breadcrumb.ecName

Tým MMB vyhrál polskou Velkou výzvu k vývoji technologie na zpracování větrné energie

  • 16 Mar 2022
Aneta Ruziková, programová manažerka polské Velké výzvy – Energie, v rozhovoru pro Panorama sdílela své poznatky z organizace soutěže o nejlepší prototyp domácí větrné elektrárny, kterou vyhrál tým MMB z Gdaňsku vedený profesorem Zbigniewem Krzemińským. Velká výzva – Energie byla soutěž otevřená všem inovátorům, vynálezcům, výzkumným pracovníkům a studentům a zaměřila se na obnovitelné zdroje energie. Úkolem bylo navrhnout a představit nové zařízení, které mění vítr na elektrickou energii a co nejefektivněji ji následně ukládá. Soutěž si za cíl kladla řešení socioekonomických problémů spojených s přechodem na klimatickou neutralitu, které vidí v nalezení lokálních, jednoduše implementovatelných nápadů, které snižují znečištění ovzduší i emise skleníkových plynů. Řešení vyvinuté v rámci této výzvy by mohlo umožnit přístup k elektřině mimo běžnou síť a především přispět k úsporám samotných domácností. Vítěz obdržel cenu 1 milion PLN, která byla financována z fondů politiky soudržnosti (EFRR).
Tým MMB vyhrál polskou Velkou výzvu k vývoji technologie na zpracování větrné energie

Můžete nám přiblížit, čím se vaše iniciativa zabývá a jak jste vůbec na tento nápad přišli? 

Velká výzva  Energie je unikátní program odkazující na soutěže typu Grand Challenge, které v roce 2004 iniciovala americká agentura DARPA (tj. Defense Advanced Research Projects Agency). Polské Národní centrum pro výzkum a vývoj (NCVV) v roce 2019 po konzultaci s vědeckými odborníky zveřejnilo výzkumnou výzvu, která měla působit jako technologická odpověď na významný společenský a energetický problém.

K účasti a vyřešení této výzvy jsme oslovili širokou skupinu osob, včetně inovátorů, studentů a studentských klubů, amatérských vynálezců a jiných nadšenců. Na rozdíl od ostatních programů NCVV financovaných z EU a organizovaných jako grantové programy je Velká výzva Energie zaměřena na jednotlivce. Díky tomuto otevřenému konceptu, minimálnímu formalismu a relativně nízkým nákladům na řešení dané výzvy měl každý vynálezce možnost se této soutěže zúčastnit. 

Realizace výzvy byla vedena s cílem podpořit vytváření a vývoj průlomových řešení v oblasti malých, avšak efektivních zařízení, která využívají větrnou energii a případně ji i následně skladují. 

Pro účastníky Velké výzvy Energie byl stanoven konkrétní výzkumný problém. Jejich úkolem bylo co nejefektivněji přeměnit větrnou energii na elektřinu a případně využít možnost skladování této energie. Technologie vyvinuté jako součást Velké výzvy se mohou osvědčit na mnoha místech: nejen v našich domovech, ale také například ve veřejných budovách, agroturistických centrech, horských útulnách, podzemních chodbách i železničních tunelech. Tento projekt proto pomůže prosazovat energii získanou z obnovitelných zdrojů v mnoha aspektech našich životů. 

Jakým největším výzvám jste během organizace této události čelili?

Největší výzvou bylo nastavení podmínek pro technologickou soutěž, což je mnohem obtížnější než například během organizace sportovních soutěží. Tato obtížnost vyplývá z potřeby vhodně zvolit kritéria a měřitelné parametry, které umožní objektivní posouzení široké škály řešení, která byla účastníky navržena. 

Další výzvu představovala příprava umělých systémů měření větru pro 51 větrných mlýnů, které soutěžily v semifinále. Navzdory všem problémům, se kterými jsme se museli vypořádat, jsme však dokázali, že uspořádat soutěž v oblasti technologií je doopravdy možné. 

Vítězný tým představil nejlepší prototyp domácí větrné elektrárny. Co bylo na této nové technologii tak speciální? Lze ji využít jako skutečné řešení do budoucna?

Výhercem se stal tým MBB z Gdaňsku, který vedl profesor Zbigniew Krzemiński. Tento tým byl složen z odborníků, kteří se denně zabývají konstrukcí elektronických systémů, výkonové elektroniky a pohonných zařízení. Jejich zkušenosti se jim během účasti na Velké výzvě bohatě vyplatily.

Větrný mlýn, který byl společně s daným systémem vyvinut, je založen především na rozsáhlém know-how v oblasti konstrukce, dimenzování a výpočtu energetické bilance a bilance účinnosti v případě přeměny větrné energie na elektřinu. 

Malá větrná elektrárna, kterou tým vytvořil, je vybavena vysoce výkonnou turbínou. Každé stádium přeměny energie je konstruováno tak, aby byla zabezpečena vysoká účinnost prototypu. Elektrárna využívá algoritmy pro optimální řízení turbíny v ustálených podmínkách, které zohledňují také ukládání energie. Zařízení pracuje bez omezení výkonu při silném větru a využívá maximum energie větru při nízkých i vysokých rychlostech. Během finálových kol vyrobil vítězný větrný mlýn až 1,7 kWh energie, zatímco druhý v pořadí vyrobil méně než 1 kWh, vítězství proto určitě nebylo náhodné. 

Samotná soutěž využila finanční pomoci EU. Jak jste se dozvěděli o financování z EU a iniciativách spolufinancovaných EU?

Ano, základní prvek nezbytný k uspořádání této soutěže představovaly fondy EU, které umožnily financovat samotnou cenu. Velmi nás těší, že Evropská unie podporuje financování těchto typů iniciativ, díky nimž můžeme zvyšovat potenciál k inovacím a vytvářet prostředí pro rozvoj nových technologií. NCVV průběžně sleduje možnosti financování výzkumných a vývojových prací za využití evropských fondů. 

Máte do budoucna v plánu další podobné projekty? Nebo možná druhý ročník Velké výzvy? 

Určitě zorganizujeme další soutěže v různých oborech – jak z oblasti technologií, tak případně i k tvorbě řešení nebo konceptů mimo jiné v oblasti IT, zemědělství, bezpečnosti nebo Zelené dohody pro Evropu. Koncept Velké výzvy je účinný způsob, jak získat nové technologie s relativně malými finančními náklady, přičemž umožňuje účast širokému okruhu zájemců, neboť soutěže se může zúčastnit každý, kdo vymyslí řešení konkrétního problému. Tento typ soutěže je také pro všechny velkou zábavou a skvěle mobilizuje zainteresované osoby – proto chceme, aby i nadále pokračoval. 

Další informace:

Velká výzva – Energie (v polštině)