Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Hilde Vautmansová, poslankyňa Európskeho parlamentu – Belgicko a Ivan Jakovčić, poslanec Európskeho parlamentu – Chorvátsko

Hilde Vautmansová, poslankyňa Európskeho parlamentu – Belgicko a Ivan Jakovčić, poslanec Európskeho parlamentu – Chorvátsko

Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva orgánov v októbri sme nedávno boli hostiteľom zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli, ktoré sa organizovalo v spolupráci s Európskou asociáciou pľúcnej hypertenzie (PHA Europe). Spoločne s našimi kolegami Romanou Tomcovou a Alojzom Peterlem sme v tomto podujatí videli príležitosť zdôrazniť svoje obavy o tisíce pacientov na zoznamoch čakateľov na transplantácie v celej EÚ, ktorým sa nikdy neposkytne liečba, ktorá by im zachránila život. Z výskumu vyplýva, že každý deň zomrie 16 pacientov čakajúcich na orgán, ktorý potrebujú. Zvyšovanie miery darcovstva orgánov preto musí mať aj naďalej vysokú prioritu pre EÚ, vlády členských štátov a všetkých občanov. 

Na úrovni EÚ sa vynaložilo značné úsilie prostredníctvom akčného plánu EÚ v oblasti darcovstva a transplantácie orgánov, v rámci ktorého sa podporovala odborná príprava, cezhraničné výmeny a výmena najlepších postupov medzi členskými štátmi. Pomocou programu v oblasti verejného zdravia Komisia spolufinancovala niekoľko európskych projektov s cieľom poskytnúť praktickú pomoc členským štátom a pomôcť im zlepšiť ich programy darcovstva. Viaceré semináre pre novinárov prispeli k vyššiemu mediálnemu pokrytiu tejto témy a pomohli zlepšiť informovanosť verejnosti. Z údajov, ktoré uverejnila Rada Európy, vyplýva, že úsilie prinieslo pozitívne výsledky. V roku 2015 sa v EÚ uskutočnilo o 800 transplantácií orgánov viac ako v roku 2014. Potvrdzuje sa tým povzbudivý vývoj, ktorý sa prejavil na zvýšení počtu transplantácií počas 5 rokov o 4 000 prípadov, čo v porovnaní s rokom 2010 predstavuje nárast o 14 %.

Výmena informácií o orgánoch sa tiež stáva významným spôsobom pomoci pacientom. Už sa využíva IT nástroj, ktorý vznikol v rámci jednotnej akcie FOEDUS, na ponuku orgánov, ktoré nie sú pridelené v domovskej krajine. Tento nástroj umožnil počas pilotnej fázy vykonať 23 transplantácií, a to predovšetkým u detí, ktoré by inak nebolo možné uskutočniť. Na jeseň tohto roku štartujú dva ďalšie projekty financované EÚ, ktoré navrhli naši kolegovia a poslanci Európskeho parlamentu Karin Kadenbachová a Gabriel Mato, a ktoré budú trvať 3 roky. Ich cieľom je boj proti chronickým ochoreniam obličiek a skvalitnenie systémov darcovstva a transplantácií pomocou odbornej prípravy a činností na zvyšovanie informovanosti.

Z toho všetkého vyplýva, že keď EÚ spojí dohromady svoje zdroje a odbornosť v tejto oblasti, môže to priniesť skutočné výsledky pre pacientov. Akčný plán EÚ je v súčasnosti už ukončený a prebieha jeho vyhodnotenie – preto je čas rozmýšľať, aké budú ďalšie kroky. Je jasné, že je potrebné urobiť oveľa viac. Prečo sa všetkým členským štátom nedarí dosiahnuť mieru darcovstva, ktorú majú Španielsko a Chorvátsko? Rozmach dosiahnutý prostredníctvom akčného plánu je potrebné počas ďalšieho vývoja udržať a posilňovať.

Združenia pacientov budú zohrávať dôležitú úlohu pri tom, aby u širokej verejnosti podporili myšlienku stať sa darcom orgánov. Asociácia PHA Europe má vedúcu pozíciu pri podporovaní viacúrovňovej výzvy na opatrenia s cieľom zvýšiť mieru darcovstva a transplantácií v celej EÚ. Jej členovia, ako aj viaceré vedúce organizácie na úrovni EÚ a na národnej úrovni zaoberajúce sa inými ochoreniami, pri ktorých má darcovstvo orgánov a transplantácia veľký význam, podporujú rozširovanie povedomia, zvyšovanie dostupnosti a zlepšovanie prístupu k transplantáciám orgánov. Podporujeme iniciatívy združení pacientov v tejto oblasti a vyzývame členské štáty a Komisiu na vynakladanie väčšieho úsilia, aby v spolupráci s občianskou spoločnosťou zvýšili zapojenosť občanov EÚ a podporili tak darcovstvo orgánov ako jednoduchý spôsob, ktorým môže ktokoľvek z nás zachrániť život.