Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Альона Курбатова, началник на отдел „Инфекциозни болести и предотвратяване на злоупотребата с наркотици“, Национален институт за развитие на здравеопазването

от Альона Курбатова, началник на отдел „Инфекциозни болести и предотвратяване на злоупотребата с наркотици“, Национален институт за развитие на здравеопазването

Много хора смятат, че туберкулозата е нещо от миналото. В действителност е малко вероятно болестта да бъде изкоренена през този век. Според световния доклад за туберкулозата, публикуван от СЗО през 2014 г., през 2013 г. болестта е отнела живота на 1,5 милиона души и това, което е особено тъжно, е, че тези смъртни случаи е можело да бъдат предотвратени.  

По оценки, през 2013 г. около 9 млн. души са се разболели от туберкулоза, като сред тях 480 000 души са развили мултирезистентна туберкулоза, която е нарастваща заплаха. В 30-те страни от ЕС/ЕИП е съобщено за 64 844 случая на туберкулоза, което е с 6% по-малко спрямо 2012 г., но случаите на мултирезистентна туберкулоза и на екстензивнорезистентна туберкулоза се увеличават.

Инжекционната употреба на наркотици е важен фактор в свързаната с ХИВ епидемия от туберкулоза, особено в Източна Европа. Въпреки известни успехи усилията по отношение на някои от най-уязвимите групи, например хората, които си инжектират наркотици, не са достатъчни.

Хората, които си инжектират наркотици, са изложени на висок риск от заразяване с ХИВ или туберкулоза, защото те често са уязвими поради други фактори, като бездомничество, лишаване от свобода или недохранване. Тяхната уязвимост се увеличава и поради стигмата, с която се сблъскват в ежедневието си.  С подходяща подкрепа и с помощта на опитен персонал обаче хората, които си инжектират наркотици, могат да се придържат към дългосрочно лечение и да постигнат клинични резултати, сравними с тези при хората, които не използват наркотици.

Не съществува един-единствен начин за интегриране на услугите, във всяка страна или дори във всяка община подходите могат да са различни. Съществуват обаче вдъхновяващи инициативи, например инициативата „Find and Treat“ в Лондон, чрез която активно се търсят случаи на туберкулоза, или „тематичните партита“ в България, които по забавен начин помагат на най-уязвимите групи от населението да се информират и да са по-съзнателни по отношение на своето здраве.

За да помогнем за постигането на равенство в областта на здравеопазването, трябва да признаем, че уязвимите групи от населението имат същото право на качествено здравно обслужване като останалите граждани на ЕС и да започнем да действаме в съответствие с това. Здравните и социалните работници в сътрудничество с граждански организации трябва в по-голяма степен да приближат услугите до хората, като засилят работата на терен, управлението на случаите и мотивационните интервенции. Няколко европейски инициативи, финансирани по здравната програма, показват, че това е възможно.

Туберкулозата е приоритет на третата здравна програма (2014 — 2020 г.) и проблем, свързан със здравната сигурност, който изисква действия на ЕС за промоция на здравето, профилактика на туберкулозата и подпомагане на създаването на подкрепяща среда, като се взема предвид принципът „здравето във всички политики“. С подходящи действия може наистина да постигнем това, което толкова много хора смятат, че вече е постигнато — един ден може да премахнем туберкулозата завинаги.

Tuberculosis

Още по темата