breadcrumb.ecName

MMB komanda laimėjo Lenkijos konkursą „Didysis iššūkis“ vėjo energijos technologijai plėtoti

  • 16 Mar 2022
Lenkijos konkurso „Didysis iššūkis. Energetika“ programų vadovė Aneta Ruzik kalbasi su „Panorama“ apie konkurso, kurį laimėjo prof. Zbigniewo Krzemińskio vadovaujama Gdansko MMB komanda, pasiūliusi geriausią buitinės vėjo jėgainės prototipą, organizavimą. „Didysis iššūkis. Energetika“ buvo atviras konkursas, skirtas novatoriams, išradėjams, mokslininkams ir studentams. Jame daugiausia dėmesio teko atsinaujinančiųjų išteklių energijai. Pagrindinė užduotis buvo sukurti ir pristatyti naują įrenginį, kuris vėją paverčia elektros energija ir efektyviausiai taupo energiją. Konkursu siekiama spręsti socialinius ir ekonominius iššūkius, susijusius su perėjimu prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos, ieškant vietinių, lengvai įgyvendinamų sprendimų, kaip sumažinti oro taršą ir išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Konkurso metu sukurtas sprendimas galėtų suteikti galimybę gauti elektros energijos ne iš tinklo ir, svarbiausia, padėtų namų ūkiams taupyti. Nugalėtojui buvo įteiktas vieno milijono zlotų prizas, skirtas iš sanglaudos politikos lėšų (ERPF).
MMB komanda laimėjo Lenkijos konkursą „Didysis iššūkis“ vėjo energijos technologijai plėtoti

Ar galite papasakoti apie savo iniciatyvą ir kaip kilo ši idėja? 

„Didysis iššūkis. Energetika“ yra unikalus konkurso formatas, paremtas „Didžiojo iššūkio“ tipo konkursais, kuriuos 2004 m. pradėjo JAV gynybos departamento Priešakinių gynybos tyrimų agentūra (DARPA). Lenkijos nacionalinis tyrimų ir plėtros centras (NCBR), konsultuodamasis su mokslo ekspertais, 2019 m. paskelbė mokslinių tyrimų konkursą kaip technologinį atsaką į didelę socialinę ir energetikos problemą.

Prisijungti pakvietėme platų būrį dalyvių: novatorius, studentus ir studentų klubus, išradėjus mėgėjus ir entuziastus. Skirtingai nuo kitų ES finansuojamų NCBR programų, organizuojamų pagal dotacijų schemą, „Didysis iššūkis. Energetika“ yra skirtas fiziniams asmenims. Dėl atviro formato, minimalių formalumų ir gana nedidelių dalyvavimo išlaidų iššūkyje galėjo dalyvauti kiekvienas išradėjas. 

Iššūkio tikslas buvo paskatinti kurti ir vystyti proveržio sprendimus nedidelės apimties efektyvių įrenginių, naudojančių vėjo energiją ir pasirinktinai energijos kaupimą, srityje. 

Konkurso „Didysis iššūkis. Energetika“ dalyviams buvo pristatyta konkreti tyrimo problema. Užduotis buvo efektyviausiu būdu vėjo energiją paversti elektros energija su pasirenkama energijos kaupimo galimybe. „Didžiojo iššūkio“ metu sukurtos technologijos turi galimybę įrodyti savo naudą įvairiose vietose: ne tik mūsų namuose, bet ir, pavyzdžiui, visuomeniniuose pastatuose, agroturizmo centruose, kalnų prieglaudose, požeminėse perėjose ir geležinkelio tuneliuose. Taigi projektas padės skatinti energetiką, naudojančią atsinaujinančiuosius energijos išteklius daugelyje mūsų gyvenimo aspektų. 

Su kokiais didžiausiais iššūkiais susidūrėte organizuodami šį konkursą?

Didžiausias iššūkis buvo technologijų konkurso sąlygų sudarymas. Tai padaryti daug sunkiau nei, pavyzdžiui, organizuojant sporto varžybas. O sunku todėl, kad reikia tinkamai parinkti kriterijus ir išmatuojamus parametrus, kurie leistų objektyviai įvertinti daugybę dalyvių siūlomų sprendimų. 

Kitas iššūkis buvo susijęs su dirbtinio vėjo matavimo sistemų paruošimu pusfinalyje dalyvaujančiam 51-am vėjo malūnui. Visgi, nepaisant iškilusių sunkumų, įrodėme, kad surengti technologijų konkursą iš tikrųjų įmanoma. 

Laimėjusi komanda pristatė geriausią vietinės vėjo jėgainės prototipą. Kuo ypatinga ši nauja technologija? Ar ateityje ji gali būti naudojama kaip tikras sprendimas?

Konkursą laimėjo Gdansko MMB komanda, vadovaujama prof. Zbigniewo Krzemińskio. Laimėjusią komandą sudaro specialistai, kasdien projektuojantys elektronines sistemas, galios elektroniką ir varomuosius įrenginius. Jų įgyta patirtis pasitarnavo „Didžiajame iššūkyje“.

Kartu su sistema sukurtas vėjo malūnas visų pirma yra paremtas plačiomis žiniomis apie projektavimą, matmenų nustatymą ir energijos balanso bei efektyvumo balanso vėjo energiją paverčiant elektra apskaičiavimą. 

Komandos sukurtame vėjo jėgainių parke sumontuota didelės galios turbina. Kiekvienas energijos konversijos etapas yra suprojektuotas taip, kad būtų užtikrintas didelis efektyvumas. Naudojami algoritmai, užtikrinantys optimalų turbinos valdymą pastovios būsenos sąlygomis, atsižvelgiant į energijos kaupimą. Įrenginys veikia be jokių galios apribojimų pučiant stipriam vėjui ir naudoja maksimalią vėjo energiją esant mažam ir dideliam greičiui. Finale laimėjęs vėjo malūnas generavo net 1,7 kWh energijos, o antrąją vietą užėmęs sprendimas – mažiau nei 1 kWh, todėl ši pergalė nebuvo atsitiktinė. 

Konkursui buvo panaudota ES finansinė parama. Kaip sužinojote apie ES fondus ir ES bendrai finansuojamas iniciatyvas?

Taip, ES lėšos buvo šio konkurso pagrindas ir leido finansuoti apdovanojimą. Labai džiaugiamės, kad Europos Sąjunga remia tokio pobūdžio iniciatyvų finansavimą, todėl galime padidinti inovacijų potencialą ir sukurti aplinką naujų technologijų vystymui. NCBR nuolat stebi mokslinių tyrimų ir plėtros darbų finansavimo Europos fondų lėšomis galimybes. 

Ar planuojate kitus tokio pobūdžio projektus ateityje? O galbūt surengsite dar vieną „Didįjį iššūkį“? 

Neabejotinai ir toliau organizuosime konkursus įvairiose srityse – tiek technologijų, tiek sprendimų ar koncepcijų kūrimo, be kita ko, IT, žemės ūkio, saugumo ar Europos žaliojo kurso srityse. „Didžiojo iššūkio“ formatas – tai efektyvus būdas įsigyti naujų technologijų patiriant santykinai nedideles finansines sąnaudas ir sudarantis galimybę dalyvauti įvairioms suinteresuotoms šalims, nes konkursas atviras visiems, kurie turi sprendimo idėją. Tokio tipo konkursai taip pat yra labai smagūs ir puikiai sutelkia rinką, todėl norime, kad jie ir toliau tęstųsi. 

Daugiau informacijos:

„Didysis iššūkis. Energetika“ (lenkų k.)