Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Hilde Vautmans, poslanka Evropskega parlamenta iz Belgije in Ivan Jakovčić, poslanec Evropskega parlamenta iz Hrvaške

Hilde Vautmans, poslanka Evropskega parlamenta iz Belgije in Ivan Jakovčić, poslanec Evropskega parlamenta iz Hrvaške

Ob evropskem dnevu darovanja organov oktobra smo v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravili sejo skupaj z Društvom za pljučno hipertenzijo Evropa (PHA Evropa). S kolegoma Romano Tomc in Alojzom Peterletom smo bili enakih misli: s tem dogodkom lahko opozorimo na našo zaskrbljenost zaradi več tisoč pacientov, ki v Evropski uniji čakajo na presaditev organa, vendar ne bodo dočakali posega, ki bi jim rešil življenje. Raziskave kažejo, da vsak dan umre 16 pacientov, ki čakajo na presaditev organa. Spodbujanje državljanov k darovanju organov mora zato ostati prednostna naloga držav članic. 

Na ravni EU je bilo veliko dela opravljenega z akcijskim načrtom EU za darovanje in presajanje organov, ki je spodbujal usposabljanje strokovnjakov in čezmejno izmenjavo dobrih praks med državami članicami. Evropska komisija je s svojim javnozdravstvenim programom sofinancirala številne evropske projekte in tako praktično podprla prizadevanja držav članic, da izboljšajo svoje programe darovanja organov. Zvrstile so se številne delavnice za novinarje, posledično se je povečalo medijsko poročanje o tem vprašanju in s tem zavedanje javnosti. Po podatkih Sveta Evrope so se vsa ta prizadevanja in trud obrestovali. Leta 2015 je bilo v EU opravljenih dobrih 800 presaditev več kot leta 2014. Da je trend spodbuden, dokazujejo tudi podatki za obdobje 5 let, saj je število presaditev naraslo za več kot 4 000, kar je 14-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2010.

Pomembno vlogo pri pomoči pacientom ima tudi sodelovanje držav članic pri darovanju organov. Informacijsko orodje, ki so ga pred kratkim razvili pri skupnem podjetju FOEDUS, se je že obneslo pri iskanju organov, ki jih v domovini pacientov ni bilo. V pilotni fazi je omogočilo 23 presaditev, predvsem pri otrocih, ki brez tega orodja ne bi bile možne. Jeseni sta stekla še dva projekta, ki ju financira EU. Predlagala sta ju kolega poslanca v Evropskem parlamentu Karin Kadenbach in Gabriel Mato, izvajala se bosta 3 leta. Projekta sta namenjena izboljšavam sistemov darovanja in presaditve organov pri kroničnih ledvičnih bolnikih, in sicer z izobraževanjem in usposabljanjem strokovnjakov ter ozaveščanjem javnosti.

Vse to dokazuje, kako učinkovito ukrepa EU, kadar združi vire in strokovno znanje. Akcijski načrt EU je zdaj zaključen in je v postopku ocenjevanja. Čas je torej za razmislek o naslednjih korakih. Nobenega dvoma ni, da je treba še veliko narediti. Zakaj vse države članice ne dosegajo podobnih rezultatov v darovanju organov kot denimo Španija in Hrvaška? Akcijski načrt je ustvaril pogoje, ki jih moramo v naslednjih korakih ohraniti in še utrditi.

Združenja pacientov bodo imela odločilno vlogo pri ozaveščanju javnosti o pomenu darovanja organov. Društvo za pljučno hipertenzijo Evropa (PHA Evropa) si bo s splošnim pozivom k ukrepanju prizadevalo izboljšati darovanje in presaditve organov v EU. Skupaj s številnimi drugimi vodilnimi nacionalnimi in evropskimi združenji pacientov, za katere je darovanje in presaditev organov izjemno pomembno, se bo zavzemalo za večjo ozaveščenost javnosti ter razpoložljivost in dostopnost organov za presajanje. Pobude združenj pacientov odločno podpiramo in pozivamo države članice in Evropsko komisijo, naj skupaj s civilno družbo še povečajo prizadevanja in spodbudijo državljane EU k darovanju organov in reševanju človeških življenj.