Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autorka: Sabine Jülicher, dyrektor ds. bezpieczeństwa żywności i pasz, innowacji, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska

Autorka: Sabine Jülicher, dyrektor ds. bezpieczeństwa żywności i pasz, innowacji, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska

Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego to substancje, zarówno naturalne, jak i chemiczne, które mogą zmieniać funkcjonowanie systemu hormonalnego ludzi i zwierząt, powodując niepożądane skutki dla ich zdrowia.

UE od lat zajmuje się tymi substancjami, wprowadzając akty prawne w takich dziedzinach, jak zdrowie ludzi (w tym konsumentów i pracowników), zdrowie zwierząt, żywność i pasze oraz środowisko.

Ponadto stosowany przez UE system oceny pestycydów i produktów biobójczych należy do najbardziej wymagających na świecie, a w jego ramach setki substancji przechodzi lub przeszło rygorystyczną ocenę naukową.

To ostrożne stanowisko zostało dodatkowo wzmocnione w dniu 15 czerwca, gdy Komisja zaproponowała współustawodawcom przyjęcie wyraźnego podejścia naukowego w odniesieniu do identyfikacji substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego oraz do uznania sformułowanej przez Światową Organizację Zdrowia definicji takiej substancji jako „substancji lub mieszaniny zewnętrznej, która zmienia funkcje układu hormonalnego i wywołuje tym samym niekorzystne skutki zdrowotne w nienaruszonym organizmie, u jego potomstwa lub w jego (sub)populacjach”.

Komisja w szczególności przedstawiła projekty dwóch aktów prawnych zawierających kryteria naukowe zapewniające dokładniejszą identyfikację substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w odniesieniu do środków ochrony roślin i produktów biobójczych. Kryteria te wskazują, że substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego należy identyfikować poprzez wykorzystanie wszystkich istotnych dowodów naukowych, przy zastosowaniu podejścia opartego na „wadze dowodów” oraz dokładnego systematycznego przeglądu.

Gdy państwa członkowskie przyjmą te akty, ramy prawne UE staną się pierwszym systemem prawnym na świecie, w którym w ustawodawstwie określa się kryteria naukowe dotyczące substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Jest to potwierdzenie zaangażowania Komisji na rzecz zapewnienia najwyższego poziomu ochrony zdrowia ludzi i środowiska.