Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Paola Testori Coggi, generálna riaditeľka GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Paola Testori Coggi, generálna riaditeľka GR pre zdravie a spotrebiteľov, Európska komisia

Európska komisia 20. februára 2013 schválila balík o sociálnych investíciách do rastu a súdržnosti. Ako sa zdôrazňuje v dokumente Komisie o investíciách do zdravia, ktorý je súčasťou balíka, zdravie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie Európa 2020.

V dokumente sa odporúča reforma zdravotníckych systémov, aby sa zabezpečila realizácia cieľov poskytovania prístupu k vysokokvalitnej zdravotnej starostlivosti a účinnejšieho využívania verejných zdrojov. Je pokračovaním ročného prieskumu rastu na rok 2013, pdfv ktorom sa uznáva podiel zdravia na tvorbe veľkého počtu pracovných miest a odporúča sa reforma zdravotníckych systémov s cieľom zabezpečiť ich nákladovú efektívnosť a udržateľnosť.

Vzhľadom na to, že zdravie samo osebe je hodnotou a predstavuje výdavok, ktorý je priaznivý pre rast, dokument Komisie sa týka týchto troch hlavných tém:

Investície do udržateľných zdravotníckych systémov

Zdravotnícke systémy v Európe tvoria základ vysokej úrovne sociálnej ochrany a európskeho sociálneho trhového hospodárstva. Potrebu reformovania a modernizácie týchto systémov posilňujú aj ťažkosti spojené s hospodárskou krízou sprevádzané ďalšími štrukturálnymi zmenami v demografii a rôznymi ochoreniami, ktoré postihujú obyvateľstvo v Európe. Rozhodovacie orgány však musia odolať pokušeniu falošných krátkodobých úspor. EÚ môže pomôcť členským štátom tak, že podporí ich reformy, napríklad zlepšením nákladovej efektívnosti prostredníctvom zdravých inovácií a vytvorením nástrojov na lepšie hodnotenie výkonu zdravotníckych systémov. Efektivita sa môže dosiahnuť napríklad znížením miery nepotrebných hospitalizácií a využívaním špecialistov, posilnením primárnej starostlivosti, podporou využívania lacnejších ekvivalentov (generických) liekov a využívaním hodnotenia zdravotníckych technológií s cieľom vyhodnotiť ich nákladovú efektívnosť ako základu pri rozhodovaní.

Zdravie ako investícia do ľudského kapitálu

Zdravie môže podporiť hospodársky rast, ak umožňuje ľuďom zostať aktívnymi dlhšie a v lepšom zdraví. Zdravotný stav ovplyvňuje účasť obyvateľstva na trhu práce a jeho produktivitu. Investície do zdravia obyvateľstva takisto pomáhajú znižovať budúce náklady súvisiace s liečbou ochorení, ktorým možno predchádzať, a prostriedky investované do efektívnej pracovnej sily v zdravotníctve.

Politika verejného zdravia by sa mala sústreďovať na prevenciu ochorení a na podporu zdravia s cieľom znížiť zaťaženie, ktoré chronické ochorenia predstavujú pre ľudí a hospodárstvo. Európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na aktívne a zdravé starnutie vypracúva zaujímavé príklady opatrení, ktoré ľuďom pomáhajú viesť zdravší, aktívnejší a nezávislejší život počas starnutia.

Investície do odstraňovania nerovností v oblasti zdravia

Výsledky v oblasti zdravia sa v rámci jednotlivých členských štátov a aj na úrovni EÚ výrazne líšia. Nerovnosti v oblasti zdravia sú dokonca ešte väčšie v prípade určitých zraniteľných skupín, ako sú etnické menšiny a niektoré skupiny prisťahovalcov. Investície do odstraňovania nerovností v oblasti zdravia prispievajú k sociálnej súdržnosti a lámu začarovaný kruh, v ktorom zlé zdravie zapríčinené chudobou a vylúčením vedie k ešte väčšej chudobe a vylúčeniu. Nerovnosti v oblasti zdravia nepredstavujú len mrhanie ľudským potenciálom, ale aj obrovskú potenciálnu hospodársku stratu. Všeobecný prístup k službám zdravotnej starostlivosti môže pomôcť pri odstraňovaní chudoby a v boji proti sociálnemu vylúčeniu. Na riešenie sociálnych faktorov zdravia sa vyžaduje medziodvetvové opatrenie „zdravie vo všetkých politikách“.

Dokument je zameraný najmä na nákladovo efektívne vynakladanie prostriedkov. Efektivitu a lepšie výsledky v oblasti zdravia môžu pomôcť zabezpečiť štrukturálne reformy a zdravé inovácie v zdravotníckych systémoch.

Investície do zdravia sú prioritou balíka o sociálnych investíciách

Viac o tejto téme