Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Martin Seychell, namestnik generalnega direktorja direktorata za zdravje in varnost hrane, Evropska komisija

Martin Seychell, namestnik generalnega direktorja direktorata za zdravje in varnost hrane, Evropska komisija

Kako denar evropskih davkoplačevalcev vlagamo v zdravje? S sredstvi evropskih strukturnih in investicijskih skladov bodo naložbe v zdravstvo v obdobju 2014–2020 usmerjene v rezultate in temeljile na potrebah.  Tako želimo zmanjšati neenakosti v zdravju in vsem državljanom EU olajšati dostop do zdravstvenega varstva visoke kakovosti.  Na kratko, vsem želimo omogočiti pravičnejše in boljše zdravstvene storitve.

Naložbe v zdravstvo, ki jih omogočata Evropski sklad za regionalni razvoj in Evropski socialni sklad, bodo namenjene posebnim ciljem, kot so izboljšanje osnovnega zdravstvenega varstva in skupnostne oskrbe, promocija zdravja in preprečevanje bolezni, programi za aktivno in zdravo staranje, vseživljenjsko medicinsko usposabljanje in e-zdravje. 

Sredstva bodo namenjena tudi za raziskave in inovacije v zdravstvu, tudi za MSP s področja zdravja, upravno in institucionalno izgradnjo zmogljivosti za zdravstvene organe ter programe za izboljšanje energetske učinkovitosti bolnišnic ali ravnanje z nevarnimi medicinskimi odpadki.

Naložbe v zdravstveno infrastrukturo so v programskem obdobju 2014–2020 bolj ciljno usmerjene in bolje zasnovane kot v prejšnjih programskih obdobjih ter morajo v skladu z novimi pravili skladov za obdobje 2014–2020 spoštovati nacionalne in regionalne strateške okvire politik.  Če povzamem: naložbe bodo bolj usmerjene v doseganje trajnostnih rezultatov.  

Uporaba in obseg naložb se med državami razlikujeta, vendar pa bo za zdravstveno infrastrukturo 28 držav članic v obdobju 2014–2020 skupaj namenjenih 3,8 milijarde evrov, dodatnih 954 milijonov evrov pa za uporabo IKT v zdravstvu. Poleg tega bodo države več kot 4 milijarde evrov namenile za „mehke“ naložbe v zdravstvo, denimo za povezovanje zdravstvenega in socialnega varstva ter ukrepe za aktivno in zdravo staranje.

GD za zdravje in varnost hrane je med pripravo novega programskega obdobja za sklade tesno sodeloval z generalnima direktoratoma za regionalni razvoj in zaposlovanje pri določanju, kako sredstva uporabiti za naložbe v zdravstvo, svetoval o prednostnih nalogah zdravstvene politike, sodeloval v medsektorskih posvetovanjih o vseh programskih dokumentih ter se udeležil medsektorskih in dvostranskih srečanj z državami članicami. Poleg tega je imel GD za zdravje in varno hrano vodilno vlogo pri opredelitvi t.i. predhodne pogojenosti v zvezi z zdravstvom, ki je pogoj za uporabo sredstev evropskih strukturnih in investicijskih skladov za naložbe v zdravstvo.

Naložbe skladov ne prinašajo koristi samo enemu delu prebivalstva na škodo drugih – koristijo vsem in pripomorejo k temu, da bomo vsem Evropejcem lahko omogočili enake možnosti za dolgo, zdravo in produktivno življenje. 

Investing in health through European Structural and Investment Funds

Več o tej temi