Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

John F. Ryan, Euroopa Komisjoni rahvatervise ja kriisijuhtimise direktoraadi direktor

John F. Ryan, Euroopa Komisjoni rahvatervise ja kriisijuhtimise direktoraadi direktor

Piiriülesed terviseohud on suur probleem nii rohkem kui ka vähem arenenud riikide jaoks. Vektorleviku ning mandrite vaheliste ja siseste kiirete transpordiühenduste arengu tõttu võivad haiguspuhangud kiiresti levida üle kogu maailma. Inimeste tervisele avalduvale võimalikule tõsisele mõjule lisanduvad sageli ka väga olulised ühiskondlikud ja majanduslikud häired. Seepärast on kindel valmisolek hea kaitse, mida toetavad järelevalvesüsteemid, aruandlus ning häire- ja reageerimismehhanismid inimeste ja loomade tervise valdkonnas. ELi riikide reageerimise koordineerimine selliste ohtude puhul tagab, et riiklikul tasandil võetud meetmed on omavahel kooskõlas ja vastastikku tugevdavad.

Kuigi Aedes sääskede kaudu Zika viirusesse nakatumise oht Euroopas on minimaalne, teeb EL juba alates Zika viiruse puhangu ilmnemisest tihedat koostööd Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse, liikmesriikide ametiasutuste, turismi- ja transpordisektori, USA haigustõrje- ja haiguste ennetuse keskuse ning muude asjakohaste rahvusvaheliste ja Euroopa asutustega, et aidata liikmesriikidel end selleks võimalikult hästi ette valmistada. Tuginedes Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse koostatud riskihinnangutele, on terviseohutuse komitee jälginud koordineeritud reageerimist Zika viiruse puhangule. Reageerimist muudetakse vastavalt viiruse levikule Aasias.

Meie reageerimisvõimet tõhustati kolm aastat tagasi, kui võeti vastu otsus 1082/2013/EL tõsiste piiriüleste terviseohtude kohta, ning hiljuti käivitatud Euroopa meditsiinikorpuse abil, mis võimaldab EList ja väljastpoolt kiiresti kokku kutsuda meditsiini- ja rahvatervise valdkonna eksperdid, kes moodustavad tervisealase hädaolukorra ülemaailmse töötajaskonna. 

Komisjon tegutseb selle nimel, et kiirendada rahvusvaheliste tervise-eeskirjade rakendamist ning toetab Maailma Terviseorganisatsiooni ja teiste rühmade tööd, et tugevdada tervishoiusüsteemide ülemaailmset valmisolekut ning reageerimisvõimet bioloogiliste ja keemiliste ohtude, tuumaterrorismi ning gripipandeemiate puhul. Lisaks sellele on komisjoni katastroofiohu juhtimise teadmuskeskuse eesmärk suurendada ELi ja selle liikmesriikide vastupanuvõimet katastroofidele ning nende võimet hädaolukordi ennetada, nendeks valmistuda ja neile reageerida.

Piiriüleseid terviseohtusid käsitleva otsuse kaudu kindlustatakse ka valmisolekumeetmete koordineerimist kogu ELis ning võimaldatakse regulaarset aruandlust, mille käigus selgitatakse välja täiustamist vajavad aspektid. See andis liikmesriikidele võimaluse osaleda ühiselt meditsiinilistes vastumeetmetes ehk mehhanismis, mida praegu edukalt käivitatakse.

Haiguste ennetamiseks vajalike tõhusate strateegiate koostamine – vaktsineerituse kõrge tase, antimikroobikumiresistentsuse ennetamine või laialdasem HIVi, hepatiidi ja tuberkuloosi alane ennetustöö – on samuti näited sellest, kuidas liikmesriigid saavad ühiste probleemide lahendamiseks koostööd teha.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nakkushaiguste ja muude terviseohtude ennetamist ja nendeks valmisolekut ei saa mingil juhul alahinnata ning need moodustavad kodanike ja ühiskonna kaitse olulise osa.

Health Crisis Management

More on this subject