Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Zunanji odnosi



Evropska komisija skupaj z mednarodnimi organizacijami, tretjimi državami, socialnimi partnerji in civilno družbo na različne načine podpira uveljavljanje dostojnega dela na globalni ravni:

Evropska komisija se zavzema za to, da se v zunanji politiki EU in v okviru zunanje razsežnosti njenih notranjih politik upoštevajo vidiki zaposlovanja in socialni vidiki.

To vključuje zakonodajne pobude, kot sta predlog direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti in predlog uredbe o prepovedi proizvodov, proizvedenih s prisilnim delom, na trgu Unije.

Sodelovanje z mednarodnimi organizacijami in forumi

Evropska unija sodeluje z Mednarodno organizacijo dela, Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), Združenimi narodi (ZN), skupinami držav G7 in G20 ter drugimi mednarodnimi organizacijami in forumi, da bi:

  • spodbujala dostojno delo za vse,
  • krepila socialno razsežnost globalizacije,
  • izvajala zunanjo razsežnost evropskih politik.

Mednarodna organizacija dela

EU je vzpostavila dolgoletne strateške odnose z Mednarodno organizacijo dela (MOD).

Naše sodelovanje spodbuja dostojno delo in agendo za trajnostni razvoj do leta 2030. Sodelovanje med EU in MOD se osredotoča na spodbujanje temeljnih načel in pravic pri delu, vključno s trgovino in drugimi področji socialne politike.

Evropska komisija se je februarja 2024 v imenu EU pridružila svetovni koaliciji MOD za socialno pravičnost.

EU izvaja skupne projekte z MOD in skupaj z državami članicami EU prispeva k njenemu delu, zlasti z izjavami EU.

OECD

EU v sodelovanju z Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) podpira spodbujanje in izvajanje mednarodnih standardov glede odgovornega poslovnega ravnanja, da bi olajšala prispevek podjetij k dostojnemu delu.

EU financira raziskave OECD, vključno s spodbujanjem potrebne skrbnosti v zvezi z odgovornim poslovnim ravnanjem v svetovnih dobavnih verigah, in bo še naprej spodbujala vključenost dostojnega dela v dejavnostih OECD.

GD EMPL sodeluje pri pogajanjih o pravnih instrumentih OECD v Odboru za zaposlovanje, delo in socialne zadeve ter od nedavnega pomaga pri pripravi priporočila o ustvarjanju boljših priložnosti za mlade iz leta 2022.

Svet Evrope

EU in Svet Evrope že dolgo sodelujeta pri spodbujanju pravic delavcev. EU trenutno zagotavlja finančno podporo za skupne programe s Svetom Evrope.

To vključuje financiranje izobraževalnih tečajev o človekovih pravicah za delavce v pravni stroki, tudi glede socialnih pravic, ter spodbujanje vključevanja romske skupnosti na lokalni ravni po vsej Evropi.  

Skupina G7

EU v celoti sodeluje v skupini držav G7, medvladnem političnem in gospodarskem forumu, ki ga sestavljajo Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike, Evropska unija pa je „nešteta članica“.

Prvo formalno srečanje ministrov za delo in zaposlovanje v okviru skupine G7 (skupaj z ministri za razvojno politiko) je potekalo leta 2015 pod nemškim predsedstvom.

Med pobudami skupine G7 na področju zaposlovanja in socialnih zadev so:

  • ministrska srečanja ter priprave na srečanja in nadaljnje zaveze delovne skupine za zaposlovanje na tehnični ravni, v okviru katerih Evropska komisija skrbi za sodelovanje in prispevke EU,
  • sklad Vision Zero – Komisija zagotavlja finančno podporo za izboljšanje dostojnega dela in varnosti ter zdravja pri delu v globalnih dobavnih verigah.

Skupina G20

EU je polnopravna članica skupine držav G20, medvladnega foruma, v katerem sta poleg 19 držav še Evropska unija in Afriška unija.

Ministri za zaposlovanje skupine G20 so se prvič sestali leta 2010 v Washingtonu, od takrat se srečujejo enkrat letno.

Pobude skupine G20 na področju socialnih zadev zajemajo:

Celoletne razprave med višjimi uradniki in delovnimi skupinami potekajo tudi v okviu delovne skupine za zaposlovanje, v kateri EU zastopa GD za zaposlovanje. Strokovna delovna skupina spremlja, kako članice skupine G20 izvajajo načrte zaposlovanja, vključno z načrti EU.

Širitev

EU si prizadeva izboljšati socialno razsežnost v desetih državah kandidatkah in potencialnih kandidatkah za članstvo v EU, in sicer s podpiranjem, pogajanji in spremljanjem razvoja politik zaposlovanja in socialnih politik v skladu s standardi EU in merili za pristop.

Generalni direktorat za zaposlovanje se zlasti ukvarja z uskladitvijo zakonodaje držav, ki se pripravljajo na pristop, z naslednjimi poglavji prava EU:

Da bi države, ki se pripravljajo na pristop, imele podporo na svoji poti k EU, jih Generalni direktorat za zaposlovanje vključuje tudi v strokovne skupine na ravni EU ter druge okvire in vodilne pobude, kadar je to ustrezno in če to dopušča ustrezna pravna podlaga.

EU v okviru instrumenta za predpristopno pomoč (IPA) s finančno in tehnično pomočjo podpira reforme v državah kandidatkah in potencialnih državah kandidatkah.

Sosedstvo EU

EU sodeluje s sosednjimi državami glede zaposlovanja in socialnih vprašanj v okviru evropske sosedske politike in regionalnih pobud, kot so:

  • Unija za Sredozemlje, ki združuje 15 južnosredozemskih, afriških in bližnjevzhodnih držav in vse države EU,
  • vzhodno partnerstvo – Armenija, Azerbajdžan, Belorusija, Gruzija, Moldavija in Ukrajina.

Evropska komisija s temi državami sklepa sporazume, izmenjuje dobre prakse in podpira konkretne ukrepe. Sodelovanje je namenjeno izboljšanju:

  • delovnih pogojev ter odnosov med delavci in delodajalci
  • učinkovitemu socialnemu dialogu in institucijam trga dela
  • zaposljivosti in zaposlovanju mladih
  • ustrezni in vzdržni socialni zaščiti

Trgovina in trajnostni razvoj

Namen trgovinske politike EU je zagotoviti, da se gospodarski razvoj uskladi s socialno pravičnostjo, spoštovanjem človekovih pravic, visokimi delovnimi standardi in okoljskimi standardi. V skladu s tem sodobni trgovinski sporazumi EU vsebujejo pravila o trgovini in trajnostnem razvoju.

EU si prizadeva za trgovinsko politiko, ki spodbuja trajnostni razvoj s:

Razvite države in novi trgi

Evropska komisija spodbuja mednarodne pravice delavcev v dvostranskih dialogih s tretjimi državami in partnerji, vključno z namenskimi dialogi in posvetovanji o pravicah delavcev s Tajsko, Združenimi državami Amerike, Japonsko, Kitajsko, Kanado in Tajvanom. 

Regionalno sodelovanje poteka z Unijo za Sredozemljevzhodnim partnerstvomAzijo (ASEM) in Latinsko Ameriko.

Namen teh dialogov in sodelovanja je spodbujati vzajemno razumevanje ter izmenjavo dokazov, izkušenj in dobrih praks.

Povej naprej