breadcrumb.ecName

Az MMB-csapat nyerte Lengyelország szélenergia-technológiai nagy versenyét

  • 16 Mar 2022
A Lengyelországban megrendezett „Grand Challenge – Energia” elnevezésű verseny programmenedzsere, Aneta Ruzik adott interjút a Panorama magazinnak a verseny szervezéséről, amelyet a gdański MMB-csapat nyert meg – Zbigniew Krzemiński professzorral az élén – a hazai szélerőmű legjobb prototípusával. A „Grand Challenge – Energia” egy olyan nyílt verseny, amelynek célcsoportját a megújuló energiára összpontosító innovátorok, feltalálók, kutatók és hallgatók alkotják. A kihívás keretében a pályázóknak egy olyan új berendezést kellett megtervezniük és bemutatniuk, amely képes a szelet villamos energiává alakítani, annak tárolását pedig a lehető leghatékonyabb módon biztosítani. A verseny célja a klímasemlegességre való átállás társadalmi-gazdasági kihívásainak kezelése a levegőszennyezés és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére irányuló, helyi, könnyen megvalósítható megoldások feltárásával. A kihívás keretében fejlesztett megoldás lehetőséget nyújthat a hálózaton kívüli villamos energia eléréséhez, és – ami még fontosabb – hozzájárulhat a háztartások megtakarításaihoz. A győztes a kohéziós politikai alapokból (ERFA) biztosított 1 millió PLN összegű díjban részesült.
Az MMB-csapat nyerte Lengyelország szélenergia-technológiai nagy versenyét

Elmondaná, hogy pontosan mit is takar a kezdeményezés és hogyan jutott eszébe maga az ötlet? 

A „Grand Challenge Energia” az Egyesült Államok Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) által 2004-ben elindított Grand Challenge típusú versenyekhez hasonló egyedi pályázat. Lengyelország Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Központja (NCBR) 2019-ben a tudományos szakértőkkel való konzultációkat követően egy kutatási kihívást fogalmazott meg azzal a céllal, hogy reagáljon egy aktuálisan jelentős társadalmi és energetikai problémára.

A versenyre széles körből hívtunk meg résztvevőket, köztük innovátorokat, hallgatókat, hallgatói csoportokat, amatőr feltalálókat és rajongókat. Az egységes támogatási képlet szerint szervezett többi uniós finanszírozású NCBR-programtól eltérően a „Grand Challenge Energia” a magánszemélyeket célozza. A nyílt pályázatnak, a minimális alaki követelményeknek és az alacsony költségeknek köszönhetően minden feltalálónak lehetősége volt a részvételre. 

A szélenergiát és – opcionálisan – az energiatárolást alkalmazó, kisméretű, hatékony berendezések területén áttörő megoldások kidolgozására és fejlesztésére van szükség, a kihívás teljesítését pedig éppen ez a cél határozta meg. 

A „Grand Challenge Energia” résztvevői tehát egy konkrét kutatási problémával szembesültek. A szélenergiát villamos energiává kellett alakítaniuk, mégpedig a lehető leghatékonyabb módon, lehetőség szerint energiatárolási opcióval. A Grand Challenge keretében fejlesztett technológiák különféle helyszíneken bizonyíthatták alkalmasságukat: nemcsak otthonainkban, hanem például középületekben, agroturisztikai központokban, aluljárókban és vasúti alagutakban is. A projekt ennélfogva életünk számos aspektusában népszerűsíti a megújuló energiaforrásokat használó energiát. 

Melyek voltak a legnagyobb kihívások az esemény szervezése során?

A legnagyobb kihívás a technológiai verseny feltételeinek meghatározása volt, ami sokkal összetettebb, mint például egy sportverseny szervezése. Ez abból fakad, hogy egy technológiai verseny esetén pontosan el kell dönteni, mely kritériumok és mérhető paraméterek teszik lehetővé a résztvevők által javasolt sokféle megoldás objektív értékelését. 

Kihívást jelentett továbbá, hogy elkészítsük a mesterséges szélsebesség-mérő rendszereket az elődöntőben versenyző 51 szélerőmű részére. Mindezek ellenére azonban bebizonyítottuk, hogy igenis lehetséges technológiai versenyt rendezni. 

A nyertes csapat a hazai szélerőmű legjobb prototípusát mutatta be. Mi volt különleges ebben a technológiában? Valóban használható ez a megoldás a jövőben?

A nyertes Gdańsk MMB-csapata volt Zbigniew Krzemiński professzor vezetésével. A győztes csapatot olyan szakemberek alkotják, akik napi szinten foglalkoznak tervezéssel az elektronikai rendszerek, az erősáramú elektronika és a hajtást biztosító berendezések területén. A Grand Challenge-en való részvétel során szerzett tapasztalatok kifizetődtek.

A rendszerrel együtt kifejlesztett szélerőmű alapját elsősorban egy olyan átfogó know-how képezte, amely az energia- és a hatékonysági egyensúly – a szélenergia villamos energiává történő átalakításával történő – tervezését, méretezését és kiszámítását foglalja magában. 

A csapat által létrehozott szélerőműpark nagyteljesítményű szélturbinával van felszerelve. Az energiaátalakítás szerkezetének kialakítása a legmagasabb hatékonyságot biztosítja. A szélerőmű a turbina állandósult üzemállapotban történő optimális vezérléséhez algoritmusokat alkalmaz, amelyek az energiatárolást is figyelembe veszik. A berendezés erős szél mellett is teljesítménykorlátozás nélkül működik, és alacsony, illetve magas sebességeken is maximális szélenergiát használ. A döntők alatt a nyertes szélerőmű 1,7 kWh, míg a második helyezett 1 kWh energiát termelt, a győzelem tehát egyáltalán nem volt véletlen. 

A versenyt uniós finanszírozás támogatta. Honnan szerzett tudomást az uniós alapokról és az EU által társfinanszírozott kezdeményezésekről?

Valóban, a verseny lebonyolítását uniós alapok finanszírozták, és a díj finanszírozását is azok tették lehetővé. Nagy örömünkre szolgál, hogy az Európai Unió támogatja e kezdeményezéstípusok finanszírozását. Az innovációs potenciál növelése és az új technológiák fejlesztési környezetének megteremtése nem valósulhatna meg enélkül. Az NCBR folyamatosan nyomon követi a kutatási és fejlesztési tevékenységek finanszírozási lehetőségeit, beleértve az európai alapok felhasználását. 

Vannak hasonló projekttervei a jövőre nézve? Tervben van esetleg egy második Grand Challenge? 

Biztosan szervezünk a jövőben is versenyeket különféle területeken, köztük a technológia területén is, azonban lehetőség szerint olyan megoldások és koncepciók kidolgozását is ösztönözni szeretnék, amelyek többek között az IT-t, a mezőgazdaságot, a biztonságot vagy az európai zöld megállapodást érintik. A Grand Challenge egyrészt hatékony minta arra, hogy viszonylag alacsony pénzügyi ráfordítás mellett új technológiákat fejlesszünk, másrészt pedig az érdekeltek széles körű bevonását teszi lehetővé, hiszen bárki részt vehet a versenyen, akinek ötlete van a megoldásra. Nem beszélve arról, hogy egy ilyen típusú verseny szórakoztató és rendkívül jól mozgósítja a piacot; ezért is szeretnénk, hogy legyen folytatás. 

További információk:

Grand Challenge – Energia (lengyelül)