Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Щефан Шрек, ръководител на отдел „Здравна информация“ в ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“ на Европейската комисия

От Щефан Шрек, ръководител на отдел „Здравна информация“ в ГД „Здравеопазване и политика за потребителите“ на Европейската комисия

Здравето, подобно на щастието, трудно се измерва.  За щастие можем да измерваме някои аспекти на общественото здраве и нашите здравни системи с помощта на един много полезен инструмент, известен като „Здравето накратко“.

„Здравето накратко“ е съвместен доклад на Комисията и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, който съдържа сравнителни данни за здравето и здравните системи в 35 европейски страни.

Моментът на публикуването през този месец на третото издание на доклада, озаглавен „Здравето накратко: Европа 2014“, е особено подходящ. Той съвпада с началото на мандата на новата Комисия и така докладът ще послужи за фактологична основа за вземане на решения относно политиките и бързо идентифициране на нашите силни и слаби страни.

Например от 1990 г. насам очакваната продължителност на живота в ЕС е нараснала с 5,1 години, което означава, че в някои отношения действаме правилно. Новите данни обаче показват и нашите слабости — например днес един от шест възрастни е с наднормено тегло в сравнение с един от осем преди едно десетилетие.

В доклада освен основните тенденции по отношение на средната продължителност на живота и наднорменото тегло и факторите, които влияят върху тях, се разглеждат и въпроси, свързани с разходите за здравеопазване, здравните неравенства, здравните ресурси, качеството на здравните услуги и достъпа до тях.

Особено показателна е главата, посветена на разходите за здравеопазване.  Въпреки че излизаме от икономическата криза, бюджетите за здравеопазване в много страни се свиват, което води до намаление на заплатите, разходите и работната сила. Въпреки това броят на лекарите и медицинските сестри на глава от населението е нараснал в почти всички страни от ЕС.

Благодарение на „Здравето накратко“ не е необходимо да се правят догадки при оценяването на общественото здраве и резултатите на здравните системи. Докладът предоставя реални данни по избрани показатели, базирани предимно на европейските основни здравни показатели, които са разработени от Комисията и държавите от Съюза.

Както след посещение при лекар обаче, не е достатъчно да знаеш какви са здравословните ти проблеми.  Трябва да вземеш необходимите мерки, за да ги решиш. 

Health at a Glance

Още по темата