Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto Pirmininkas prof. Philippe'as Hartemannas

Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto Pirmininkas prof. Philippe'as Hartemannas

2013 m. balandžio mėn. Liuksemburge 2013–2016 m. kadencijai paskirti nauji Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto (SCENIHR) nariai.

Komiteto narius, paskelbusi viešą kvietimą pareikšti susidomėjimą, išrinko Europos Komisija. Jie atrinkti kaip nepriklausomi ekspertai pagal išskirtines mokslines specialiąsias žinias. Be to, kandidatai turėjo užtikrinti, kad nėra interesų konflikto, nes tuomet tapti komiteto nariais negalėtų. Be rašytinių deklaracijų dėl interesų konflikto, kurias komiteto nariai ir jame dirbantys išorės ekspertai teikia tuo metu, kai yra paskiriami, jie turi teikti ir metines rašytines deklaracijas, patvirtinančias, kad tokio konflikto nėra, taip pat žodžiu pranešti apie bet kokį galimą interesų konfliktą per kiekvieną sesiją ir svarstant kiekvieną klausimą. Jų deklaracijas įvertina sekretoriatas, pirmininkas ir kiti nariai, kad būtų išvengta bet kokio interesų konflikto, susijusio su darbotvarkės klausimais. Gyvenimo aprašymai ir deklaracijos viešai skelbiami mokslinių komitetų interneto svetainėje.

Kadangi nuomones, kurių prašoma, parengti sudėtinga, kiekvienai temai nagrinėti sudaroma ad hoc darbo grupė, kuriai priklauso keli komiteto nariai ir keli išorės ekspertai, atrinkti atsižvelgiant į jų laimėjimus, pavyzdžiui, tarptautiniu mastu pripažintas žinias, to paties lygio mokslo darbuotojų įvertintus straipsnius ta tema, ir į jų nepriklausomumą.

Komitetas įgaliotas konsultuoti Europos Komisiją atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų klausimais, plačiais, sudėtingais arba įvairių disciplinų klausimais, kuriuos reikia visapusiškai įvertinti, ir klausimais, kuriais nekonsultuoja kitos įstaigos. Keli pavyzdžiai: nanotechnologijos, elektromagnetiniai laukai, medicinos prietaisai, atsparumas antimikrobinėms medžiagoms, audinių inžinerija, sintetinė biologija, kraujo produktai, rizikos veiksnių sąveika, sinerginis poveikis. Todėl rengiant daugelį nuomonių prireikia kitų komitetų ir (arba) kitų vertinimo įstaigų narių indėlio.

Šiuo metu rengiamos septynios nuomonės, dėl vienos preliminarios nuomonės vyksta viešos konsultacijos (įmonės „Poly Implant Prothese“ (PIP) silikoniniai krūties implantai (atnaujinta nuomonė, 2013 m.), o viena nuomonė bus netrukus paskelbta (nanosidabro sauga, poveikis sveikatai bei aplinkai ir vaidmuo atsirandant atsparumui antimikrobinėms medžiagoms). Sintetinės biologijos klausimas tik ką pradėtas nagrinėti, o kitos šešios nuomonės jau baigiamos rengti ir per artimiausius kelis mėnesius bus pateiktos viešoms konsultacijoms. Penkios iš jų susijusios su DEHP turinčiais medicinos prietaisais, bisfenoliu A , nanomedžiagomis, dantų amalgama ir alternatyviomis dantų restauracijos medžiagomis bei metaliniuose sąnarių protezuose naudojamu metalu (daugiausia dėmesio skiriama klubo sąnarių protezams). Šešta nuomonė susijusi su elektromagnetinių laukų poveikiu sveikatai (atnaujinta nuomonė, 2013 m.).

Vienas iš sunkiausių uždavinių – patenkinti Komisijos padalinių prašymus parengti nuomones tokiais sudėtingais klausimais per trumpą laiką. Vadovaujantis mūsų taisyklėmis, kaip naudotis moksline literatūra ir rinkti svarius argumentus vertinant riziką, kartais tenka peržiūrėti tūkstančius publikacijų.

Komitete dirba labai patyrę mokslininkai ir visuomenės sveikatos srities ekspertai, kurie didžiuojasi galėdami rūpintis Europos piliečių apsauga. Remdamiesi savo patirtimi ir žiniomis jie gali patikimai ir objektyviai įvertinti galimus atsirandančius arba naujus pavojus sveikatai ir taip užtikrinti, kad nuolat kintančiame pasaulyje būtume sveiki ir saugūs.

Preliminari nuomonė dėl PIP silikoninių krūtų implantų saugos (2013 m. spalio mėn.)

Komisija paprašė Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinį komitetą atnaujinti ankstesnę, 2012 m. vasario mėn. priimtą nuomonę dėl įmonės „Poly Implant Prothese“ (PIP) silikoninių krūties implantų saugos. 2013 m. rugsėjo 25 d. priimta preliminari nuomonė, po to paskelbtos viešos konsultacijos, truksiančios iki sausio 3 d.

