breadcrumb.ecName

MMB Team võidab Poola tuuleenergia tehnoloogia võistluse Grand Challenge

  • 16 Mar 2022
Poola võistluse „Grand Challenge – Energy“ programmijuht Aneta Ruzik rääkis Panoramale võistluse korraldamisest parima koduse tuuleelektrijaama prototüübi leidmiseks, mille võitis Gdański MMB Team professor Zbigniew Krzemiński juhtimisel. „Grand Challenge – Energy“ oli taastuvenergiat käsitlev avatud võistlus uuendajatele, leiutajatele, teadlastele ja üliõpilastele. Selle sisuks oli kujundada uus seade, mis muudab tuule elektrienergiaks ja salvestab seda energiat võimalikult tõhusalt, ning seda esitleda. Võistluse eesmärk oli käsitleda kliimaneutraalsusele üleminekuga seotud sotsiaal-majanduslikke probleeme, leides kohalikke ja lihtsalt rakendatavaid lahendusi õhusaaste ja kasvuhoonegaaside vähendamiseks. Võistluse tulemusel loodud lahendus võib pakkuda võimaluse kasutada elektrit võrguväliselt ja aidata kodumajapidamiste kulusid säästa. Võitja sai miljoni Poola zloti suuruse auhinna ühtekuuluvuspoliitika vahenditest (ERF).
MMB Team võidab Poola tuuleenergia tehnoloogia võistluse Grand Challenge

Kas võiksite selgitada algatuse sisu ja kust see alguse sai? 

„Grand Challenge Energy“ on ainulaadses vormis võistlus, mis toetub USA kaitseuuringute agentuuri DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) 2004. aastal algatatud Grand Challenge’i tüüpi võitlustele. Poola riiklik uurimis ja arenduskeskus NCBR kuulutas 2019. aastal välja teadusliku väljakutse tehnoloogilise lahenduse leidmiseks suurele sotsiaalsele ja energeetilisele probleemile.

Kutsusime selles võistluses osalema mitmekülgse sihtrühma, kuhu kuulus uuendajaid, üliõpilasi ja üliõpilasklubisid, harrastusleiutajaid ja asjaarmastajaid. Erinevalt teistest toetuse vormis korraldatud ja ELi rahastatud NCBRi programmidest on „Grand Challenge Energy“ suunatud üksikisikutele. Tänu avatud vormile, minimaalsetele formaalsustele ja väljakutsele vastamise suhteliselt väikestele kuludele oli igal leiutajal võimalik selleS osaleda. 

Võistluse eesmärk oli innustada looma ja arendama väikeste ja tõhusate tuuleenergiapaigaldiste ning soovitavalt ka energia salvestamise uuenduslikke lahendusi. 

Võistlusel „Grand Challenge Energy“ osalejatele anti konkreetne uurimisteema. Nende ülesanne oli muuta tuuleenergia võimalikult tõhusalt elektriks koos valikulise energia salvestamise lahendusega. Võistluse raames loodud tehnoloogiat saab rakendada peale kodumajapidamiste ka mitmel pool mujal, nagu avalikes hoonetes, taluturismi keskustes, mägimajakestes, maa-alustes käikudes ja raudteetunnelites. Seega aitab projekt edendada taastuvenergia kasutamist erinevates eluvaldkondades. 

Mis olid suurimad raskused selle ürituse korraldamisel?

Kõige raskem oli määrata kindlaks tehnoloogiavõistluse tingimused. See on palju raskem kui näiteks spordivõistluse korraldamine. Raskus seisneb selles, et valida õigesti kriteeriumid ja mõõdetavad näitajad, mis võimaldavad osalejate pakutud mitmesuguseid lahendusi objektiivselt hinnata. 

Samuti oli raske valmistada ette tuule mõõtmise tehissüsteeme poolfinaalis osalenud 51 tuuleveski jaoks. Vaatamata neile raskustele tõestasime, et tehnoloogiavõistluse korraldamine on tegelikult teostatav. 

Auhinna võitnud rühm esitas koduse tuuleelektrijaama parima prototüübi. Mille poolest paistis see uus tehnoloogia silma? Kas seda saab edaspidi tegeliku lahendusena kasutada?

Võistluse võitis MMB Team Gdańskist professor Zbigniew Krzemiński juhtimisel. Auhinna võitnud rühm koosneb spetsialistidest, kes tegelevad igapäevaselt elektroonikasüsteemide, jõuelektroonika ja liikurmasinate konstrueerimisega. Töö käigus omandatud kogemused tasusid end võitlusel osalemise käigus ära.

Loodud tuulik koos süsteemiga põhineb peamiselt põhjalikel oskusteadmistel tuuleenergia elektriks muutmise projekteerimise ja mõõtmestamise ning energiabilansi ja tõhususe tasakaalu arvutamise alal. 

Rühma loodud tuulepark on varustatud suure võimsusega turbiiniga. Energia muundamise iga etapp on konstrueeritud nii, et see tagaks suure tõhususe. Selleks kasutatakse turbiini optimaalse juhtimise algoritme püsiseisundi tingimustes, kus võetakse arvesse energia salvestamist. Seade töötab tugeva tuulega võimsuse piiranguteta ning kasutab maksimaalset tuuleenergiat nii madalal kui ka suurel kiirusel. Finaalvõitluse ajal genereeris võitnud tuuleveski koguni 1,7 kWh energiat, kui teiseks jäänud tuuleveski genereeris alla 1 kWh, ning seega ei olnud võit kaugeltki juhus. 

Võistlus sai ELi rahalist toetust. Kuidas saite teavet ELi vahenditest ja ELi kaasrahastatud algatustest?

Jah, ELi vahendid olid selle võistluse korraldamise alus ja võimaldasid seda auhinda rahastada. Meil on väga hea meel, et Euroopa Liit toetab selliste algatuste rahastamist, sest tänu sellele avanes meil võimalus suurendada uuenduspotentsiaali ja luua keskkond uue tehnoloogia arendamiseks. NCBR jälgib pidevalt teadus- ja arendustegevuse rahastamise võimalusi, sealhulgas Euroopa fondide kaudu. 

Kas teil on kavas ka edaspidi selliseid projekte korraldada? Kas teete ehk teisegi Grand Challenge’i? 

Kavatseme kindlasti ka edaspidi korraldada võistlusi erinevates valdkondades nii tehnoloogia alal kui võib-olla ka lahenduste ja kontseptsioonide loomiseks muu hulgas IT, põllumajanduse, julgeoleku või Euroopa rohelise kokkuleppe teemal. Grand Challenge’i vorm on tõhus uute tehnoloogiate saamiseks suhteliselt väheste rahaliste kuludega, kuid viisil, mis võimaldab erinevatel huvitatud osapooltel osaleda, sest võistlustulle võivad astuda kõik, kellel on hea idee. Sedalaadi võistlus on ka väga lõbus ja suurepärane turu mobiliseerija ning seepärast tahame seda ka jätkata. 

Lisateave:

„Grand Challenge – Energy“ (poola keeles)