Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Sabine Jülicher, direktorica za varnost hrane in krme ter inovacije, Generalni direktorat Evropske komisije za zdravje in varnost hrane

Sabine Jülicher,  direktorica za varnost hrane in krme ter inovacije, Generalni direktorat Evropske komisije za zdravje in varnost hrane

Endokrini motilci so naravne in kemične snovi, ki lahko spremenijo delovanje hormonskega sistema ljudi in živali in posledično škodijo njihovemu zdravju.

Evropska unija že dolgo s predpisi ureja endokrine motilce, in sicer na področju človekovega zdravja (tudi varstva potrošnikov in delavcev), zdravja živali, hrane in krme in okolja.

EU ima poleg tega enega najstrožjih sistemov ocenjevanja pesticidov in biocidov na svetu: po strogem znanstvenem postopku so ocenili ali ocenjujejo na stotine snovi.

Ta previdnostni pristop je Evropska komisija 15. junija še okrepila s predlogom sozakonodajalcema, naj sprejmeta znanstveni pristop ugotavljanja endokrinih motilcev in podpreta opredelitev endokrinih motilcev, ki jo je dala Svetovna zdravstvena organizacija: to je „eksogena snov ali zmes, ki spremeni funkcijo(e) endokrinega sistema ter posledično škodljivo učinkuje na zdravje neokvarjenega organizma, njegove potomce ali (pod)populacije‟.

Ali natančneje, Komisija je predstavila osnutek dveh zakonodajnih aktov, ki določata znanstvene kriterije, po katerih bo mogoče točneje opredeliti kemične snovi z učinkom endokrinih motilcev v fitofarmacevtskih in biocidnih sredstvih. Po teh kriterijih je treba pri identificiranju endokrinih motilcev upoštevati vsa relevantna znanstvena dejstva in težo dokazov ter uporabiti zanesljiv sistematični pregled.

Ko bodo države članice oba akta sprejele, bo Evropska unija prva na svetu z zakonodajo določila znanstvene kriterije za ugotavljanje endokrinih motilcev. Evropska komisija je tako potrdila svojo odločenost, da zagotovi najstrožja merila za varstvo zdravja in okolja.