Заетост, социални въпроси и приобщаване

Външни отношения



Европейският съюз, в тясно сътрудничество с международни организации, трети държави, социални партньори и гражданското общество, е ангажиран с оформянето на глобалната програма за достоен труд чрез:

Европейската комисия работи, за да гарантира, че аспектите, свързани със заетостта и със социалните въпроси, се вземат предвид във външните политики на ЕС, както и в рамките на външното измерение на вътрешните му политики.

Това включва законодателни инициативи като предложената Директива относно дължима грижа на дружествата във връзка с устойчивостта и предложението за регламент за забрана на пазара на Съюза на продукти, произведени с принудителен труд.

Сътрудничество с международните организации и форуми

Европейският съюз работи с международната организация на труда МОТ, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Организацията на обединените нации (ООН), както и с Г-7, Г-20 и други международни организации и форуми с цел:

  • насърчаване на постигането на условия за достоен труд за всички
  • насърчаване на социалното измерение на глобализацията
  • прилагане на външното измерение на европейските политики.

Международна организация на труда (МОТ)

ЕС разви дългогодишни стратегически отношения с Международната организация на труда (МОТ).

В рамките на нашето сътрудничество се насърчават достойният труд и Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие. Сътрудничеството между ЕС и МОТ е насочено към насърчаване на зачитането на основните принципи и права на работното място, включително в областта на търговията, и към други сфери на социалната политика.

През февруари 2024 г. Европейската комисия се присъедини от името на ЕС към Световната коалиция на МОТ за социална справедливост.

ЕС осъществява съвместни проекти с МОТ и допринася за нейната работа, заедно с държавите от Съюза, по-специално чрез изявления на ЕС.

ОИСР

В работата си с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) ЕС подкрепя насърчаването и прилагането на международните стандарти за отговорно професионално поведение, за да улесни предприятията да допринасят по отношение на достойния труд.

ЕС финансира научните изследвания на ОИСР, включително за насърчаване на надлежната проверка за отговорно професионално поведение в рамките на световните вериги на доставки, и ще продължи да призовава за включването на достойния труд в дейностите на ОИСР.

ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ участва в преговорите относно правните инструменти на ОИСР в комисията по заетост, труд и социални въпроси, като най-неотдавна подпомага разработването на Препоръката от 2022 г. относно създаването на по-добри възможности за младите хора.

Съвет на Европа

ЕС и Съветът на Европа имат дългогодишно сътрудничество за утвърждаване на трудовите права. Понастоящем ЕС предоставя финансова подкрепа за съвместни програми със Съвета на Европа.

Това включва финансиране на курсове за обучение по правата на човека за практикуващи юристи, включително във връзка със социалните права, както и насърчаване на приобщаването на ромската общност на местно равнище в цяла Европа.  

Г-7

ЕС участва пълноценно в Г-7 („Групата на седемте“) — междуправителствен политически и икономически форум, състоящ се от Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати, като Европейският съюз не е „изброен“ член.

Първата официална среща на министрите на труда и заетостта от Г-7 (заедно с министрите на политиката за развитие) се проведе през 2015 г. по време на германското председателство на Г-7.

Инициативите на Г-7 в сферата на труда и в социалната сфера включват:

  • срещи на министри и тяхната подготовка и последващи ангажименти в рамките на работна група „Трудова заетост“ на техническо равнище, на които Европейската комисия подготвя участието и приноса на ЕС
  • „Vision Zero Fund“ – инициатива за насърчаване на достойни, здравословни и безопасни условия на труд в световните вериги на доставки, за която Комисията предоставя финансова подкрепа.

Г-20

ЕС е пълноправен член на Г-20 („Групата на двадесетте“) — междуправителствен форум, включващ 19 суверенни държави, както и Европейския съюз (ЕС) и Африканския съюз (АС).

Министрите на заетостта на държавите от Г-20 се срещнаха за първи път през 2010 г. във Вашингтон и оттогава насам провеждат срещи всяка година.

Инициативите на Г-20 в социалната сфера включват:

През годината обсъждания се провеждат и между висши служители в рамките на работната група по въпросите на заетостта, в която ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ представлява ЕС. Работната група по въпросите на заетостта проследява изпълнението на плановете за заетост на своите членове на Г-20, включително плана на ЕС за заетостта.

Разширяване

ЕС има за цел да подобри социалното измерение в десетте страни кандидатки и потенциални кандидатки за членство в ЕС, като подкрепя, води преговори и наблюдава развитието на политиките по заетостта и социалните политики в съответствие със стандартите на ЕС и критериите за присъединяване.

ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ участва най-вече в привеждането на законодателството на държавите кандидатки в съответствие със следните глави от правото на ЕС:

За да подкрепи държавите, обхванати от процеса на разширяване, по пътя им към ЕС, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ ги канив за участие и в експертни групи на равнище ЕС и в други рамки и водещи инициативи, когато това е уместно и разрешено съгласно съответното правно основание.

Инструментът за предприсъединителна помощ (ИПП) е средството, чрез което ЕС подкрепя финансово и технически реформите в държавите кандидатки и потенциални кандидатки.

Съседни на ЕС държави

ЕС работи съвместно със съседните държави по въпросите на заетостта и социалните въпроси чрез европейската политика за съседство и регионални инициативи като:

Европейската комисия работи с тези държави посредством споразумения и обмен на добри практики и оказва подкрепа за конкретни действия. Целите на сътрудничеството са:

  • подобряване на условията на труд и трудовите отношения
  • провеждане на ефективен социален диалог и развитие на институциите на пазара на труда
  • подобряване на пригодността за заетост и младежката заетост
  • осигуряване на подходяща и устойчива социална закрила.

Търговия и устойчиво развитие

В рамките на своята търговска политика ЕС се стреми икономическото развитие да върви ръка за ръка със социалната справедливост, зачитането на правата на човека и спазването на високи трудови и екологични стандарти. За целта по-новите търговски споразумения на ЕС съдържат правила относно търговията и устойчивото развитие.

ЕС работи за това търговската политика да помага за насърчаването на устойчивото развитие чрез:

Развити страни и бързо развиващи се пазари

Европейската комисия насърчава международните трудови права в двустранните си диалози с трети държави и партньори, включително посветени на трудовите права диалози и консултации с Тайланд, САЩ, Япония, Китай, Канада и Тайван. 

Регионалното сътрудничество се осъществява по линия на Съюза за СредиземномориетоИзточното партньорствоАзия (АСЕМ) и Латинска Америка.

Целта на тези диалози и сътрудничество е да се насърчава взаимното разбирателство и обменът на данни, опит и добри практики.

Споделете тази страница