Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: John F. Ryan igazgató, Európai Bizottság, Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság, Közegészségügyi és válságkezelési igazgatóság

szerző: John F. Ryan igazgató, Európai Bizottság, Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság, Közegészségügyi és válságkezelési igazgatóság

A több országot érintő egészségügyi veszélyek a fejlett és a fejletlen országokat egyaránt komoly próbatétel elé állítják. A kórokozóvektorok terjedése, valamint az országok, illetve kontinensek között gyors közlekedést biztosító összeköttetések kiépülése miatt a járványok rövid idő alatt a világ bármely szegletében felüthetik a fejüket. Amellett, hogy súlyos veszélyt jelentenek az emberi egészségre, ezek a járványok komoly fennakadásokat okozhatnak társadalmi és gazdasági téren. A járványokkal szembeni eredményes védekezéshez alapos felkészültségre és megfelelően kiépített alapkapacitásokra – stabil felügyeleti rendszerekre, valamint bejáratott bejelentési, riasztási és válaszmechanizmusokra – van szükség az emberek és az állatok egészségvédelme tekintetében. Az említett fenyegetésekre hozott tagállami válaszintézkedések uniós szintű összehangolása révén biztosítani tudjuk, hogy a tagállamok lépései összeegyeztethetők legyenek, és így kölcsönösen erősítsék egymást.

Noha Európában igen csekély az esélye annak, hogy az Aedes nembe tartozó szúnyogok közvetlenül megfertőzik az embert Zika-vírussal, az EU a Zika-járvány felbukkanása óta szorosan együttműködik az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC), a tagállami hatóságokkal, az idegenforgalmi és a közlekedési ágazat szereplőivel, az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központjával, valamint a nemzetközi és az európai egészségügy más érintett hatóságaival, így segítve a tagállamokat abban, hogy a lehető legalaposabban felkészüljenek a járvány kezelésére. Az ECDC által készített kockázatértékelések alapján az EU Egészségügyi Biztonsági Bizottsága megvizsgálta a járvány kialakulása során hozott összehangolt válaszintézkedéseket. A válaszintézkedések a járvány Ázsiára való átterjedésével párhuzamosan folyamatosan módosulnak.

Az Unió reagálási képessége jelentősen javult annak köszönhetően, hogy az Európai Parlament és a Tanács három éve elfogadta a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló 1082/2013/EU határozatot, illetve hogy a közelmúltban létrejött az Európai Orvosi Hadtest, amely az Unión belül és azon kívül fellépő vészhelyzetek esetén segíti az orvosi és közegészségügyi szakértői csoportok mozgósítását a globális egészségügyi vészhelyzetekkel foglalkozó csoport keretében. 

Az Európai Bizottság azon dolgozik, hogy felgyorsítsa a Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályok végrehajtását, és segíti az Egészségügyi Világszervezet és más csoportok munkáját annak érdekében, hogy világszerte javuljon az egészségügyi felkészültség és reagálási képesség a biológiai és a vegyi hatóanyagok jelentette fenyegetések, a radionukleáris terrorizmus és a pandémiás influenza vonatkozásában. Az Európai Bizottság emellett Katasztrófakockázat-kezelési Tudásközpontot működtet, amelynek az a rendeltetése, hogy javítsa az EU és a tagállamok katasztrófákkal szembeni ellenálló képességét és vészhelyzeti megelőzési, felkészülési, illetve reagálási képességét.

A határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekről szóló határozat a készültségi intézkedések Unión belüli összehangolását is megerősíti, és rendszeres jelentéstételt ír elő, melynek révén azonosítani lehet, mely területeken lehetne javulást elérni. A határozat lehetőséget biztosít arra is, hogy a tagállamok közös közbeszerzési eljárást indítsanak az egészségügyi ellenintézkedésekhez szükséges anyagok beszerzése céljából. A mechanizmus bevezetése sikerrel zajlik.

A közös kihívások leküzdése érdekében folytatott együttműködés más területeken is előnyöket rejt magában. Példaként említhetők azok a hatékony betegségmegelőzési stratégiák, amelyek nagyfokú átoltottságot biztosítanak a lakosság körében, megakadályozzák az antimikrobiális rezisztencia kialakulását, illetve előmozdítják a HIV, a hepatitis és a tuberkulózis megelőzését.

Nem szabad tehát alábecsülnünk a fertőző betegségek és más egészségügyi kockázatok megelőzésének és az ezekre való felkészülésnek a jelentőségét, ez ugyanis elengedhetetlenül fontos a polgárok és a társadalom védelme szempontjából.

Health Crisis Management

Bővebben erről a témáról