breadcrumb.ecName

Tím MMB je víťazom poľského vydania súťaže Grand Challenge za vývoj technológie v oblasti veternej energie

  • 16 Mar 2022
Aneta Ruzik, programová manažérka poľského vydania súťaže Grand Challenge – Energy, hovorí pre časopis Panorama o organizácii súťaže, ktorú vyhral tím Gdansk MMB pod vedením profesora Zbigniewa Krzemińského za najlepší prototyp domácej veternej elektrárne. Grand Challenge – Energy bola otvorená súťaž pre inovátorov, vynálezcov, výskumníkov a študentov so zameraním na energiu z obnoviteľných zdrojov. Výzvou bolo navrhnúť a predstaviť nové zariadenie, ktoré tým najefektívnejším spôsobom premieňa vietor na elektrickú energiu a skladuje energiu. Cieľom súťaže je riešiť sociálno-ekonomické výzvy súvisiace s prechodom ku klimatickej neutralite hľadaním miestnych, ľahko realizovateľných riešení na zníženie znečistenia ovzdušia a emisií skleníkových plynov. Riešenie vyvinuté v rámci výzvy by mohlo poskytnúť spôsob, ako poskytovať prístup k elektrickej energii mimo siete a predovšetkým prispieť k úsporám pre domácnosti. Víťaz získal cenu 1 milión PLN z finančných prostriedkov politiky súdržnosti (EFRR).
Tím MMB je víťazom poľského vydania súťaže Grand Challenge za vývoj technológie v oblasti veternej energie

Môžete vysvetliť podstatu vašej iniciatívy a ako ste na tento nápad prišli? 

Grand Challenge Energy je jedinečný vzorec odkazujúci na súťaže typu Grand Challenge, ktoré odštartovala v roku 2004 americká agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Poľské národné centrum pre výskum a vývoj (NCBR) po konzultácii s vedeckými odborníkmi stanovilo v roku 2019 výzvu v oblasti výskumu ako technologickú odpoveď na veľký sociálny a energetický problém.

Na riešenie tejto výzvy sme pozvali rozsiahlu skupinu účastníkov vrátane inovátorov, študentov a študentských klubov, garážových vynálezcov a nadšencov. Na rozdiel od iných programov NCBR financovaných EÚ organizovaných na základe grantového vzorca sa Grand Challenge Energy zameriava na jednotlivcov. Vďaka otvorenému vzorcu, minimu formalít a pomerne nízkym nákladom na riešenie výzvy mal možnosť zúčastniť sa každý vynálezca. 

Realizácia výzvy sa riadila cieľom podnietiť tvorbu a rozvoj prelomových riešení v oblasti malých, efektívnych inštalácií využívajúcich veternú energiu a prípadne aj skladovania energie. 

Pre účastníkov súťaže Grand Challenge Energy bol stanovený konkrétny výskumný problém. Úlohou bolo čo najefektívnejším spôsobom premeniť veternú energiu na elektrinu s voliteľnou možnosťou skladovania energie. Technológie vyvinuté v rámci Grand Challenge majú možnosť osvedčiť sa na rôznych miestach: nielen v našich domácnostiach, ale napríklad aj vo verejných budovách, agroturistických centrách, horských prístreškoch, podzemných chodbách a železničných tuneloch. Projekt tak prispeje k podpore energetiky, ktorá využíva obnoviteľné zdroje energie v mnohých aspektoch nášho života. 

S akými najväčšími výzvami ste sa stretli pri organizovaní tohto podujatia?

Najväčšia výzva sa týkala nastavenia podmienok technologickej súťaže. Je to oveľa náročnejšie ako napríklad organizovanie športovej súťaže. Táto náročnosť vyplýva z potreby správne zvoliť kritériá a merateľné parametre, ktoré umožnia objektívne posúdiť širokú škálu riešení navrhovaných účastníkmi. 

Ďalšia výzva súvisela s prípravou systémov umelého merania vetra pre 51 veterných mlynov súťažiacich v semifinále. Napriek problémom, s ktorými sme sa stretli, sme dokázali, že je skutočne možné zorganizovať súťaž v oblasti technológie. 

Víťazný tím predstavil najlepší prototyp domácej veternej elektrárne. Čo bolo na tejto novej technológii také zvláštne? Dá sa použiť ako reálne riešenie do budúcnosti?

Víťazom sa stal tím MMB z Gdanska pod vedením profesora Zbigniewa Krzemińského. Víťazný tím tvoria špecialisti, ktorí sa denne venujú navrhovaniu elektronických systémov, výkonovej elektroniky a pohonných zariadení. Získané skúsenosti zúročili počas svojej účasti na Grand Challenge.

Veterný mlyn, ktorý bol vyvinutý spolu so systémom, vychádza predovšetkým z rozsiahleho know-how v oblasti navrhovania, dimenzovania a výpočtu energetickej bilancie a bilancie účinnosti prostredníctvom premeny veternej energie na elektrinu. 

Veterná farma, ktorú tím vytvoril, je vybavená vysokovýkonnou turbínou. Každá fáza premeny energie je skonštruovaná spôsobom, ktorý zabezpečuje vysokú účinnosť. Používa algoritmy na optimálne riadenie turbíny v ustálených podmienkach, pričom sa zohľadňuje akumulácia energie. Zariadenie funguje bez akéhokoľvek obmedzenia výkonu pri silnom vetre a využíva maximum veternej energie pri nízkej aj vysokej rýchlosti. Počas finále vyrobil víťazný veterný mlyn až 1,7 kWh energie, ten na druhom mieste menej ako 1 kWh, preto víťazstvo nebolo náhodné. 

Na súťaž bola využitá finančná pomoc EÚ. Ako ste sa dozvedeli o finančných prostriedkoch EÚ a iniciatívach spolufinancovaných EÚ?

Áno, finančné prostriedky EÚ boli základom na realizáciu tejto súťaže a umožnili udelenie finančnej odmeny. Sme veľmi radi, že Európska únia podporuje financovanie takýchto druhov iniciatív. Vďaka tomu dokážeme zvyšovať potenciál inovácie a vytvárať prostredie na vývoj nových technológií. NCBR priebežne monitoruje možnosti financovania výskumných a vývojových činností s využitím európskych finančných prostriedkov. 

Plánujete do budúcna aj iné podobné projekty? Alebo možno druhý ročník Grand Challenge? 

Určite budeme organizovať ďalšie súťaže v rôznych oblastiach, či už v oblasti technológií, ale potenciálne aj v spojení s riešeniami či koncepciami okrem iného v oblastiach IT, poľnohospodárstva, bezpečnosti či Európskej zelenej dohody. Vzorec Grand Challenge predstavuje účinný spôsob, ako získať nové technológie za pomerne nízke finančné náklady, a umožňuje účasť širokému spektru záujemcov, pretože do súťaže sa môže zapojiť každý, kto má nápad na riešenie. Tento typ súťaže je takisto skvelou zábavou a veľkým mobilizátorom trhu, a preto chceme, aby pokračovala. 

Ďalšie informácie:

Grand Challenge – Energy (v poľštine)