Autor: Tonio Borg, Európsky komisár pre zdravie

Odhaduje sa, že v roku 2010 boli celkové náklady súvisiace s duševnými ochoreniami na zdravotnícke systémy, sociálne systémy a hospodárstvo viac než 450 miliárd eur. Ťažká depresia patrí k trom najčastejším príčinám pracovnej neschopnosti a invalidity vo všetkých členských štátoch EÚ. Duševné ochorenia sú príčinou takmer jednej tretiny žiadostí o pracovnú neschopnosť a predčasný odchod do dôchodku v krajinách EÚ, čím pripravujú občanov o zdravie a kvalitu života a trhy práce o ľudské zdroje, ktorých je čoraz menej.
S cieľom riešiť tieto problémy a podporovať pozitívnu duševnú pohodu Komisia v roku 2008 vyhlásila Európsky pakt za duševné zdravie a pohodu. Počas tohto roka prešlo vykonávanie paktu do novej fázy spustením spoločnej akcie v oblasti duševného zdravia a pohody v rámci programu EÚ v oblasti zdravia. Pod vedením Portugalska zahŕňa 25 členských štátov, Nórsko a Island. Cieľom paktu je vypracovať odporúčania, ktoré by členským štátom slúžili ako usmernenia pre ich činnosť, a zhodnúť sa na návrhu spoločného rámca akcie v oblasti duševného zdravia.
10. októbra počas Svetového dňa duševného zdravia Komisia zverejní novú štúdiu podporovanú v rámci programu v oblasti zdravia s názvom „Systémy duševného zdravia v členských štátoch Európskej únie, stav duševného zdravia u obyvateľstva a výhody, ktoré možno očakávať z investovania do duševného zdravia“.
V dňoch 10. – 11. októbra litovské predsedníctvo EÚ organizuje svoju predsednícku konferenciu s názvom „Duševné zdravie: výzvy a možnosti“. Zúčastním sa jej, aby som spoločne s predsedníctvom EÚ vyjadril to, aký význam Európska únia pripisuje duševnému zdraviu.