Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autoři: Hilde Vautmansová, poslankyně Evropského parlamentu (Belgie) a Ivan Jakovčić, poslanec Evropského parlamentu (Chorvatsko)

Autoři: Hilde Vautmansová, poslankyně Evropského parlamentu (Belgie) a Ivan Jakovčić, poslanec Evropského parlamentu (Chorvatsko)

U příležitosti Evropského dne dárcovství orgánů jsme letos v říjnu uspořádali ve spolupráci s asociací PHA Europe zabývající se plicní hypertenzí setkání odborníků v Evropském parlamentu v Bruselu. Společně s poslanci EP Romanou Tomcovou a Alojzem Peterlem jsme během tohoto setkání vyjádřili obavy o tisíce pacientů z celé Evropy, kteří sice jsou na čekací listině pro transplantaci orgánů, nicméně se nikdy nedočkají. Z průzkumů vyplývá, že v důsledku toho denně umírá 16 takovýchto čekatelů. Proto je nezbytné, aby se EU, vlády členských států i veřejnost zasadili o propagaci dárcovství orgánů. To by mělo zůstat jednou z hlavních priorit Unie. 

Na úrovni EU se za tímto účelem realizuje akční plán EU pro dárcovství a transplantaci orgánů, který podporuje odbornou přípravu v této oblasti, přeshraniční výměnu orgánů k transplantaci, jakož i sdílení osvědčených postupů mezi členskými státy. Prostřednictvím svého programu veřejného zdraví spolufinancovala Komise několik evropských projektů poskytujících praktickou podporu členským státům v zájmu optimalizace jejich dárcovských programů. Zároveň se konala řada pracovních seminářů pro novináře, díky nimž se zvýšila medializace této problematiky i povědomí veřejnosti. Údaje, které zveřejnila Rada Evropy, ukazují na první pozitivní výsledky. V roce 2015 proběhlo v EU o 800 více transplantací orgánů než v roce 2014. To je důkazem slibného pozitivního vývoje. Během 5 let totiž vzrostl počet žádostí o transplantaci o 4000, což představuje 14% nárůst oproti roku 2010.

Důležitá je i možnost výměny orgánů k transplantaci mezi jednotlivými státy. Na základě projektu FOEDUS vznikl nedávno nástroj IT, díky němuž je snazší zjistit, které nepřidělené orgány jsou v dané zemi k dispozici a mohou se využít pro pacienty z jiné země. Během pilotní fáze došlo k výměně a následné transplantaci 23 orgánů, zejména u dětí, které by se jinak možná nikdy nedočkaly. Letos budou z iniciativy poslanců EP Karin Kadenbachové a Gabriela Mata spuštěny další dva tříleté projekty financované EU, které se zaměřují na boj proti chronickým onemocněním ledvin a na optimalizaci systémů dárcovství a transplantace orgánů prostřednictvím odborné přípravy a zvyšování informovanosti.

Všechny tyto aktivity jsou důkazem toho, že pokud spojíme naše zdroje a odborné znalosti v této oblasti, můžeme pacientům nabídnout reálnou pomoc.  V současné době, kdy byl dokončen Akční plán EU a probíhá jeho hodnocení, je čas se zamyslet nad tím, jaké další kroky je třeba podniknout. Je zcela zřejmé, že je v této oblasti třeba udělat mnohem více. Dárcovství orgánů nedosahuje ve všech zemích EU stejné úrovně. Nejrozšířenější je ve Španělsku a Chorvatsku. Co tedy stojí v cestě tomu, aby stejné úrovně dosahovaly i ostatní země EU? Tempo, které se nám podařilo prostřednictvím akčního plánu nabrat, si musíme zachovat a dále posilovat.

Zásadní úlohu při prosazování dárcovství orgánů mezi širokou veřejností sehrají sdružení pacientů. V čele snahy prosadit opatření ke zlepšení dárcovství a transplantace orgánů v Evropské unii stojí sdružení PHA Evropa, které se zaměřuje na otázky plicní hypertenze. Jeho členové, spolu s řadou významných celoevropských a národních organizací, které se zabývají jinými onemocněními, pro něž je dárcovství orgánů a transplantace vysoce relevantní, chtějí zvyšovat povědomí veřejnosti o těchto otázkách a podporovat dostupnost orgánů i přístup k transplantaci. Iniciativy sdružení pacientů v této oblasti podporujeme a naléhavě vyzýváme členské státy a Komisi, aby ve spolupráci s občanskou společností i nadále usilovaly o to, abychom mohli prostřednictvím dárcovství orgánů snadněji přispívat k záchraně lidských životů.