Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Isabel de la Mata, hlavní poradkyně se zvláštním zájmem v oblasti veřejného zdraví

Isabel de la Mata, hlavní poradkyně se zvláštním zájmem v oblasti veřejného zdraví

V důsledku současné hospodářské krize a politických nepokojů v sousedních zemích Unie se věnuje stále větší pozornost otázkám zdraví migrantů a některých národnostních menšin (například Romů). Veřejná diskuse se spíše zaměřuje na problémy, jako jsou obava ze zneužití systému zdravotní péče, obava, že tyto skupiny obyvatel systémy zdravotní péče zatěžují, a strach z šíření infekčních chorob.

Mnohé skupiny migrantů jsou však často ve skutečnosti zdravější než celková populace, a to navzdory tomu, že v řadě zemí migranti a některé etnické menšiny nevyužívají dostupné zdravotnické služby dostatečně. Je však zřejmé, že některé z těchto skupin jsou pravděpodobně vystaveny nákazám více, a to z takových příčin, jako jsou špatné sociálně-ekonomické postavení, omezený přístup ke zdravotní péči a neznalost nabízených služeb, jakož i stigma a diskriminace.

Závěry Rady z prosince 2007 zdůrazňují, že problematiku zdraví migrantů a stav veřejného zdraví v EU nelze oddělovat. Rada při té příležitosti proto vyzvala Evropskou komisi, aby činnosti v této oblasti podporovala, a to prostřednictvím druhého akčního programu Společenství v oblasti zdraví (2008-2013)pdf. Tento program umožnil podpořit několik společných akcí týkajících se zdraví přistěhovalců, včetně výměny osvědčených postupů, ukazatelů a informací pro migranty.

Ve sdělení Komise o nerovnostech v oblasti zdraví – „Solidarita v oblasti zdraví“ byla za jednu z priorit označena potřeba dalších iniciativ zabývajících se zdravím přistěhovalců, včetně přístupu ke zdravotní péči a preventivní péči.

V rámci španělského předsednictví EU v roce 2010 byly migrace a zdraví zahrnuty do zastřešujícího tématu nerovností v oblasti zdraví. To vedlo k přijetí závěrů Rady týkajících se „Rovnosti a zdraví jako součásti všech politik: Solidarita v oblasti zdraví“.pdf

V roce 2011 přijala Komise sdělení pod názvem Rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020, jehož cílem je podpořit evropské země při zlepšování života Romů, včetně těch kočovných. Tento rámec stanovuje čtyři pilíře – oblasti, ve kterých mají členské státy usilovat o lepší integraci Romů: přístup ke vzdělání, zaměstnanost, zdravotní péče a bydlení. Všechny členské státy se zavázaly k integrovanému přístupu v těchto čtyřech oblastech a vypracovaly vnitrostátní strategie k řešení těchto prioritních oblastí.

Komise členské státy podporuje a uzavřela smlouvu na přípravu zprávy k posouzení zdravotního stavu a životního stylu romského obyvatelstva, a to zejména se zaměřením na země s velkým počtem romských obyvatel. Studie by měla informovat o pokroku členských států při provádění vnitrostátních strategií integrace Romů v oblasti zdraví, jakož i o nástrojích pro monitorování, které jsou v členských státech k dispozici. Příprava zprávy potrvá přibližně 12 měsíců a její zveřejnění se plánuje na začátek roku 2014. Kromě toho SANCO spolupracuje s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM). Ta by po dobu příštích tří let měla spolu s členskými státy řešit otázku přiměřenosti zdravotnických služeb a přístupu k nim pro přistěhovalce a příslušníky etnických menšin.

Zdraví migrantů

Více k tomuto tématu