Autor: Stefan Schreck, kierownik Jednostki ds. Informacji o Zdrowiu, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów

Zdrowie, tak samo jak szczęście, trudno jest zmierzyć. Na szczęście możemy jednak porównać niektóre aspekty związane ze zdrowiem publicznym oraz z naszymi systemami opieki zdrowotnej przy użyciu bardzo przydatnego narzędzia, jakim jest „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie”.
„Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie” to sprawozdanie przygotowane wspólnie przez Komisję i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w którym przedstawiono dane porównawcze dotyczące zdrowia i systemów opieki zdrowotnej w 35 krajach europejskich.
Termin publikacji tego trzeciego wydania sprawozdania pt. „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2014” w tym miesiącu jest idealny: zbiega się z początkiem nowego mandatu Komisji, przez co stanowi faktyczną podstawę, na której można oprzeć decyzje polityczne, oraz szybko wskazuje nasze mocne i słabe strony.
Na przykład od 1990 r. średnia długość życia w UE wzrosła o 5,1 roku, co oznacza, że nasze działania są właściwe. Nowe dane pokazują jednak również nasze niepowodzenia: na przykład obecnie jedna na sześć osób dorosłych jest otyła – w porównaniu z danymi sprzed dziesięciu lat, gdy na otyłość cierpiała jedna na osiem osób dorosłych.
W sprawozdaniu tym nie tylko przedstawiono najważniejsze tendencje takie jak dłuższe życie i otyłość oraz uwarunkowania zdrowotne, które na nie wpływają, lecz także przeanalizowano wydatki na opiekę zdrowotną i nierówności w zakresie opieki zdrowotnej, zasoby opieki zdrowotnej, jakość opieki oraz dostęp do opieki.
Rozdział dotyczący wydatków na opiekę zdrowotną ma szczególne znaczenie. Chociaż wychodzimy z kryzysu gospodarczego, to w wielu państwach budżety na ochronę zdrowia w dalszym ciągu są ograniczone, co przekłada się na obniżenie pensji, cięcie wydatków i zmniejszenie poziomu zatrudnienia. Mimo to prawie we wszystkich krajach UE wzrosła liczba lekarzy i pielęgniarek na mieszkańca.
W sprawozdaniu pt. „Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie” podjęto próbę oceny zdrowia publicznego i wydajności systemu opieki zdrowotnej, przedstawiając rzeczywiste dane liczbowe dotyczące różnych wskaźników wybranych głównie spośród podstawowych europejskich wskaźników zdrowotnych opracowanych przez Komisję i kraje UE.
Jednak tak samo jak w przypadku diagnozy postawionej przez lekarza na koniec badania, samo określenie problemów zdrowotnych jest niewystarczające. Aby je rozwiązać, trzeba jeszcze podjąć działania następcze.