Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Hilde Vautmans, Euroopa Parlamendi liige Belgiast, ning Ivan Jakovčić, Euroopa Parlamendi liige Horvaatiast

Hilde Vautmans, Euroopa Parlamendi liige Belgiast, ning Ivan Jakovčić, Euroopa Parlamendi liige Horvaatiast

Oktoobris toimuva Euroopa elundidoonorluse päeva puhul korraldasime hiljuti Brüsselis Euroopa Parlamendi istungil kohtumise koostöös Euroopa pulmonaalhüpertensiooni ühendusega (PHA Europe) . Meile ja meie kolleegidele Romana Tomcile ja Alojz Peterlele oli see võimalus väljendada muret tuhandete ELis elundisiirdamise ootejärjekorras olevate patsientide pärast, kelle jaoks ei saa nende elupäästev operatsioon kunagi võimalikuks. Uurimistulemuste kohaselt sureb päevas 16 patsienti, kes on oodanud vajaliku elundi siirdamist. Seepärast peaksid elundidoonorlusele suuremat tähelepanu pöörama nii ELi, liikmesriikide valitsused kui ka kõik kodanikud. 

ELi tasandil on peamised jõupingutused tehtud ELi elundidoonorluse ja elundite siirdamise tegevuskava raames. Tegevuskavaga on ette nähtud koolituste korraldamine ning piiriülene teabevahetus ja liikmesriikide vahel parimate tavade vahetamine. Euroopa Komisjon on rahvatervise programmi alusel kaasrahastanud mitut üleeuroopalist projekti, et pakkuda liikmesriikidele praktilist tuge ja aidata täiustada nende elundisiirdamise kavasid. Tänu ajakirjanikele korraldatud seminaridele kajastati seda teemat meedias palju rohkem ning see aitas võita üldsuse tähelepanu. Euroopa Nõukogu avaldatud andmete kohaselt on jõupingutused vilja kandnud. 2015. aastal toimus üle 800 elundisiirdamise rohkem kui 2014. aastal. See kinnitab, et suundumus on positiivne – 5 aasta jooksul üle 4000 siirdamise rohkem ehk 14%-line kasv võrreldes 2010. aastaga.

Elundite piiriülene vahetamine on samuti muutumas oluliseks võimaluseks patsiente aidata. Ühismeetme FOEDUS raames on hiljuti välja töötatud IT-vahend, mida on juba kasutatud teises riigis annetatud elundi siirdamiseks. See on võimaldanud peamiselt lastele teha 23 siirdamist katseetapis, mis muidu ei oleks olnud võimalik. Meie kolleegid, Euroopa Parlamendi liikmed Karin Kadenbach ja Gabriel Mato on teinud ettepaneku kahe uue ELi kaasrahastusega projekti kohta, mida hakatakse ellu viima selle aasta sügisel ja mis kestavad kolm aastat. Nende projektide eesmärk on võidelda krooniliste neeruhaiguste vastu ning täiustada koolituste ja teadlikkuse tõstmise kampaaniate abil elundite annetamist ja siirdamist.

See näitab, et patsiendid saavad reaalset kasu, kui EL koondab selles valdkonnas oma ressursid ja eksperditeadmised. Nüüd, kus ELi tegevuskava on lõpule viidud ja seda parajasti hinnatakse, on aeg hakata kavandama järgmisi samme. On selge, et palju on veel teha. Miks ei ole kõikides liikmesriikides elundidoonorluse määr sama kõrge kui Hispaanias ja Horvaatias? Tegevuskava abil saavutatut tuleb edaspidi hoida ja täiustada.

Patsientide ühenduste panus üldsuse hulgas elundidoonoriks hakkamise idee levitamisse on ülioluline. PHA Europe on kõikjal ELis võtnud juhtrolli elundidoonorluse ja elundite siirdamise alase teavitustöö tegemisel ning doonorite leidmisel. Ühenduse liikmed ning eri sektoreid esindavad ELi tasandi ja riiklikud elundidoonorluse ja -siirdamisega tihedalt seotud organisatsioonid töötavad selle nimel, et suurendada teadlikkust, kättesaadavust ja juurdepääsu elundisiirdamisele. Toetame patsientide ühenduste jõupingutusi selles valdkonnas ning kutsume liikmesriike ja Euroopa Komisjoni üles tegema koostöös kodanikuühiskonnaga rohkem jõupingutusi, et kaasata ELi kodanikke ning anda kõigile võimalus doonorina elusid päästa.