Rengiant šią nuomonę atsižvelgta į gausius naujus mokslinius duomenis, Europos klausimyno atsakymų rezultatus ir valstybių narių ataskaitas.

Pranešta, kad įmonės PIP pagaminti silikono gelio pripildyti krūtų implantai plyšta dažniau negu kiti silikoniniai krūtų implantai, be to, jie plyšta po operacijos praėjus mažiau laiko. Laikui bėgant plyšimo grėsmė didėja. Tiksliai apskaičiuoti, kaip plyšusių įmonės PIP implantų dalis skiriasi nuo plyšusių kitų įmonių implantų dalies, sunku, nes nėra tikslios informacijos, kiek kitų įmonių gaminamų implantų plyšta.

Iš duomenų analizės matyti, kad kai kurių partijų PIP implantų apvalkalo arba gamybos proceso kokybė nepakankamai aukšta. Tai galėjo atsitikti dėl nevienodo gamybos proceso.

PIP gaminiuose nustatyta daug didesnė negu kituose silikoniniuose krūtų implantuose kelių ciklinių siloksanų (D4, D5 and D6) koncentracija. Dėl to pradėta tyrinėti, kokios gali būti šių medžiagų patekimo į organizmą iš pažeistų PIP implantų toksikologinės pasekmės. Pasirodė, kad šių cheminių medžiagų yra daugelio moterų, net ir tų, kurios neturi krūtų implantų, kūnuose. Kai kuriais atvejais gelio sunkimasis iš implanto arba implanto plyšimas sukėlė vietinį arba krūtinės srities limfmazgių uždegimą. Kitais atvejais implanto pažeidimas nesukėlė jokių simptomų. Tyrimais nenustatyta, kad implanto plyšimas arba vietinis uždegimas būtų susijęs su krūties vėžiu arba stambių ląstelių anaplastine limfoma.

Nors plyšusių implantų dalis skiriasi, nėra patikimų įrodymų, kad dėl plyšusių PIP implantų sveikatai kyla didesnis pavojus negu dėl plyšusių kitų gamintojų silikoninių krūtų implantų.

Plyšusį krūties implantą primygtinai siūloma išimti. Kadangi kilo didelis susirūpinimas dėl nenustatytų implanto plyšimo atvejų, PIP implantus turinčios moterys turi reguliariai tikrintis ir prireikus konsultuotis individualiai ir atlikti ultragarso arba magnetinio rezonanso (MRI) tyrimus.

Šiuo metu nėra įtikinamų medicinos, toksikologinių ar kitokių duomenų, kad būtų pateisinamas nepažeistų PIP implantų išėmimas prevencijos sumetimais. Tačiau remiantis individualiu vertinimu gali būti nusprendžiama išimti implantus moterims, kurios jaučia psichologinį diskomfortą dėl to, kad tai PIP implantai, net jeigu jie nėra pažeisti.

Bendroji informacijapdf

Pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinis komitetas

2013 m. birželio 13 d. šią preliminarią nuomonę patvirtino Pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinis komitetas (PSAMK). Po to paskelbtos viešos konsultacijos, o lapkričio 6 d. surengtas viešas svarstymas. Pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinis komitetas baigs rengti nuomonę atsižvelgdamas į konkrečias pastabas ir pasiūlymus.

Dantų amalgama – gyvsidabrio ir sidabro lydinys – dėl puikių mechaninių savybių ir patvarumo daugiau kaip 150 metų naudotas dantims plombuoti. Tai antra pagal mastą gyvsidabrio panaudojimo sritis ES. Dabar vis dažniau naudojamos alternatyvios medžiagos. Tai daroma dėl jų estetinių savybių arba nuogąstaujant, kad dantų amalgama gali pakenkti sveikatai.

Gyvsidabris iš dantų amalgamos gali išsiskirti ją ruošiant, o paskui išimant ir šalinant. Apskaičiuota, kad dėl dantų gydymo į orą išmetama apie 20 tonų gyvsidabrio per metus – gerokai mažiau negu dėl kitos žmonių veiklos arba gamtos procesų. Šiuo metu vis dar nėra pakankamai informacijos, kad būtų galima visapusiškai įvertinti pavojų aplinkai. Apskritai gyvsidabris iš amalgamos nekelia pavojaus Europos paviršiniam vandeniui ir vis dar nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima įvertinti pavojų dirvožemiui ir orui.

Gyvsidabris iš dantų amalgamos ir daugelio kitų pasaulio aplinkoje esančių šaltinių į žmonių organizmus gali patekti per maistą, vandenį ir orą. Tačiau gyvsidabris, patenkantis į aplinką iš amalgamos, sudaro labai nedidelę viso gyvsidabrio, galinčio patekti į žmogaus organizmą, dalį. Nors antrinio žmonių apnuodijimo per maistą galimybės negalima visiškai atmesti, šis pavojus mažesnis dėl ES maisto saugos teisės aktų, pagal kuriuos neleidžiama teikti rinkai maisto prekių, kuriose gyvsidabrio ir kitų metalų koncentracija viršija didžiausią leidžiamą.

Remiantis preliminaria nuomone parengta atmintinėpdf.

Bendroji informacija