Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Paola Testori Coggi, generalna direktorica za zdravje in potrošnike pri Evropski komisiji

Evropska komisija je 20. februarja 2013 sprejela sveženj ukrepov za socialne naložbe za spodbujanje gospodarske rasti in kohezije. Kot je Komisija navedla v delovnem dokumentu o naložbah v zdravje, ki je del svežnja, je zdravje temeljni del strategije Evropa 2020.

Dokument priporoča reformo zdravstvenih sistemov, kar bo omogočilo uresničitev dvojnega cilja: zagotavljanje dostopa do kakovostne zdravstvene oskrbe in učinkovitejša poraba javnih sredstev. Sveženj ukrepov sledi letnemu pregledu rasti 2013 pdf, ki je poudaril pomen zdravja za okrevanje gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest ter priporočil reformo zdravstvenih sistemov za zagotavljanje stroškovne učinkovitosti in vzdržnosti.

Dokument služb Komisije o naložbah v zdravje odraža prepričanje, da je zdravje samo po sebi vrednota, in navaja naslednje tri glavne ukrepe.

Naložbe v vzdržne zdravstvene sisteme

Evropski zdravstveni sistemi so bistveni element socialne zaščite v Evropi in temelj socialnega tržnega gospodarstva EU. Reforme in posodobitve zdravstvenih sistemov so nujne, zlasti zaradi omejitev, ki so posledica gospodarske krize, ter demografskih strukturnih sprememb in s tem povezanih sprememb najpogostejših bolezni. Vendar pa se morajo snovalci politik upreti skušnjavi navideznih kratkoročnih prihrankov. EU lahko državam članicam pomaga tako, da podpre njihove reforme, denimo z ustreznimi inovacijami, ki izboljšajo stroškovno učinkovitost, ali z razvojem orodij, ki omogočajo boljšo oceno učinkovitosti zdravstvenih sistemov.  Učinkovitost lahko izboljšamo tudi z zmanjšanjem števila nepotrebnih hospitalizacij in specialističnih pregledov, krepitvijo osnovnega zdravstvenega varstva, spodbujanjem uporabe cenejših enakovrednih (generičnih) zdravil ter z odločanjem na podlagi ocen stroškovne učinkovitosti zdravstvenih tehnologij.

Zdravje kot naložba v človeški kapital

Skrb za zdravje lahko okrepi gospodarsko rast, saj posameznikom omogoča, da dlje ostanejo aktivni in dobrega zdravja. Zdravstveno stanje prebivalstva vpliva na udeležbo na trgu dela in produktivnost. Naložbe v zdravje prebivalstva pomagajo tudi zmanjšati prihodnje izdatke za zdravljenje bolezni, ki jih je mogoče preprečiti, ter spodbujajo učinkovitost zdravstva.

Javnozdravstvena politika se mora posvetiti preventivi in promociji zdravja, saj bo tako lahko zmanjšala človeško in gospodarsko breme kroničnih bolezni. Evropsko partnerstvo za inovacije za dejavno in zdravo staranje zbira zanimive primere ukrepov, ki ljudem tudi v starosti pomagajo živeti bolj zdravo, aktivno in neodvisno.

Naložbe za zmanjšanje neenakosti na področju zdravja

Zdravstveni izidi so v EU zelo različni, najsi bo znotraj držav članic ali med njimi. Še večje neenakosti v zdravju najdemo pri nekateri ranljivih skupinah, denimo etničnih manjšinah in skupinah migrantov. Naložbe za zmanjšanje neenakosti na področju zdravja pripomorejo k socialni koheziji in prekinejo začarani krog slabega zdravja, ki prispeva k revščini in izključenosti, hkrati pa je tudi njuna posledica. Neenakosti v zdravju niso samo velika izguba človeškega potenciala, ampak povzročajo tudi gospodarsko škodo. Univerzalno dostop do zdravstvenih storitev lahko pomaga zmanjšati revščino in odpraviti družbeno izključenost. Zato potrebujemo medsektorske ukrepe (tj. zdravje v vseh politikah), s katerimi bomo obravnavali družbene determinante zdravja.

Glavno sporočilo dokumenta je tako: s stroškovno učinkovito porabo, strukturnimi reformami in trdnimi inovacijami lahko v zdravstvenih sistemih okrepimo učinkovitost in zagotovimo boljše zdravstvene izide.

Naložbe v zdravje – prednostna naloga ukrepov za socialne naložbe

Več o tej temi