Aljona Kurbatova, vodja oddelka za infekcijske bolezni in preprečevanje zlorabe drog, estonski državni inštitut za razvoj zdravja

Številni menijo, da je tuberkuloza stvar preteklosti. Dejansko pa je zelo malo možnosti, da bi bolezen izkoreninili do konca stoletja. Po poročilu Svetovne zdravstvene organizacije iz leta 2014 o tuberkulozi v svetu je leta 2013 zaradi te bolezni umrlo 1,5 milijona ljudi. To je težko sprejemljivo dejstvo, saj vemo, da bi te smrti lahko preprečili.
Leta 2013 je za boleznijo po oceni zbolelo 9 milijonov ljudi, vključno s 480 000 tistih, pri katerih se je razvila tuberkuloza, odporna proti zdravilom in ki predstavlja vedno večjo nevarnost. V 30 državah EU/EGP so poročali o 64 844 primerih tuberkuloze, kar je 6,0 % manj kot leta 2012, vendar se povečuje število primerov tuberkuloze, odporne proti zdravilom.
Injiciranje drog ostaja glavni dejavnik tveganja za epidemijo tuberkuloze, povezane s HIV, zlasti v državah vzhodne Evrope. Kljub nekaterim uspehom ni bilo dovolj storjenega za najbolj ranljive skupine prebivalcev, denimo ljudi, ki si injicirajo droge.
Ljudje, ki si injicirajo droge, so v nevarnosti, da se okužijo z virusom HIV in tuberkulozo, saj so poleg tega pogosto brezdomci, v zaporu ali podhranjeni. Njihovo ranljivost še povečuje stigmatiziranje v vsakdanjem življenju. Z ustrezno podporo in usposobljenimi zdravstvenimi delavci je dolgoročno zdravljenje ljudi, ki si injicirajo droge, po uspešnosti primerljivo z zdravljenjem ljudi, ki ne uživajo mamil.
Za vključitev služb ni enotnega modela, v vsaki državi ali celo občini so rešitve lahko drugačne. Vendar izstopa nekaj pobud, denimo pobuda Find and Treat Services v Londonu za aktivno iskanje primerov okužb in bolgarski projekt „zabav na temo tuberkuloze“, ki se ranljivim prebivalcem približa na igriv način in jim pomaga k večji ozaveščenosti o svojem zdravju.
Za spodbujanje enakosti v zdravju je treba ranljivim prebivalcem priznati enako pravico do kakovostnih storitev kot drugim državljanom EU in začeti z ustreznimi ukrepi. Zdravstveni in socialni delavci morajo skupaj z organizacijami civilne družbe storitve približati ljudem, tako da okrepijo svoje dejavnosti na terenu, izboljšajo obravnavo primerov in ukrepe. Več evropskih pobud v okviru zdravstvenega programa je dokazalo, da je to res mogoče.
Tuberkuloza je tretja prednostna naloga zdravstvenega programa 2014–2020 in vprašanje zdravstvene varnosti, na katero mora EU odgovoriti z ukrepi za spodbujanje zdravja, preprečevanje tuberkuloze in uvajanje podpornih okolij. Pri tem je treba upoštevati načelo vključevanja zdravja v vse politike EU. Z ustreznim ukrepanjem bomo morebiti res dosegli to, kar mnogo ljudi predvideva, da smo že – nekega dne popolnoma izkoreniniti tuberkulozo.