЕС, като същевременно по-слабо развитите региони са подобрили своята конкурентоспособност. Индексът още показва, че най-конкурентоспособните региони в ЕС са Утрехт, провинция Южна Холандия и френският столичен регион Ил-дьо-Франс.

По-слабо развитите региони наваксват изоставането си

Между изданията на индекса за 2016 г. и 2022 г. регионалната конкурентоспособност се е подобрила в по-слабо развитите региони, но резултатите в регионите в преход не са толкова еднозначни. Водещите позиции продължават да бъдат заемани от по-развитите региони.

Въпреки това най-ниските резултати са все съсредоточени в по-слабо развитите региони на източните държави — членки на ЕС.

Между публикуването на индекса за 2016 г. и 2019 г. резултати на всички региони от източните държави — членки на ЕС, са се подобрили, докато показателите в южните региони на ЕС, чиито равнища на конкурентоспособност са също относително ниски, варират. Между 2019 г. и 2022 г. повечето източни региони на ЕС продължиха да наваксват изоставането си, включително в балтийските държави, Хърватия, Унгария, Полша и Словения. Части от Чехия, Румъния, Словакия и България обаче се отдалечиха още повече от средното за ЕС равнище.

В южната част на ЕС, регионите в Португалия, Испания и по-голямата част от Гърция подобриха своите резултати (макар и спрямо много ниски равнища), но повечето от регионите в Италия и Кипър останаха под средната стойност за ЕС.

Почти винаги най-конкурентоспособни са столичните региони, като разликата е по-малка в по-конкурентоспособните държави членки

Столичните региони са най-конкурентоспособните във всички държави членки, с изключение на Германия, Италия и Нидерландия. Разликата спрямо другите региони може да бъде съществена и е особено голяма във Франция, Румъния и Словакия.

Различията между столичния и останалите региони обикновено са по-малки в по-конкурентоспособните държави. Това подчертава, че с публичните политики и инвестиции следва да се насърчава възходящата конвергенция, което помага на по-слабо конкурентоспособните региони да подобрят своите показатели и да наваксат изоставането си, като същевременно се гарантира запазването на просперитета на най-конкурентоспособните региони.

По-конкурентоспособните региони разполагат със значителни предимства

В по-конкурентоспособните региони БВП на глава от населението е по-висок. В тези региони жените се ползват от по-добри рамкови условия, поради което техните постижения могат да бъдат по-високи и делът на младите жени, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение (NEET), е по-малък. И накрая, по-конкурентоспособните региони са особено привлекателни за тези, които наскоро са завършили своето образование, тъй като намирането на работа там е по-лесно.

Значението на политиката на сближаване за регионалната конкурентоспособност в ЕС

Резултатите от RCI 2.0 показват, че регионите в Съюза все още се нуждаят от подкрепа на ЕС, за да подобрят своята конкурентоспособност и да намалят различията помежду си. Политиката на сближаване е основната инвестиционна политика на ЕС в подкрепа на регионите по отношение на създаването на работни места, конкурентоспособността на предприятията, икономическия растеж, устойчивото развитие и подобряването на качеството на живот на гражданите.

Териториалната конкурентоспособност е способността на даден регион да предложи привлекателна и устойчива среда за предприятията и жителите. Преработеният индекс ни дава по-задълбочена представа за различните равнища на конкурентоспособност в регионите на ЕС и е ценен инструмент за по-добро законотворчество. Той ще ни позволи да разработим по-добри политики, които могат да осигурят привлекателни и устойчиви условия на живот за гражданите в европейските региони. Това е основната цел на политиката на сближаване. Поради тяхната уникалност предоставяме на регионите подкрепа, съобразена с техните нужди, с цел да им осигурим повече възможности и да им помогнем да се възползват от своите силни страни и предимства.

Елиза Ферейра, комисар по въпросите на сближаването и реформите - 27/03/2023

Контекст

Стартиран през 2010 г. и публикуван на всеки три години, индексът за регионална конкурентоспособност позволява на регионите на ЕС да следят и оценяват своето развитие с течение на времето и спрямо други региони. Той е важен инструмент, който въз основа на 68 показателя осигурява европейски поглед върху конкурентоспособността на регионите.

В публикувания за 2022 г. RCI се използва напълно преработена методология и се преизчисляват данните от предходните две издания. RCI 2.0 се състои от 3 подиндекса „Основен“, „Ефективност“ и „Иновации“ и от 11 различни елемента на конкурентоспособността: „Институции“, „Макроикономическа стабилност“, „Инфраструктура“, „Здравеопазване“, „Основно образование“, „Висше образование, обучение и учене през целия живот“, „Ефективност на пазара на труда“, „Размер на пазара“, „Технологична готовност“, „Степен на развитие на бизнеса“ и „Иновации“.

RCI 2.0 се изготвя на основата на статистическите региони на ниво NUTS 2 (Номенклатура на териториалните статистически единици). Всички показатели са отпреди войната в Украйна. Това е първото издание на RCI, което не включва Обединеното кралство.

Повече информация