Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Паола Тестори Коджи, генерален директор на ГД „Здравеопазване и потребители“, Европейска комисия

От Паола Тестори Коджи, генерален директор на ГД „Здравеопазване и потребители“, Европейска комисия

На 20 февруари 2013 г. Европейската комисия прие пакет от мерки за социални инвестиции с цел растеж и сближаване. Здравеопазването е неразделна част от стратегията „Европа 2020“, както се посочва във включения в пакета документ на Комисията „Инвестиции в здравеопазването“.

В него се препоръчва здравните системи да бъдат реформирани, така че да се гарантира постигането на две цели - достъп до висококачествени здравни грижи и по-ефективно използване на публичните ресурси. Документът се основава на годишния обзор на растежа от 2013 г. pdf, в който се отбелязва приносът на здравеопазването за възстановяване, съчетано с откриване на работни места, и се препоръчва реформиране на здравните системи, за да се гарантира тяхната икономическа ефективност и устойчивост.

Документът на Комисията „Инвестиции в здравеопазването“, който приема, че здравето е ценност само по себе си и представлява благоприятен за растежа вид разход, обхваща три основни елемента:

Инвестиции в устойчиви здравни системи

Здравните системи в Европа са в сърцевината на нейното високо ниво на социална закрила и в основата на европейската социална пазарна икономика. Ограниченията, свързани с икономическата криза, съчетани с още структурни промени в демографията и видовете болести, засягащи населението в Европа, засилват необходимостта от реформи и модернизиране на тези системи. Политиците трябва да избягват изкушението от краткосрочни „мними“ икономии. ЕС може да помогне на страните членки, като подкрепи реформите - например подобрявайки икономическата ефективност чрез разумни иновации и разработвайки инструменти за по-добро оценяване на резултатите, постигнати от здравните системи. Повишаване на ефективността може да се постигне например като се намалят ненужните хоспитализации и консултации със специалисти, като се засилят първичните грижи, насърчава се употребата на по-евтини еквиваленти на медикаментите (генерични медикаменти) и се използва оценката на здравните технологии за оценяване на тяхната разходна ефективност като основа за вземане на решения.

Здравеопазването като инвестиция в човешки капитал

Здравеопазването може да подкрепи икономическия растеж, като даде възможност на хората да останат по-дълго време активни и в по-добро здраве. Здравният статус на населението влияе върху участието и производителността на трудовия пазар. Инвестициите в здравето на населението допринасят за ограничаване на бъдещи разходи, свързани с лечение на предотвратими болести, а освен това представляват инвестиции за осигуряване на ефективна работна сила в сектора на здравеопазването.

Политиката в областта на общественото здраве трябва да бъде насочена към профилактика на болестите и промоция на здравето, за да се намали човешкото и икономическото бреме от хроничните болести. Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве разработва интересни примери за действия за подпомагане на хората да водят по-здравословен, по-активен и по-независим живот с напредването на възрастта.

Инвестиции за намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването

Здравните резултати се различават значително както между отделните страни членки, така и вътре в тях. Съществува дори още по-голяма неравнопоставеност в здравеопазването по отношение на някои уязвими групи - етнически малцинства или някои мигрантски групи. Инвестициите за намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването допринасят за социалното сближаване и помагат да се излезе от порочния кръг, в който лошото здраве е едновременно следствие от бедността и изключването и причина за тях. Неравнопоставеността в здравеопазването не е само пропиляване на човешки потенциал, но и огромна икономическа загуба. Всеобщият достъп до здравни услуги може да помогне за намаляване на бедността и борба със социалното изключване. Необходимо е междусекторно действие - „здравето във всички политики“, за да се отговори на социалните фактори за здравето.

Основното послание на документа е, че икономически ефективните разходи, структурните реформи и разумните иновации в здравните системи могат да доведат до повишаване на ефективността и да гарантират по-добри здравни резултати.

Инвестициите в здравеопазването - приоритет в пакета от мерки за социални инвестиции

Още по темата