Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Hilde Vautmansa, Eiropas Parlamenta deputāte no Beļģijas, un Ivans Jakovčičs, Eiropas Parlamenta deputāts no Horvātijas

Hilde Vautmansa, Eiropas Parlamenta deputāte no Beļģijas, un Ivans Jakovčičs, Eiropas Parlamenta deputāts no Horvātijas

Par godu Eiropas orgānu donoru dienai oktobrī mēs Briselē nesen rīkojām Eiropas Parlamenta sēdi sadarbībā ar Plaušu hipertensijas asociācijas Eiropas nodaļu. Kopā ar kolēģiem Romanu Tomcu un Alojzu Peterli mēs šo pasākumu uzskatījām par iespēju pievērst uzmanību sasāpējušajai situācijai, kad tūkstošiem slimnieku visā ES gaida rindu uz orgānu pārstādīšanu, bet diez vai sagaidīs šo dzīvības glābšanai nepieciešamo operāciju. Pētījumi liecina, ka ik dienu mirst 16 pacienti, nesaņēmuši tiem nepieciešamos orgānus. Tāpēc plašākai orgānu ziedošanai jābūt augstai ES, dalībvalstu valdību un visas sabiedrības prioritātei. 

ES līmenī svarīgs solis bija ES rīcības plāns orgānu ziedošanas un transplantācijas jomā, kas veicināja apmācību, pārrobežu apmaiņu un paraugprakses apmaiņu starp dalībvalstīm. Izmantojot sabiedrības veselības programmu, Komisija līdzfinansēja vairākus Eiropas projektus, lai sniegtu praktisku atbalstu dalībvalstīm un palīdzētu tām uzlabot orgānu ziedošanas programmas. Žurnālistiem tika organizēti vairāki semināri, kuru rezultātā šis jautājums tika plašāk aplūkots plašsaziņas līdzekļos, tādējādi vairojot iedzīvotāju izpratni. Eiropas Padomes publicētie dati liecina, ka centieni ir atmaksājušies: 2015. gadā Eiropas Savienībā bija par 800 orgānu pārstādīšanas operācijām vairāk nekā gadu iepriekš. Tās ir iepriecinošas ziņas, kas nozīmē, ka 5 gadu laikā papildus būs pieejami 4000 transplantējamie orgāni – par 14 % vairāk nekā 2010. gadā.

Arī orgānu apmaiņa kļūst par nozīmīgu veidu, kā palīdzēt pacientiem. Vienotajā rīcībā FOEDUS nesen izstrādātā IT lietotne ļauj piedāvāt orgānus, kas nav piešķirti izcelsmes valstī. Lietotnes izmēģinājuma posmā jau ir notikušas 23 pārstādīšanas operācijas, kurās saņēmēji galvenokārt bija bērni, kam šāda iespēja citādi būtu bijusi liegta. Šoruden uz 3 gadiem sāks darboties vēl divi citi ES finansēti projekti, ko izvirzīja mūsu kolēģi ES Parlamenta deputāti Kārina Kadenbaha un Gabriels Mato. Tie attieksies uz hroniskām nieru slimībām un orgānu ziedošanas un transplantācijas sistēmu uzlabošanu, rīkojot mācības un vairojot sabiedrības informētību.

Visas šīs iniciatīvas liecina, ka Eiropas Savienība, apvienojot resursus un zināšanas šajā jomā, spēj pacientiem nodrošināt reālus rezultātus. Tagad, kad ES rīcības plāns ir pabeigts un tiek izvērtēts, ir laiks padomāt par turpinājumu. Ir skaidrs, ka šajā jomā vēl ir daudz darāmā. Kāpēc visās dalībvalstīs orgānu ziedošana nevarētu būt tikpat izplatīta kā Spānijā un Horvātijā? Virzība, kuru iesācis rīcības plāns, katrā ziņā ir jāsaglabā un jānostiprina.

Izšķiroša loma šajā ziņā būs pacientu apvienībām, pieradinot sabiedrību pie domas, ka ir vērts kļūt par orgānu donoru. Tā Plaušu hipertensijas asociācijas Eiropas nodaļa ir nākusi klajā ar aicinājumu uzlabot orgānu ziedošanu un transplantāciju visā ES. Šī, kā arī vairākas citas vadošas ES un valstu līmeņa organizācijas, kas pārstāv citas slimības, kuru ārstēšanā orgānu pārstādīšana ir nozīmīgs risinājums, iestājas par transplantējamo orgānu plašāku pieejamību un uzlabotu piekļuvi tiem, kā arī par sabiedrības izpratnes vairošanu. Mēs atbalstām pacientu apvienību iniciatīvas šajā jomā un aicinām dalībvalstis un Komisiju sadarbībā ar pilsonisko sabiedrību pielikt lielākas pūles, lai mudinātu ES iedzīvotājus iesaistīties šajā procesā un gādāt, ka mēs katrs varētu glābt citu cilvēku dzīvību, kļūstot par orgānu donoru.